Ferenc pápa a rosminiánusokhoz: Az életszentség az egyházi reform útja

Ferenc pápa – 2018. október 3., szerda | 9:39

A pápa október 1-jén fogadta a Boldog Antonio Rosmini trentói pap, teológus és filozófus által 1800-ban alapított szerzetesrend – a rosminiánusok – nagykáptalanjának résztvevőit, akik ezekben a napokban Rómában tanácskoztak a „Legyetek tökéletesek... legyetek irgalmasok” témáról.

Az Institutum Charitatis kongregáció alapítója, Boldog Antonio Rosmini szerint „a keresztényeknek szeretettel, ragaszkodással, határtalan tisztelettel kell viszonyulniuk a római pápa Szentszékéhez”. A Péter székéhez való hűség kifejezi a sokszínűségben való egységet és az egyházi szeretetközösséget, amelyek nélkülözhetetlen elemei a gyümölcsöző küldetésnek – hangzott el a nagykáptalan résztvevőihez intézett pápai beszédben. Tanácskozásuk témájával kapcsolatban Ferenc pápa megjegyezte: minden keresztény meghívást kapott az életszentségre és arra, hogy együtt haladjon ezen az úton a szeretetben. Mindenki megélheti az életszentséget és az erények gyakorlását a keresztény hivatáshoz való hűségben.

Antonio Rosmini így imádkozott: „Istenem, küldd el nekünk hőseidet!” Az életszentség az Egyház igazi reformjának útja, ahogy ezt nagyon jól látta Rosmini: átalakítani a világot olyan mértékben, amennyiben önmagát megreformálja. Az alapító szeretet intézményének nevezte a rendet, ezzel is hangsúlyozva a szeretet erényének mindenek feletti voltát – emlékeztetett a pápa. „Rosmininál a szeretet erős belső szilárdsággal párosult; rendíthetetlen volt a hallgatásban. Az ő példája vezessen benneteket az előrehaladásban, a belső csend termékenységében és a külső csend hősiességében!” – buzdította a kongregáció tagjait a Szentatya. Hangsúlyozta: ez az út vezet életszentséghez. Ezen jártak a szentek, ezt jelöli ki az Egyház minden hívőnek.

Egyházi tevékenységüket illetően Ferenc pápa arra hívta a rosminiánusokat, hogy a testi, az intellektuális, a lelki és a pasztorációs lépéseikben mindig kövessék a Szentlélek indításait, hogy hol, mikor és hogyan szeressenek; a nevelés ne korlátozódjon pusztán az oktatásra, legyen intellektuális szeretet. A keresztény nevelés középpontja a tudomány átadása Isten szavából kiindulva – mondta a pápa. Buzdította a rosminiánusokat – akik Indiában, Tanzániában, Kenyában, az USA-ban és Európában is jelen vannak –, hogy mindig nyújtsák ki a kezüket a szenvedők felé. Hozzátette: szerzeteseik Venezuelában arra kaptak meghívást, hogy fejezzék ki lelki és anyagi támogatásukat a súlyos próbatételektől szenvedő lakosságnak.

A Szentlélek segítségével megtalálják azokat az utakat, amelyeket megújult lendülettel követniük kell, felismerve az idők jeleit. Apostoli tevékenységükben segítséget kapnak az egyházi személyektől és a világi hívektől, akik a renddel szeretetközösségben keresik az evangéliumi tökéletesedést: őket egyre jobban a közösségi életük részeseivé kell tenni – hangzott el a pápa rosminiánusokhoz intézett beszédében. Végül arra hívta őket, hogy kitartóan és előrelátással kínálják fel lelki és doktrinális örökségüket az evangélium hirdetésének szolgálatában.

A rosminiánusok (Institutum Charitatis, IC) klerikus szerzetesi kongregációt 1838-ban alapította Antonio Rosmini-Serbati a Domodossola melletti Monte Calvarión, Canossai Szent Magdolna Gabriella indítására. A kongregáció tagjai – egybekapcsolva az aktív és kontemplatív életet – az ifjúság nevelésével, sajtótevékenységgel és misszióval foglalkoznak. 1839-ben nyertek pápai jóváhagyást.

Forrás: Vatikáni Rádió; Magyar katolikus lexikon

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria