Ferenc pápa: A tanúságtétel segíti növekedni az Egyházat

Ferenc pápa – 2018. november 8., csütörtök | 19:10

November 8-án reggel a tanúságtételről beszélt Ferenc pápa a Szent Márta-ház kápolnájában. A szentmisén részt vettek és koncelebráltak a romániai püspöki konferencia tagjai, akik a napokban végzik ad limina látogatásukat a Vatikánban.

A pápa a napi evangéliumból (Lk 15,1–10) indult ki, amely Jézus tanúságtételével kezdődik: vámosok és bűnösök jönnek hozzá, hogy meghallgassák, és Jézus velük étkezik, míg az írástudók és a farizeusok zúgolódnak emiatt.

Jézus tanúságtétele újdonság volt a saját korában, mert akkoriban úgy gondolták, hogy a bűnösök között tisztátalanná válik az ember, mint egy leprás megérintésekor. Ezért a törvénytudók eltávolodnak tőlük. A tanúságtétel a történelemben sosem volt kényelmes sem a tanúságtevőknek – akik gyakran vértanúságot szenvedtek –, sem a hatalommal rendelkezőknek – mutatott rá Ferenc pápa.

A tanúságtétel megtöri a szokásokat azért, hogy jobbá tegye, megváltoztassa őket. Ezért halad előre az Egyház a tanúságtétel által. Ez teszi vonzóvá, ez segíti növekedni, nem a szavak. Jézus tanúságot tesz. Ez újdonság, de nem annyira, mert Isten irgalmassága az Ószövetségben is jelen volt. A törvénytudók sosem értették meg, mit jelent az, hogy „irgalmat akarok, és nem áldozatot”. Elolvasták, de nem értették meg, mi az irgalmasság. Jézus viszont cselekvésmódjával ezt az irgalmasságot hirdeti tanúságtétele által. A tanúságtétel veszélybe sodor.

Jézus tanúságtétele zúgolódást vált ki. A farizeusok, az írástudók, a törvénytudók megjegyezték: „Ez szóba áll a bűnösökkel, és együtt étkezik velük.” Nem azt mondták: „Nézd, ez egy jó embernek tűnik, mert igyekszik megtéríteni a bűnösöket.” Ez a viselkedésmód a negatív vélemény által tönkre akarja tenni a tanúságtételt. A zúgolódás mindennapi bűn kicsiben és nagyban egyaránt. A saját életünkben is zúgolódunk, mert nem tetszik ez vagy az, ahelyett hogy párbeszédet folytatnánk vagy keresnénk a konfliktushelyzet megoldását. Inkább titokban, suttogva zúgolódunk, mert nincs bátorságunk világosan beszélni. Így van ez a kis társaságokban, a plébánián is. Mennyi zúgolódás van a plébániákon? Mi minden miatt! – jegyezte meg a pápa.

„És az egyházmegyékben? Az egyházmegyék között? És az egyházmegyéken belüli küzdelmek... – ezeket ismeritek. Továbbá a politikában... Ez ronda dolog. Amikor a kormány nem becsületes, igyekszik beszennyezni az ellenfeleit a zúgolódással: lejáratással, hazugsággal. Ti ismeritek jól a diktatórikus kormányokat, mert éltetek benne. Mit tesz egy diktatórikus kormány? Kezébe veszi a kommunikációt, a médiát egy törvénnyel, aztán elkezdődik a zúgolódás, mindazok lekicsinylése, akik veszélyt jelentenek a kormánynak. A zúgolódás a mi mindennapi kenyerünk személyes, családi, plébániai, egyházmegyei és társadalmi szinten” – hívta fel a figyelmet Ferenc pápa.

Ez menekülés a valósággal való szembenézéstől, és az embereknek sem engedi meg, hogy gondolkodjanak. Jézus tudja ezt, de ahelyett, hogy elítélné őket a zúgolódásuk miatt, feltesz egy kérdést. Ugyanazt a módszert használja, amit ők: kérdést vet fel. A farizeusok rossz szándékúan próbára akarták ezzel tenni Jézust, hogy elbukjon: ilyen például az adófizetés a császárnak, vagy a feleség elbocsátásának kérdése. Jézus ugyanezt a módszert használja, de végül látjuk a különbséget – tette hozzá Ferenc pápa. Jézus azt mondja nekik: „Ha közületek valakinek száz juha van, és egy elvész belőlük, nem hagyja-e ott a kilencvenkilencet, s nem megy-e az elveszett juh után, amíg meg nem találja?” Az lenne a normális dolog, ha megértenék ezt, de inkább kalkulálni kezdenek: „Van kilencvenkilenc juhom, egy elveszett, de kezdődik a napnyugta, és már sötét van. Hagyjuk ezt az egyet, a mérlegben majd megjelenik a veszteség és a nyereség, mentsük meg a többit.” Ez a farizeus logika – mutatott rá a pápa. Ők Jézus ellenében döntenek. Ezért nem mennek el beszélni a bűnösökkel, a vámosokkal: jobb nem bepiszkolódni ezekkel az emberekkel, ez kockázatos. Őrizzük meg a mieinket. Jézus intelligensen teszi fel a kérdést: belép az ő gondolkodásmódjukba, de a helyes állásponttól eltérő helyzetben hagyja őket. Senki nem mondja, hogy igaza van, de mindannyian azt mondják: „Nem, nem tenném.” Ezért képtelenek megbocsátani, irgalmasnak lenni és elfogadni.

Végül Ferenc pápa emlékeztetett a három szóra, amely köré szentbeszédét fonta: a tanúságtétel provokatív, segít növelni az egyházat; a zúgolódás, amely olyan, mint bensőm őre, hogy a tanúságtétel ne érintsen meg engem; valamint Jézus kérdése. Utalt továbbá egy másik kifejezésre: öröm, ünnep, amit ezek az emberek nem ismernek. Akik a törvénytudók útját követik, nem ismerik az evangélium örömét. Az Úr segítsen nekünk, hogy megértsük az evangélium logikáját, ami ellentétes a világéval – zárta csütörtök reggeli homíliáját Ferenc pápa.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: Vatican News

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria