A pápa az „Amerika párbeszédben” találkozó résztvevőihez: A hívő ember a teremtett világ védelmezője

Ferenc pápa – 2016. szeptember 9., péntek | 10:46

„A hívő védi az életet és a teremtett világot, és nem ülhet ölbe tett kézzel a büntetlenül megsemmisített jogok láttán” – jelentette ki Ferenc pápa szeptember 8-án az „Amerika párbeszédben. Közös otthonunk” címmel Rómában megrendezett találkozó résztvevőihez intézett beszédében.

A Szentatya annak a reményének adott hangot, hogy szoros együttműködés alakul ki a vallások között. A nemzetközi szimpózium szeptember 7-én, szerdán kezdődött az Agustinianum Pápai Patrisztikus Intézetben, az Amerikai Államok Szervezete és a Buenos Aires-i Vallásközi Párbeszéd Intézete szervezésében, illetve a Vallásközi Párbeszéd Pápai Tanácsa együttműködésével. A pápai audiencián közel kétszázan vettek részt az Apostoli Palota konzisztóriumi termében.

„Közös otthonunk gondozása a Laudato si’  kezdetű enciklikából kiindulva” – ez a gondolat áll az „Amerika párbeszédben” elnevezésű első találkozó középpontjában. Ferenc pápa számára fontos téma ez, amelynek nemcsak enciklikát szentelt, de emellett meghirdette a teremtett világ védelmének imanapját, amelyet idén második alkalommal tartottak meg szeptember 1-jén. Erre az alkalomra Ferenc pápa üzenetet is írt, amelyben hangsúlyozta, hogy átfogó ökológiára van szükség, amely tiszteletben tartja a teremtett világot, és az embert a teremtés koronájának tekinti.

A Szentatya számára a vallások alapvető fontosságúak: felismerik Istent a teremtés szépségében, és arra kaptak meghívást, hogy felelős magatartást hirdessenek, megvalósítva az integrált nevelést. Központi szerepet kap ebben a vallások közötti együttműködés, amely a saját identitásra épülő tiszteletteljes párbeszédre épül. Ezáltal minden találkozó olyan maggá válhat, amely gazdag gyümölcsöt termő fává nő.

A hívő a teremtett világ és az élet védelmezője. Nem maradhatunk némák és nem ülhetünk ölbe tett kézzel a számtalan, büntetlenül megsemmisített jog láttán – figyelmeztetett Ferenc pápa. – A hívő embernek védelmeznie kell az életet annak minden szakaszában: a fizikai épségtől az alapvető szabadságjogokig, mint a lelkiismereti és a vallásszabadság, valamint a gondolkodás szabadsága. Isten a teremtett világ megalkotója, és mi eszközök vagyunk a kezében annak érdekében, hogy mindenkit tiszteljenek méltóságában, és mindenki megvalósíthassa önmagát.

A világ úgy tekint ránk, hívőkre, hogy figyeli viselkedésünket, és azt kéri, működjünk együtt egymással és a jóakaratú emberekkel, akik egy valláshoz sem tartoznak. Mindezt azért, hogy hatékony választ adjunk a világ sebeire: az éhezésre, a nyomorra, a háborúra, a környezet és a család válságára, valamint mindenekelőtt a remény hiányára. A mai világ szenved, és szüksége van a segítségünkre, kéri, hogy segítsünk. Sajnos azonban fájdalommal kell megállapítanunk, hogy időnként a vallás nevét felhasználják olyan kegyetlenségek elkövetésére, mint a terrorizmus. Közös formában és határozottan el kell ítélni ezeket a cselekedeteket, és el kell határolódni azoktól, akik meg akarják mérgezni a lelkeket – figyelmeztetett a pápa.

Az olyan találkozók, mint a jelenlegi, fontosak azért, hogy megmutassák a vallások pozitív értékeit, és reményt adjanak. Osztoznunk kell a fájdalomban és a reményben, hogy együtt haladhassunk előre, gondoskodva egymásról, a teremtett világról és a közjó előmozdításáról. Jó lenne mindig egy kicsit jobb világot magunk után hagyni annál, mint amelyben élünk – fejezte ki reményét és kívánságát Ferenc pápa.

A találkozót az irgalmasság szentévében rendezik meg. Ennek egyetemes értéke van, amely a nem hívőkre is vonatkozik, mert az irgalmas Isten szeretetének nincsenek határai: sem kulturális, sem faji, sem nyelvi, sem vallási értelemben. Mindenkihez szól, aki testben vagy lélekben szenved. Isten szeretete kiterjed az egész teremtésre – emelte ki a Szentatya, majd emlékeztetett arra, hogy ilyen értelemben a hívek felelősséget hordoznak a világért.

Ferenc pápa ezt követően annak a reményének adott hangot, hogy a szentév alkalom lehet arra, hogy elinduljunk szenvedő testvérünk felé, és óvjuk közös otthonunkat, amelyből senki sincs kizárva.

Minden ember Isten legnagyobb ajándéka – hangsúlyozta a Szentatya, majd arra hívta a találkozó résztvevőit, hogy indítsanak közös kezdeményezéseket egy emberibb világ, egy olyan világ építése érdekében, amelyben mindannyiunkra szükség van.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria