A moszkvai patriarkátus küldöttségét fogadta Ferenc pápa

Ferenc pápa – 2018. június 2., szombat | 19:31

Az olasz püspöki konferencia meghívására Rómában tartózkodott Hilarion orosz ortodox metropolita, akit Ferenc pápa május 30-án fogadott a Vatikánban.

A SIR olasz katolikus hírügynökségnek nyilatkozva a metropolita kijelentette: „Ferenc pápa és Kirill pátriárka havannai találkozása óta megváltozott a kapcsolatunk. Akkor, ott olyan döntések születtek, melyeket most szeretnénk a gyakorlatba átültetni.”

A pápa által a Közel-Kelet békéjéért meghirdetett bari imatalálkozó kapcsán Hilarion pátriárka megjegyezte: „Nagyon fontos kezdeményezésről van szó. Sok minden lépés történt már ebben az irányban. Hiszem, hogy nekünk mint egyházaknak kifejezésre kell juttatnunk szolidaritásunkat a közel-keleti üldözött keresztény testvéreinkkel.”A római zarándokúton járó orosz ortodox küldöttség tagjai megbeszéléseket folytattak az olasz püspöki kar ökumenizmusért és párbeszédért felelős tagjaival. Az orosz küldöttség mostani látogatása annak a vizitnek a viszonzása, melyet az olasz fél tett Moszkvában 2017 februárjában.

A közel-keleti helyzetről szólva Hilarion metropolita kijelentette: „Nagyon súlyos a keresztények helyzete Szíriában és Irakban. Olyan üldöztetést szenvednek, melyre nincs példa. Mi ezt népirtásnak hívjuk, mert egyértelmű jele ez annak, hogy ott el akarják törölni a keresztény jelenlétet. Elpusztították a keresztény emlékeket, szétrombolták az oltárokat, kereszteket és ikonokat. A keresztények számának a csökkenése kétségtelenül tragédia nemcsak a Közel-Kelet, hanem az egész világ számára. Az olasz és az orosz egyházaknak a világ politikai vezetői előtt kell bizonyítaniuk a közel-keleti keresztények katasztrofális helyzetét, hogy hozzájáruljanak a szent helyek helyreállításához és ahhoz, hogy a keresztények visszatérhessenek hazájukba, otthonaikba.”

Ferenc pápa az orosz ortodox delegációhoz intézett beszédében köszönetet mondott látogatásukért, ami nagyban segíti a hitet együtt járni egységben és reménységben. Elmondta azt is, elégedett, hogy együtt járhatja velük az egység útját, hiszen ez az egyetlen út, mely valami biztosat ígér. A megosztottság útja ugyanis háborúhoz és romboláshoz vezet. A Szentatya kiemelte, a Katolikus Egyház soha nem engedi meg, hogy soraiban megszülessen a megosztottság magatartása. „Soha nem engedjük meg ezt, én nem akarom! – hangsúlyozta. – Moszkvában, Oroszországban egy patriarkátus van, a tiétek. Mi nem akarunk abból egy másikat.”

Amikor pedig egy katolikus hívő, akár világi, akár pap vagy püspök veszi kezében az uniatizmus zászlaját – az uniatizmusét, ami nem működik többé, ami véget ért – ez számomra fájdalom. Tiszteletben kell tartani az egyházakat, melyek Rómával egyesültek, de az uniatizmus, mint az egység útja, ma nem megy. Ellenben vigaszra lelek, amikor ilyennel találkozom: kinyújtott kéz, testvéri ölelés, együtt gondolkodás és együtt haladás. Az ökumenizmust útközben csinálják. Járjunk együtt! – buzdított Ferenc pápa. – Némelyek azt gondolják – de ez nem helyes dolog –, hogy előbb meg kellene egyezni a tanításban, a megosztott pontokon, és aztán együtt járni. Ez nem szolgálja az ökumenizmust, mert nem tudjuk, mikor érkezik el a megegyezés.

A pápa egy meg nem nevezett egyházi személyre hivatkozott, aki egyszer azt mondta: „Én ismerem azt a napot, amikor aláírják a tanításbéli megegyezést.” Megkérdezték tőle: „Mikor?” – „Az Úr dicsőséges eljövetelének másnapján.”

Nekünk tovább kell folytatni a teológia tanulmányozását, tisztázni kell a pontokat, de közben együtt kell járni, nem pedig arra várni, hogy azok megoldódjanak az együtt haladás számára. Az ember megy, és ezt is csinálja közben, de szeretetben, imádságban kell járnia, amint ezeknek az ereklyéknek a példája mutatja. Együtt imádkozni, egymásért, párbeszédben. Ez nagyon jót tesz. A Kirill pátriárkával való találkozás nagyon jót tett nekem, egy testvérre találtam. És most járjunk együtt spirituálisan! – biztatott a Szentatya.

Majd beszéde végén két dolgot emelt még ki: az egyik a katolikusok tisztelete az orosz ortodox testvérek felé, a mások pedig az irgalom. „Fontos, hogy imádkozzunk egymásért, személyes imádsággal. Amikor új testvéreket ismerünk meg, akkor az ima legyen személyes. És szeretnék egy dolgot megemlíteni. Amikor Kirill pátriárkával találkoztam, a találkozó után elküldte nekem Szent Szerafim ereklyéit. Ezeket a relikviákat az éjjeliszekrényemen tartom, és este, lefekvés előtt, reggel, felkelés után, tisztelettel fordulok feléjük és imádkozom az egységért.”

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria