A pápa is köszöntötte Bartholomaiosz pátriárkát a Szent Miklós-díj átadása alkalmából

Ferenc pápa – 2016. december 6., kedd | 15:50

A Bariban található Facoltà Teologica Pugliese (Pugliai Teológiai Fakultás) Bartholomaiosz konstantinápolyi ökumenikus pátriárkát tüntette ki a Szent Miklós-díjjal december 5-én. Az elismerés kapcsán Ferenc pápa is köszöntötte a pátriárkát.

Francesco Cacuccinak, Bari érsekének küldött táviratában a szentatya úgy fogalmazott: lélekben csatlakozik az ortodox pátriárkához a Miklós püspök iránti tisztelet kifejezésében. A díj elismerést és hálát fejez ki Bartholomaiosz pátriárka szolgálatáért, amelyet a Krisztus-hívők egyre nagyobb szeretetközösségének előmozdítása érdekében végez. A pápa a Keleten és Nyugaton egyaránt szeretett szent, Miklós püspök közbenjárására bízta a közös imát a keresztények teljes egységének megteremtéséért.

A konstantinápolyi pátriárka december 1-je óta tartózkodik Puglia régióban. Leccében archeológiai díszdoktori címmel tüntették ki. Lectio magistralisában Bartholomaiosz pátriárka az emberi szolidaritásról, az üldöztetésről, a migrációról és a klímaváltozásról szólt.

Bariban, a Szent Miklós-díj átadóünnepségén jelen volt Brian Farrell püspök, a Keresztény Egység Előmozdítása Pápai Tanácsának titkára. Az elismerést a Pugliai Teológiai Fakultás adja olyan kiemelkedő katolikus és ortodox személyeknek, akik a keresztények egységének előmozdításáért tevékenykednek.

A díjat 1995-ben hozták létre, hogy megünnepeljék a Szent Miklós ökumenikus-patrisztikai teológiai intézet alapításának 25. évfordulóját. A díj maga az „egységláng lámpásának” hiteles másolata, amit Felice Caradonna bari ötvösművész készített. Az eredeti lámpás 1936 óta folyamatosan ég Szent Miklós ereklyéje mellett a püspökről elnevezett bari bazilika kriptájában.

Szent Miklóst a katolikus és az ortodox egyház egyaránt tiszteli. A hagyomány szerint a 325-ben megtartott niceai zsinat során aláírta a Krisztus istenségét megvalló hittételt, erőteljesen elutasítva az arianizmust. Szilárd maradt a hit megvallásában az erőszakos keresztényüldözés idején is, amely Diocletianus császár idején történt. Nemcsak az evangélium terjesztésében töltött be aktív szerepet, hanem a szegények támogatásában és a szenvedők gondozásában is. 1087-ben Szent Miklós földi maradványait tengerészek vitték át Dél-Olaszországba, Bariba.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria