Fiatalok kérdezhették a pápát – Martin Scorsese filmrendező is részt vett a találkozón

Ferenc pápa – 2018. október 24., szerda | 14:25

Fiatalok és idősek tehették fel kérdéseiket Ferenc pápának október 23-án Rómában, az Augustinianum Patrisztikai Intézetben rendezett találkozón. Beszélgetőtársként jelen volt Martin Scorsese olasz rendező is.

A találkozót az ifjúsággal foglalkozó szinódus keretén belül rendezték meg abból az alkalomból, hogy megjelent a La saggezza del tempo (A kor bölcsessége) című kötet, amelyben a világ minden részéről származó idősek vallanak, adják át életbölcsességüket a fiataloknak. Ferenc pápa írt előszót a könyvhöz, amelyben Antonio Spadaro jezsuita szerzetessel folytatott beszélgetéseiből bontakozik ki lelkipásztori útmutatása. A kötet alapját a Sharing The Wisdom Of Time elnevezésű nemzetközi projekt adta, amelynek keretében kétszázötven idős emberrel készített interjút az amerikai egyesült államokbeli Loyola Press kiadó az Unbound nonprofit szervezet és a Jezsuita Menekültszolgálat közreműködésével.

Egy új szövetséget szeretne előmozdítani a kötet és a találkozó is, az idősek és a fiatalok között, akik fel is tehették kérdéseiket, amelyekre válaszolva Ferenc pápa hangsúlyozta annak fontosságát, hogy az ifjabb nemzedékek is megismerjék a múlt század világháborúinak következményeit: „Ez egy negatív kincs, de olyan kincs, amelyet át kell adni, hogy formálja az emberek gondolkodását.” Fontos, hogy a fiatalok ne essenek ugyanazokba a hibákba. Tudniuk kell, hogyan alakul ki, növekszik a populizmus – figyelmeztetett a Szentatya. „Nem szabad úgy élni, hogy gyűlöletet vetünk!” – hangsúlyozta, és utalt az egyházszakadásra, amely után katolikusok és protestánsok a gyűlölet magjait vetették el. „Lassan, fokozatosan, mintegy ötven éve észrevettük, hogy ez nem jó út, és azóta igyekszünk elvetni a barátság magjait, nem pedig a megosztottságéit.” Ferenc pápa arról is beszélt a fiataloknak, hogy a gyűlöletet nemcsak a nemzetközi színtéren, hanem a házunk táján is könnyen vetjük el, megosztottságot kelthetünk kommentekkel, pletykákkal is. „Ha gyűlöletet vetünk el a családban, a környezetünkben, megöljük a másik jó hírét, a békét, az egyetértést.”

A pápa beszélt a migránsok és menekültek tragédiájáról, figyelmeztetett, hogy nem szabad beletörődni ennyi szenvedésbe, abba, hogy a Földközi-tenger temetővé váljon. „A részletekben vívott harmadik világháború színterein agresszió, harag uralkodik a kultúrák, a törzsek között, a vallást is felhasználják, eltorzítják, hogy még nagyobb gyűlöletet keltsenek: ez az emberiség öngyilkosságának útja” – fogalmazott, majd Einstein próféciáját idézte, aki szerint a negyedik világháborút botokkal és kövekkel fogják megvívni. Az erőszak és a megosztottság a pusztulás útja, még ha a szabadság jelszavával takargatják is, vagy más jelszavakkal, ami lehet a faji tisztaság vagy akár a migránskérdés.

„A migránsokat nyitott szívvel és nyitott kapukkal kell befogadni. A bezárkózás az öngyilkosság útja. Igen, be kell fogadni őket, de mellettük is kell lenni, és legfőképpen integrálni kell őket” – figyelmeztetett a pápa. És hozzátette, hogy nem politikáról, hanem emberiességről beszél. „Egy kormánynak nyitott szívűnek kell lennie, hogy befogadjon, jó intézményekkel kell rendelkeznie, hogy az integráció útját biztosítsa, és körültekintőnek is kell lennie, hogy azt tudja mondani: eddig tudok tenni valamit, ezen túl nem.” A Szentatya hangsúlyozta: „A menekültek befogadása bibliai küldetés. Gondoljunk Európára, amelyet a migránsok alakítottak, a kultúrák keveredtek benne. Európának emlékeznie kell arra is, hogy a nehéz időkben néhány észak- és dél-amerikai ország befogadta az európai migránsokat.” Ferenc pápa beszélt a fiataloknak arról is, milyen sokan szenvednek és halnak meg a tengeri utakon: „Mit teszek, ha látom, hogy a Földközi-tenger temetővé vált? Szenvedek, imádkozom, beszélek. Ne fogadjuk el ezt a szenvedést, mondván, hogy mindenhol szenvednek az emberek, nem léphetünk túl rajta.”

Utolsóként Martin Scorsese amerikai filmrendező kérdezte a pápát arról, hogyan tudnak az idősek segíteni az Egyháznak abban, hogy a hit tovább éljen ebben az erőszaktól, kegyetlenségtől sújtott világban. Ferenc pápa a gyengédség és a szelídség útját ajánlotta, és azt a közeli kapcsolatot, amelyet Scorsese is megmutatott filmjeiben. A Szentatya fontosnak tartja, hogy beszélgessünk a fiatalokkal, nem elítélve őket, hanem együttérezve velük. A világ kegyetlenségéről szólva a sírásról beszélt, a sírás ajándékáról az erőszakkal szemben: „A sírás keresztény dolog, kérjük a könnyek kegyelmét!”

Forrás és fotó: Avvenire; Vatican News; Agensir

Magyar Kurír
(tzs)

Kapcsolódó fotógaléria