„Ez a hely Budapest egyik csodája” – Székely János a Gát utcai templom közösségeitől búcsúzott

Hazai – 2017. július 1., szombat | 16:38

Június 30-án este a ferencvárosi, Gát utcai Kaníziusz Szent Péter-templomban Székely János püspök mutatott be szentmisét a templomban otthont talált közösségeknek. Elbúcsúzott tőlük, mielőtt átveszi szolgálatát mint szombathelyi megyéspüspök. Az új templomigazgató Michels Antal.

Számos, Budapesten működő közösség otthona ez a kis templom, amely József Attila szülőházával szemben áll. A katolikus egyházi mozgalmakon kívül otthona a ferencvárosi evangélikus gyülekezetnek; éppen az ő lelkészük fogalmazta meg, mennyire különleges ez a hely: Budapest egyik csodája. A búcsúzás olyan volt, mint egy nagycsaládi összejövetel, ahol talán nem minden családtag ismeri a másikat, de tudják, hogy van bennük valami közös, ami összeköti őket.

Székely János hálát adott azért, hogy felújították a templomot, ahol együtt imádkozhatnak a testvérek. Nagy kincsnek nevezte, hogy itt vannak cigány testvéreink is, akik családszeretetükkel, derűjükkel gazdagítják az Egyházat. Sorban hálát adott a jelen lévő közösségekért: a Cursillo mozgalomért, amelyet az egyik legerőteljesebb mozgalomnak nevezett; az Alpha-kurzusokért, amelyeken szépen, egyszerű módon adják tovább az evangéliumot; a Szent Egyed közösségért, amelynek tagjai minden szegényben testvért látnak, akinek arca, története van. Üdvözölte a Jézus Kistestvérei közösség női ágának szerzeteseit, a Nyolc Boldogság közösség tagjait, a jelen lévő alpolgármestert és Koczor Tamás ferencvárosi evangélikus lelkészt.

A szentmise homíliájában a felolvasott evangéliumi részből, a leprás meggyógyításából kiindulva Székely János hangsúlyozta, hogy Krisztus szeretetteljes ölelése, az a gesztus, amely áttöri a kirekesztettség szakadékát, folyamatosan megismétlődik a kereszténység történetében. Szent Lőrinc vértanú példáját idézte, aki Róma szegényeit hozta a császár emberei elé, amikor az Egyház kincseit kérték számon tőle. Jézus Isten remekműveként tekint minden emberre, a legdrágább kincs pedig a szegény, a beteg, az idős ember. Szent Ferenccel folytatta a felsorolást, aki találkozott a leprással, megölelte, és ezzel számára „ami addig keserűnek tűnt, édessé lett”. Bartolomeo de Las Casas, az indiánok védelmezője, kalkuttai Teréz anya következett a sorban, majd a cigánypasztoráció, amely visszaadja a kirekesztett nép méltóságát. Egy cigány kisgyermeket idézett fel a püspök, aki megkérdezte egy paptól, mit vétett, hogy Isten cigánynak teremtette. Az evangélium ajándékával gazdagodva a cigányság nem átok többé, hanem áldás – tette hozzá.

A Gát utcai templom a találkozás helye, ahol befogadjuk Istent és a testvéreinket – hangsúlyozta Székely János, majd köszönetet mondott mindazoknak, akik a templomot és közösségeit építik. Adjunk hálát a templomért és a templom élő köveiért – kérte végül.

Székely János püspök elmondta, hogy Michels Antalt nevezték ki templomigazgatónak, és távozásával az esztergomi szegényházi kápolna irányítását is ő veszi át. Kifejezte örömét, hiszen Tóni atya szíve mindig a szegényekért dobogott, kárpátaljai szolgálata idején és azóta is folyamatosan.

A közösségek vezetői ezt követően köszönetet mondtak Székely Jánosnak mindazért, amit az elmúlt évek során kaptak tőle, és Isten áldását kívánták szombathelyi megyéspüspöki szolgálatára. A szegények, a kirekesztettek, a befogadás és a keresztények közötti testvériség helye a Gát utcai templom – derült ki a hozzászólásokból. 

Fotó: Merényi Zita

Thullner Zsuzsanna/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria