Két új dikasztérium létrehozásáról döntöttek a bíborosi tanács ülésén

Ferenc pápa – 2015. április 16., csütörtök | 17:32

A római kúria reformja állt a kilenc tanácsadó bíboros ülésének középpontjában, amelyet április 13–15. között tartottak a Vatikánban a pápa részvételével. A megbeszélés eredményeiről a Vatikáni Rádió számol be Federico Lombardi, a Szentszék Sajtótermének igazgatója tájékoztatása alapján.


A Római Kúria átalakításával kapcsolatban Federico Lombardi elmondta, hogy a reform 2016 végéig születik meg várhatóan. Ha az Apostoli Konstitúció esetleg még nem is készül el teljesen, legalább az alapvető működési elveket meghatározzák. Az elmúlt napokban tartott tanácskozáson elsősorban két új dikasztérium felállításával foglalkoztak. Megerősítették, hogy az egyik a szeretetszolgálat, az igazságosság és a béke, míg a másik a világiak, a család és az élet intézménye lesz.

A másik téma, amivel az ülésen foglalkoztak, a vatikáni médiumok átszervezése volt a már meglévő terv alapján. Egy kérést fogalmaztak meg a pápa felé: hozzon létre egy csoportot, egy bizottságot, amely felelősen kidolgozza, hogy milyen lépésekkel lehet a gyakorlatba ültetni az eddig jóváhagyott tervezetet.

A bíborosi tanács megbeszélést folytatott a kiskorúak védelmével kapcsolatban is. Ezúttal nem a szexuális visszaélésekkel kapcsolatban került szó a témáról, mivel azt a meglévő normák már valamennyire szabályozzák. A kérdés az volt, hogy az egyház milyen eljárásokkal és illetékességi körrel tud szembenézni a hivatali visszaélésekkel, a kötelezettség elmulasztásával, különösen amikor azt felelős egyházi személyek követik el, legyenek azok papok, püspökök vagy szerzetesi elöljárók.

Egy újságíró a pápa múlt vasárnap, április 12-én elhangzott, az örmény népirtásra vonatkozó szavaira kérdezett rá a sajtótájékoztatón. Lombardi ezzel kapcsolatban kifejtette, hogy a pápa szavai egy pontos és következetes gondolatmenetbe illeszkednek, amely a párbeszédre irányul.

„Amit a pápa mondott, az szerintem világos, mint a nap. Idézett II. János Pál és II. Karekin örmény katholikosz 2001-es közös nyilatkozatából. A népirtás kifejezést tehát ennek az idézetnek a keretében használta, mintegy folytonosságban az elnevezés eddigi használatával, hozzátéve, hogy azt általánosan a 20. század első ilyen tragédiájának tartják.” A szentszéki szóvivő megjegyezte, hogy véleménye szerint nagyon érdekes, „zseniális” Ferenc pápa elképzelése, amellyel történelmi keretbe ágyazta a népirtást. „Nem azt mondta tehát, hogy tovább vitatkozzunk az örmény népirtásról. Figyelem! Ez volt a múlt században az első, de aztán más szörnyűségek következtek és történnek a mai napig. Tudomásul kell tehát venni a történelmi tényeket, hogy ebből kiindulva, megfelelő hozzáállással egy jobb történelmet építhessünk, amelyben ezek a dolgok nem ismétlődnek meg.”

Ferenc pápának ez a beszéde tehát teljesen világos volt, mindazoknak, akik meg akarták érteni. Nagyon gazdag és pozitív távlatú beszéd, mivel a végén a kiengesztelődés és a párbeszéd vágyát fogalmazta meg a török és az örmény nép között – mutatott rá Federico Lombardi.

A Szentszék Sajtótermének igazgatója végül bejelentette, hogy a bíborosi tanács következő üléseire június 8–10., szeptember 14–16. és december 10–12. között kerül sor.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: L’Osservatore Romano

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria