A pápa az olasz uzsoraellenes szervezet tagjaihoz: Az uzsora, mint a kígyó, megfojtja áldozatát

Ferenc pápa – 2018. február 5., hétfő | 12:20

A Szentatya február 3-án, szombaton az olaszországi uzsoraellenes szervezet (Consulta Nazionale Antiusura “Giovanni Paolo II”) tagjait fogadta az Apostoli Palota Kelemen termében. Uzsorakamat és korrupció – e témák álltak a vatikáni találkozó középpontjában.

Az uzsora súlyos bűn: megöli az életet, eltiporja az emberi méltóságot, a korrupció eszköze, és akadályozza a közjó megvalósulását – fogalmazott a napjainkban igen elterjedt és rejtetten működő jelenségről szóló beszédében Ferenc pápa. Kiemelte: az uzsorakamat meggyengíti az adott ország társadalmi és gazdasági alapjait. Egyetlen ország sem remélhet jelentős gazdasági fellendülést, ha túl sok a szegény, az eladósodott család, a súlyos bűntettek áldozata, valamint sokan érintettek a korrupcióban.

Huszonhat éves fennállása során az olasz uzsoraellenes szervezet több mint huszonötezer családot mentett meg az uzsorakamat növelte adósság szorításából, visszaadva méltóságukat és reményeiket. A Szentatya köszönetet mondott azért, hogy elkötelezettséget vállalnak, életeket, otthonokat és kisvállalkozásokat védelmeznek. Elismeréssel szólt bátorságukról és kitartásukról.

Az uzsora megaláz, és megöl; ősi gonoszság, amely, mint a kígyó, megfojtja áldozatát – fogalmazott a pápa. – Ahhoz, hogy megelőzzük ezt a csapást, arra van szükség, hogy az embereket kimentsük a kölcsönfelvétel patológiájából, amelyhez az önfenntartás vagy egy vállalkozás megmentése érdekében fordulnak. Józan életstílusra kell nevelni, amely által meg lehet különböztetni a felszínest a szükségestől. A gazdasági válság alapja mindig azon életfelfogás, amely nem az embert, hanem a hasznot állítja az első helyre – figyelmeztetett Ferenc pápa. A pénz nevében azonban nem lehet megölni testvéreinket. A közintézményeknek az emberi méltóságot, az etikát, a szolidaritást és a közjót kell a gazdaságpolitika középpontjába állítaniuk; nem szabad olyan dolgokat támogatniuk, amelyek közvetlenül vagy közvetve az uzsorához vezetnek, mint például a szerencsejátékok.

A Szentatya reményét fejezte ki, hogy új gazdasági humanizmus valósul meg, amely véget vet a gyilkos gazdaságnak: ebben ugyanis az emberek már nem személyek, hanem a kiselejtezés logikájának eszközei, ami súlyos kiegyensúlyozatlanságot teremt. A pápa kiemelte annak jelentőségét, hogy mindig a találkozás, a meghallgatás és a közelség legyen a közhatalmat gyakorló szervek elkötelezettségének középpontjában, hogy az emberek és a családok ki tudják használni a törvény adta segítséget és a gazdasági eszközöket. A bankrendszer felelőseinek éberen kell őrködniük a hitelintézmények etikus működése felett, mert számos bank valójában azért jött létre és terjedt el a világban, hogy zálog- és kamatmentes kölcsönökkel megmentse a szegényeket az uzsorától – mutatott rá Ferenc pápa.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria