A Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegyében járt a Csíksomlyóra tartó feltámadási menet

Hazai – 2017. május 26., péntek | 15:31

Május 14-én Debrecenben, a Szent Anna-székesegyházban, 18-án a Szent Lászlóról elnevezett domonkos templomban, 20-án este pedig már Nyíregyháza-Borbányán, a Szent László-kápolnában köszöntötték a hívek és zarándokok a feltámadási menet jelvényét és zászlaját.

A húsvéthétfőn Zamárdiból indult és pünkösdre Csíksomlyóra érkező feltámadási menet célja a Kárpát-medence településeinek összefogása. A kezdeményezés  ötlete a zamárdi Kisboldogasszony-plébánián született 2005-ben, a zarándoklat szervezője Kocsi György plébános. Rantz Szabolcs csíkszentkirályi fafaragó készítette a feltámadási jelvényt, amit a menetben részt vevő közösségek szalagokkal díszítenek fel.

Szent László jubileumi évében, 2017-ben a Szent Lászlónak szentelt templomok egyházközségei, a lovagkirály nevét őrző falvak és a Szent László-néphagyománnyal rendelkező települések közösségei kapcsolódnak be a feltámadási menetbe, és fogadják jelvényét, zászlaját. A zarándoklaton részt vevők egyik csoportja húsvéthétfőn a Somogy megyei Karádról indult, majd Budapesten át a Felvidékre vette útját. A felvidéki Debrődről, a Szent László-kegyhelyről május 14-én érkeztek Debrecenbe.

A debreceni Szent Anna-székesegyházban, a Szent László-koponyaereklye előtt Palánki Ferenc megyéspüspök, Orosz Lőrinc székesegyházi plébános és Törő András püspöki titkár mutatott be szentmisét május 14-én, melynek keretében a görömbölyi zarándokok és a debreceni Szent László-plébánia hívei kötötték fel szalagjaikat a feltámadási menet jelvényére. Homíliájában a debrecen-nyíregyházi főpásztor hangsúlyozta: „Szent István létrehozta, Szent László megtartotta, mert a szívekbe írta népünk számára a keresztény hitet. Örök utat, örök igazságot, örök életet mutatott Krisztus követésével.”

Május 18-án a debreceni Szent László-templom hívei köszönthették, 20-án este pedig már Nyíregyháza-Borbányán, a Szent László-kápolnában fogadták a helyi hívek és a szabolcsi zarándokok a feltámadási jelvényt és zászlót. A szentmisét Maczák Béla kamilliánus atya celebrálta. Homíliájában Szent László király emberi és lelki nagyságáról beszélt, kiemelve a lovagkirály érdemeit, a szolgálatot, a szegények, a gyengék és a nők pártfogását, az alázatot, a szüntelen imádkozást és bűnbánatot. Korunk számára is példaértékű, ahogy Szent László király rendet teremtett a pártviszályoktól meggyengült, csak félig-meddig keresztény országban, mindig szem előtt tartva a keresztény értékeket – hangzott el a szentbeszédben.

A liturgia végén adták át a feltámadási jelvényt, és szalagot helyeztek el rajta Ajka, Kisvárda és Szabolcs község küldöttei. Szeretetvendégség és beszélgetés zárta az eseményt – számolt be róla Havas Lászlóné (a debreceni Szent László domonkos plébánia híve).

A Csíksomlyóra tartó feltámadási menet május 22-én a Nagykároly melletti Gencsre vette útját.

Forrás: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Fotó: Nagy Enikő, Bécsiné Kléri Ágota

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria