A pap célja az Istenre mutató élet – Udvardy György előadása az országos lelkipásztori napokon

Hazai – 2017. január 25., szerda | 16:36

Mi a pap feladata, hogy a plébánia betöltse hivatását? – ezt a kérdést tárgyalta Udvardy György püspök a „Papként a XXI. században” című előadásában az Országos Lelkipásztori-Teológiai Napok harmadik napján, január 25-én Egerben, az Érseki Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet kápolnájában.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Udvardy György pécsi megyéspüspök előadásában a pap személyét és hivatását vizsgálva abból indult ki, hogy korunk rohamosan változó társadalmi és kulturális körülményei egyre több kihívás elé állítják a papságot, óriási elvárásokat támasztva. Sokan a mindent megoldó szerepet várják a lelkipásztortól, és való igaz, hogy személye abszolút módon meghatározza a plébánia életét.

Mi a pap feladata a plébánia életében? – alapvető, hogy erre a kérdésre helyes választ adjunk, amikor az „életadó plébánia” építéséről gondolkodunk. Az előadás abban mutatott utat a Pécsi Egyházmegyében már elkezdett gyakorlatot ismertetve, hogyan kezeljük a megváltozott helyzetet, és milyen módon aknázzuk ki ennek lehetőségeit a lelkipásztori szolgálatban. Az előadó rámutatott a nehézségekre, de arra is, miként lehetünk a remény jelei.


A pap küldetését Lukács és Márk evangéliuma, a papszenteléskor elhangzó imádság, valamint Ferenc pápa egyházképe alapján határozta meg a püspök: a lelkipásztor jelenvalóvá teszi irgalmát, társul szegődik az ember mellé, szolidáris vele, küzd érte. Az evangélium kategóriái szerint látja és értelmezi a kort, és az alapján ad válaszokat.

A Ferenc pápa lelkipásztori szolgálatából kibontakozó egyházkép már a kor kihívásaira adandó válaszokhoz vezet. A ma Egyháza legyen a templom falai közül kilépő Egyház, legyen kezdeményező, bevonódó, kísérő, gyümölcsöt hozó és ünneplő. Erre ad példát a szentatya minden tevékenysége – mutatott rá a pécsi megyéspüspök.


Hogyan írható le a környezet, és hogyan viszonyuljunk ehhez? – vetette össze Udvardy György a kihívásokat és a lehetőségeket. A nehézségek között szóba került a papot körülvevő és együttműködést váró emberek sokasága, az állandó úton levés, a bizonytalanság, az elszigetelődés, az időhiány, a lelki élet nehézségei. A kibontakozás feltétele a közösségépítés, az örömet sugárzó, emberközeli plébániai élet, az evangélium radikális képviselete, a világgal való együttműködés, a világot értő, a jelekből olvasó közösség megléte, valamint a pasztorális megtérés.

Ez utóbbit hangsúlyozva a pécsi főpásztor rámutatott: el kell engedni azokat az eszközöket, melyek régen eredményesek voltak, ma már azonban a működés gátját jelentik. Vállalni kell azt is, hogy kiüresedő tradíciókat elengedünk. „A cél nem pusztán a hatékonyság, az eredmények felmutatása a plébánián, hanem az Istenre mutató élet” – hangsúlyozta Udvardy György. Hozzátette: erőforrás és feltétel a személyes istenkapcsolat, a felkészültség, a hitbeli szilárdság.


A püspök ismertette a Pécsi Egyházmegye már működő gyakorlatát. Ennek során elsőként azt határozták meg, mik az alapvető célok és feladatok egy-egy plébánián ahhoz, hogy Egyházról beszélhessünk. Ezek közé tartozik a vasárnap ünneplése, a katekézis, a szentségi élet, a megtérők kísérése, az ifjúsági munka, a Szentírás olvasására való készség kialakítása, a családok összefogása. Erre építve dolgozta ki Udvardy György az egyházmegye vízióját, melynek alapján már elkészült a működésnek irányt adó pasztorális terv.

„Nem rendkívüli célokat fogalmaztunk meg, az alapfeladatokat kell ellátnunk a meglévő feltételek között” – jellemezte ezt a tervet a főpásztor. A célok megfogalmazását közigazgatási intézkedések követték: kijelöltek központi plébániákat, létrehozták az átláthatóságot és együttműködést biztosító plébániai tanácsosok testületét, továbbképzési rendszert vezettek be a papok számára, szorgalmazzák egy szentségimádási rend kialakítását. Mindemellett érvényesíteni szeretnék a katekumenális szemléletet a hitoktatásban.

Udvardy György azt is elmondta, hogy a vatikáni Népek udvara (korábban Pogányok udvarának nevezett) párbeszédsorozat mintájára új találkozási felületeket próbálnak teremteni a kívülállókkal. „Vannak reális kérdéseink és jó válaszaink is. Ott kell lennünk az emberek mellett a hétköznapi életben” – fogalmazott a püspök.

A pécsi megyéspüspök előadása után a résztvevők Gorove László diakónus és felesége, Kriszta vezetésével a közösségek életével foglalkoztak, a délután pedig ismét műhely- és kiscsoportos beszélgetéseké volt.

Az Országos Lelkipásztori-Teológiai Napok holnap, január 26-án Fábry Kornél, a Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Általános Titkárságának főtitkára A Krisztussal való találkozás küldetéssel jár: válasz a kor kihívásaira – eszközök és módszerek a XXI. század emberhalászai kezében című előadásával zárul.


Fotó: Merényi Zita

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria