A fiatalok érzelmi és szexuális neveléséről szólt a családpasztorációs papi találkozó

Hazai – 2018. április 12., csütörtök | 20:39

A fiatalok érzelmi és szexuális nevelése volt a hagyományos tavaszi családpasztorációs papi találkozó témája április 12-én Budapesten, a Katolikus Pedagógiai Intézetben.

KÉPGALÉRIA –  klikk a képre!

A Bíró László családreferens püspök által vezetett családpasztorációs találkozón Janka Ferenc, a Veszprémi Hittudományi Főiskola teológiatanára mutatta be a Fiatalok érzelmi és szexuális nevelése című vatikáni dokumentumtervezetet – a témák kidolgozását a Laikusok, Élet és Család Dikasztériuma külső szakértők bevonásával kezdte meg. Jelenleg az anyag széles körű értékelése és véleményezése, a tökéletesítési javaslatok összegyűjtése és kiértékelése zajlik. A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) Családbizottságának megbízásából ebben a munkában vesz részt Janka Ferenc, aki elmondta, hogy a vatikáni dokumentum összeállításának kezdeményezője a spanyolországi Szent Antal Egyetem, amelynek oktatói az országban elterjedt genderideológia ellenében dolgoztak ki szexuális, érzelmi és etikai nevelésről szóló tananyagot az iskolák számára.

A családpasztorációs találkozó bevezetőjében Bíró László püspök, az MKPK Családbizottságának elnöke Ferenc pápa idei nagycsütörtöki szentbeszédét idézve arról beszélt, hogy az evangélium hirdetőinek kulcsfontosságú magatartása az emberekhez való közelség, megszólíthatóság, ami az irgalmasság kulcsa. Ez egyben a családpasztoráció jellemzője is, elég arra gondolni, hogy Jézus Krisztus megtestesülése egy családban történt, és harminc éven át tartó rejtettséggel kezdődött. Jézus „inkulturációja” a családba a lelkipásztorokat arra kell indítsa, hogy odafigyelő, megszólítható módon legyenek jelen, tettekkel és jó szóval is, saját plébániájuk közösségében. Ez a jelenlét pedig ne mesterkélt, ne klerikális legyen, hanem az emberekhez, a családokhoz közeli.

A püspök azt is hangsúlyozta, hogy a jelenlegi családpolitika szemléletformáló és felelős törekvései mellé oda kell állni a lelkipásztoroknak a lélekformálás erejével. „Ne fáradjunk bele a közelségbe, ami a családokkal való kapcsolatunkat jellemzi, és ne felejtsük, hogy a tárgyi tudás, az elvont igazságok továbbadása mellett figyeljünk az érzelmekre is, mert nagyon fontos az érzelmi intelligencia. Ne a válságról prédikáljunk, ne sajnálkozzunk! Az a hivatásunk, hogy a házasság örömét hirdessük” – buzdította a paptestvéreket Bíró László.

Az érzelmi intelligencia fejlesztését célzó, a családi életre és az érett szexualitásra való nevelés terén Magyarországon több kezdeményezés indult fiatalok számára egyházi körökben. A családpasztorációs konferencián Boros Annamária – aki Tomka Ferenc atya káposztásmegyeri plébániai közösségében nevelkedett – bemutatta a TeenStar elnevezésű német–osztrák kezdeményezésű, fiataloknak szóló szexuálpedagógiai programot, amelyet harminc évvel ezelőtt a Humanae vitae pápai enciklika ihletett, és amelyet már Magyarországon is oktatnak. A féléves tanfolyamon, amelyet képzett oktatók iskolákban tartanak, a diákok a testük működésével kapcsolatos megismerő, elfogadó, pozitív kapcsolat során érettebben látnak rá saját szexualitásukra. „A lányok rácsodálkoznak, hogy a testük mekkora ajándék, és nem fogják odaadni magukat az első jöttmentnek, a fiúk pedig jobban megismerik az érzelmeiket, képesek azokat kezelni és uralkodni önmagukon” – mondta az előadó. A tapasztalatok szerint mindez sokkal többet jelent a diákok számára, mint az egyoldalúan a fogamzásgátlásra fókuszáló szexuális felvilágosító tanórákon elmondottak. A TeenStar óráin bármilyen kérdést feltehetnek, és a személyiség egészéről van szó. A programról további tájékoztatás olvasható az ergo-net.hu honlapon.

Egy másik kezdeményezés a Pécsi Egyházmegyében nyert teret: Udvardy György püspök felkérésére Nagy Péter egyházmegyei közoktatási munkatárs, biológia–rajz szakos tanár, grafikus évekkel ezelőtt átfogó programot indított el. A családi életre nevelés komplett és komplex projektje 2010 óta zajlik most már mind a tizenhat egyházi iskolában a 11–14 éves diákok számára, minden osztályban, fiúknak, lányoknak egyaránt. 2014-től a szülőknek, a 14–18 év közötti tanulóknak (életstratégiai program), 2013-tól a 18 év felettieknek (párkapcsolati műhely) indultak projektek. „A keresztény hit, az emberi normalitás” alapján kidolgozott képzés, amely őszintén tárgyal önismereti, szexualitással, konfliktuskezeléssel kapcsolatos kérdéseket, a visszajelzések alapján rendkívül elfogadott a fiatalok körében, pedagógiai központokban jelenleg országos szintű bevezetéséről is tárgyalnak. A hatalmas munkát végző Nagy Péter karizmatikus egyénisége, megalkuvások nélküli, a fiatalok nyelvét is ismerő, férfias stílusa garancia a sikerre, teltházas előadásokon „menti a lelkeket”. A szexualitás torzult szemléletére és gyakorlatára reagálva frappánsan szokta mondani a diákoknak: „nem te fogyasztod a pornót, hanem a pornó fogyaszt el téged”.

A harmadik kezdeményezést, a TestTeo projektet Babos Áron diakónus mutatta be egy team segítségével. A 2010-ben indult programot jelenleg harminc önkéntes tag segíti, 2014 óta húsz hétvégét szerveztek alkalmanként negyven fiatal számára. A TestTeo alapját II. János Pál pápának a test teológiájáról szóló tanítása képezi. Ennek központi üzenete: az ember lényege az, hogy odaajándékozza magát valakinek. Ennek tükrében beszélnek az hétvégéken többek közt a szexualitásról is. Ezeken az összejöveteleken szentmise, gyónási alkalom is van, s az előadók tapasztalata szerint a TestTeo evangelizációs eszköz, mert mélyreható tanítás, amely megérinti a lelket. „Az a vágyunk, hogy elterjedjen a test teológiájáról szóló pápai tanítás” – mondta Babos Áron, s ennek érdekében a jövőben gimnazistáknak, házaspároknak, papoknak is tartanának „hétvégéket”. Róluk és tevékenységükről a kezdeményezés honlapján olvashatnak bővebben.

A családpasztorációs papi találkozó gerincét Janka Ferenc teológiai tanár több részes előadása adta, amely nemcsak bemutatta Martin Buber, Erich Fromm, Eric Berne, Carl Gustav Jung és Gary Chapman kutatási eredményeit, hanem a magyar költészet mesterműveit segítségül híva antropológiai megalapozását is nyújtotta a Laikusok, Élet és Család Dikasztériuma által készített pedagógiai anyagnak, amely hamarosan a Családbizottság weboldalán magyarul is elérhető lesz. A szövegtervezet idegen nyelven már olvasható a http://www.educazioneaffettiva.org oldalon.

Fotó: Lambert Attila

Körössy László/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria