A tanítás és nevelés volt a pécsi szabadegyetem márciusi témája

Hazai – 2017. március 27., hétfő | 15:52

A tanítás és nevelés különbségéről, fontosságáról beszéltek a pécsi szabadegyetemi konferenciasorozat előadói március 22-én a Magtár Látogatóközpontban.

Udvardy György megyéspüspök, Lengvárszky Attila, a Pécsi Tudományegyetem oktatási igazgatója és Dobosi László, a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma igazgatója más-más irányból közelítette meg a tanítás és nevelés témáját.

Mindannyian nevelhetők, neveltek és nevelők is vagyunk, hiszen életünk, ha nem is tudatosan, de hatással van a körülöttünk élőkre. A tudás átadása mellett a nevelés személyiségformáló, személyiségfejlesztő hatására kell nagyobb hangsúlyt helyezni – mondta Udvardy György megyéspüspök. A főpásztor kiemelte: a keresztény nevelés próbálja Krisztust mint nevelőt közel hozni az emberhez, és az Egyházat mint nevelő közeget számunkra anyává, otthonná teszi.

A püspöki gondolatmenetet folytatva Lengvárszky Attila, a Pécsi Tudományegyetem oktatási igazgatója az önképzés fontosságát hangsúlyozta: ez elkerülhetetlen ahhoz, hogy egy kisebb vagy nagyobb közösségnek, ha úgy tetszik, Magyarországnak a hasznára tudjunk válni. Előadásában a tanítás és nevelés különféle céljait mutatta be, végül az elmondottak alapján azt a következtetést vonta le, hogy mindkét folyamat elsődleges célja a közösség szolgálata. A felsőoktatást érintve elmondta, annak sikeressége a köznevelési alapokra épül, ezért a mai társadalmi viszonyok között az iskoláknak nem csupán tanítókra, hanem tanúságtevőkre van szüksége.

Dobosi László gimnáziumigazgató szerint az iskola missziós lehetősége abban rejlik, hogy egyszerre több síkon képes hatni, hiteles példát tud állítani a tanulók elé. A tanárnak újfajta szerepeket, újfajta feladatokat kell magára vállalnia, olyanokat is, amelyeket nem tanult az egyetemen. A nehézséget az jelenti, hogy azok a módszerek, amelyeket a korábbi években alkalmaztunk, ma már nem használhatók – mondta.

Hozzátette: hagyományőrzés, tehetséggondozás, nyelvi sokszínűség, változatos és értékes szabadidős tevékenységek. Ezek azok a lehetőségek, amelyek a test, a szellem és a lélek fejlesztését szolgálják.

Az előadások kép- és hanganya az egyházmegye honlapján elérhető.

Az előadás-sorozat április 19-én folytatódik, a téma a zarándoklat és turizmus lesz.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria