A La Civiltà Cattolica szerkesztőségét fogadta a pápa a 4000. lapszám megjelenése alkalmából

Ferenc pápa – 2017. február 10., péntek | 14:14

Ferenc pápa február 9-én fogadta az olasz jezsuiták szerkesztésében immár 167 éve, havonta két számmal megjelenő La Civiltà Cattolica katolikus folyóirat teljes szerkesztőségét, nővéreket, világi munkatársakat és valamennyi alkalmazottat.

A pápa örömmel köszöntötte Olaszország legrégebbi kulturális folyóiratának szerkesztőségét abból az alkalomból, hogy február 11-én jelenik meg a kiadvány 4000. száma. „A folyóirat 167 éves utat tett meg a története során, és tovább folytatja a hajózását bátran a nyílt tengeren – fogalmazott a szentatya. – Maradjatok a nyílt vízen, hiszen a katolikusnak nem kell félnie a nyílt tengeren, és nem kell biztos kikötők után kutatnia. Főként ti, jezsuiták, kerüljétek, hogy görcsösen ragaszkodjatok bizonyosságokhoz és a biztonsághoz. Az Úr szavára hajózzatok ki, evezzetek mélyre, ahol viharral és ellenszéllel találkoztok. Mindazonáltal ez a szent utazás mindig Jézus társaságában történik, aki azt mondja övéinek: »Bátorság, ne féljetek, én vagyok!«”

„Nem magányosan hajóztok” – fogalmazott a pápa, utalva elődeire, akik IX. Piusztól kezdve többször elismerték, hogy „Péter bárkájában hajóznak”. „Ha a hajót hullámok ostromolják, ezen nincs mit csodálkozni, sőt olykor a tengerészeknek ellenszéllel szemben kell evezniük. Nektek tapasztalt és értékes evezősöknek kell lennetek! – buzdította a pápa a szerkesztőséget. – Evezzetek széllel szemben is, az Egyház szolgálatában.” Majd II. János Pál pápát idézte: „Ez a kötelék köztetek és a pápa között ne csak megmaradjon, hanem erősödjön!”

Az eddig megjelent négyezer szám a pápa szerint nem egy halom papír, hanem élet van benne, megannyi reflexió és szenvedély, sok harc, de legfőképpen rengeteg munka. Elmondta, hogy nagy figyelemmel kíséri a folyóirat munkáját, és megköszönte, hogy megválasztása óta ők is figyelik péteri szolgálatát, kezdve egy hosszú interjúval 2013 augusztusában.

Ferenc pápa megújította a La Civiltà Cattolica rábízását a Jézus Társasága általános elöljárójára, annak a szolgálatnak a jegyében, amelyet a folyóirat végez közvetlenül az Apostoli Szentszék javára, valamint megerősítette a folyóirat eredeti alapszabályát is. A szentatya hangsúlyozta, hogy a periodika szíve, központja a jezsuita szerkesztőgárda közös munkája, rendszeres konzultációi és eszmecseréi.

Ferenc pápa örömmel üdvözölte, hogy immár angol, francia, spanyol és koreai nyelven is megjelenik a lap havonkénti kiadása. Már a II. vatikáni zsinat után szerették volna ezt elindítani, de csak most jött el az ideje az újabb nyelveken való megjelenésnek. A pápa utalt arra is, hogy a Vatikáni Államtitkárság régóta elküldi a La Civiltà Cattolica friss számát a világ összes nunciatúrájára.

A La Civiltà Cattolica sajátos küldetése az, hogy katolikus legyen, de ne úgy, hogy egyszerűen csak védelmezze a katolikus eszméket, mintha az egy filozófia lenne. Nem maradhat a sekrestyében, ahogy az alapító Curci atya mondta. Egy folyóirat valójában attól katolikus, ha Jézus tekintetével néz a világra, ha azt közvetíti, és tanúságot is tesz róla – hangsúlyozta a szentatya.

Beszéde második részében Ferenc pápa arra kérte a szerkesztőséget, hogy továbbra is abban az irányban haladjanak, amit nekik már korábban felvázolt a párbeszéd, a megkülönböztetés és a határ kulcsszavak kijelölésével. „Örömmel gondolok egy olyan folyóiratra, mely egyszerre híd és határ” – mondta. A pápa három jezsuita arcél megrajzolásával további ösztönzést adott. Elsőként a keresés nyugtalanságát ajánlotta, mert csak ez tud a jezsuita szívének békét adni, hiszen enélkül steril marad. Ezt az utat képviselte Fáber Szent Péter, aki a nagy vágyak és a nyugtalan lelkület embere volt.

A második kulcsszó a pápa szerint a befejezetlenség, mely mindig Isten nagyobb dicsőségére tör. Ez lényegileg nyitva tartja a szívünket az evangélium prófétai lelkülete előtt, ahogy Matteo Ricci el tudta vinni Kínában a császári udvarba azt a világtérképet, melynek révén megismertette a távoli országban a katolikus kultúrát.

Végül a pápa a képzelőtehetség merész képességére utalt, mely a kultúra, a művészet, az irodalom, a zene terén kínál nagy lehetőséget. Ennek az útnak jeles képviselője volt a jezsuita Andrea Pozzo testvér, aki festőként valóban új távlatokat nyitott.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News.va

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria