Ferenc pápa beszédet mondott a regeneratív gyógyászatról rendezett nemzetközi konferencián

Ferenc pápa – 2018. április 29., vasárnap | 17:03

Az április 28-án az Apostoli Palota VI. Pál termében megrendezett találkozón a pápa köszönetét fejezte ki Gianfranco Ravasi bíborosnak, a Kultúra Pápai Tanácsa elnökének köszöntő szavaiért és a kezdeményezéséért.

A konferencia a témák széles spektrumát kínálja fel, amelyek jóval túlmutatnak az elméleti reflexiókon, és kijelölik a továbbhaladás útvonalát. A pápa kifejtette: minden alkalommal öröm tölti el, amikor látja, hogy különféle kultúrák, társadalmak és vallások képviselői egyesítik erőiket, és a közös megfontolás útjára lépnek, hogy elkötelezzék magukat a szenvedők érdekében. Ez bizonyítja, hogy a személy találkozási pont és az egység „helye”. Az emberi szenvedéssel szemben szükség van a személyek és intézmények összehangolására, leküzdve az előítéleteket, hogy közös erőfeszítéseket tegyenek a betegek érdekében. A Szentatya a továbbiakban a következő négy igéről fejtette ki gondolatait, amelyek összefoglalják a konferencia témáját: megelőzni, kijavítani, gyógyítani és a jövőt előkészíteni.

Egyre inkább tudatában vagyunk annak a ténynek, hogy számos bajt el lehetne kerülni, ha nagyobb figyelmet fordítanánk életstílusunkra, és a kultúrára, amelyet környezetünkben előmozdítunk. Megelőzni annyit jelent, hogy előre tekintő pillantást vetünk az emberre és környezetére. Olyan kiegyensúlyozott kultúrát jelent, amelyben minden alapvető tényező, mint a nevelés, a fizikai tevékenység, az egészséges étrend, a környezetvédelem, a vallási gyakorlatokból származó „egészségügyi kódexek” megtartása, továbbá a korai és célzott diagnosztika, segítenek nekünk, hogy jobban éljünk, kevésbé kockáztassuk egészségünket.

Ez különösen fontos gyermekek és fiatalok esetében, akik jobban ki vannak téve a modern civilizáció gyökeres változásaihoz kapcsolódó betegségek veszélyeinek. Elég, ha a dohányzás, az alkohol, a levegőben, vízben, talajban található mérgező anyagok hatására gondolunk – mondta a pápa, utalva Laudato si’ kezdetű enciklikájára. Sürgető szükség van arra, hogy nagyobb érzékenységet mutassunk a megelőzés kultúrája iránt, amely az első lépés az egészség megóvása felé.

Ferenc pápa megelégedéssel állapította meg, hogy a tudományos kutatás nagy erőfeszítést tesz új gyógymódok felfedezésére és terjesztésére, különös tekintettel a ritka betegségekre, mint az autoimmun rendellenességek, vagy a degeneratív idegrendszeri megbetegedések. Az utóbbi években a regeneratív gyógyászatban elért eredmények új fejezetet nyitottak a tudományos haladás terén, amelyet a konferencia a következő két szóval foglalt össze: kijavítani és gyógyítani.

A tudomány hatékony eszköz ahhoz, hogy jobban megértsük mind a bennünket körülvevő természetet, mind az emberi egészséget. A legfejlettebb technológiák azt is lehetővé teszik, hogy módosítsuk magát a DNS-ünket is. Ebben az összefüggésben alapvetően fontos, hogy egyre jobban tudatosítsuk etikai felelősségünket az emberiség és a környezet iránt. Az Egyház, miközben üdvözli a kutatásokat és azok gyakorlati alkalmazását a szenvedők gyógyításában, emlékeztet arra a lényeges alapelvre, hogy „nem minden fogadható el etikailag, ami technikailag lehetséges”. A haladás célja, ahogy Boldog VI. Pál emlékeztetett rá: „minden ember és az egész ember java”.

Ha elő akarjuk készíteni az olyan jövőt, amely minden személy javát biztosítja, akkor annál nagyobb érzékenységgel kell cselekednünk, minél hathatósabb eszközök állnak rendelkezésünkre. Ez valamennyi élőlény iránti felelősségünk. Az emberi egészségről tágabb összefüggésben kell gondolkoznunk, nem pusztán a tudományos kutatás kapcsolatában, hanem figyelembe véve a környezet megóvását, valamint azt az igényt is, hogy mindenkinek lehetősége nyíljon a gyógykezelésre, különös tekintettel a szociális és kulturális szempontból hátrányos helyzetű emberekre.

A jövőre gondolni annyit jelent, mint elindulni egy kettős mozgást kifejező útvonalon. Az első egy interdiszciplináris reflexió, amely nyitott, és amelyben részt vesz számos szakértő és intézmény, lehetővé téve az ismeretek kölcsönös kicserélését. A másodikat konkrét cselekedetek alkotják a szenvedők érdekében. Mindkét mozgás igényli az erőfeszítések közös irányát, konvergenciáját, különböző közösségek képviselőinek részvételét, mint tudósok és orvosok, betegek, családok, az etika és a kultúra szakértői, vallási vezetők, filantrópok, kormányok és vállalkozók. A pápa örömének adott hangot, hogy ez a folyamat már elkezdődött, és a kezdeményezés már sokakat egyesít mindenki javára. Végül arra buzdította a konferencia résztvevőit, hogy továbbra is merészen és elszántan ápolják azokat az ideálokat, amelyek nevében most összegyűltek. Áldását adta a találkozó mintegy 700 résztvevőjére, és imáikat kérve búcsúzott el tőlük.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria