A Rerum novarum kezdetű pápai enciklika kiadásának 126. évfordulójára emlékeztek Pécsett

Hazai – 2017. május 18., csütörtök | 18:59

A forradalmi újításokat tartalmazó Rerum novarum kezdetű enciklika kiadásának évfordulóján, május 15-én a Mecseki Munkástanácsok Szövetsége és a Barankovics Alapítvány megemlékezést tartott a pécsi Dóm Kőtárban.

Az 1891. május 15-én kiadott pápai dokumentum a munkások helyzetét, az Egyház felelősségének kérdését vetette fel, a történelemben elsőként.

Takács Gábor, a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola tanszékvezetője előadásában a 19. század végi társadalmi környezet bemutatásával tette egyértelművé a Rerum novarum szükségességét és jelentőségét.

A nagy ipari forradalom hatására az ipari központokban összezsúfolódtak a munkások, akiket a kényszer, a saját és a családjuk megélhetésének reménye vitt a gyárakba. Az üzemekben azonban kizsákmányolták őket, veszélyes, egészségkárosító tevékenységet végeztettek velük. A dolgozók az elégedetlenségük kinyilvánítására különböző egyleteket, munkásmozgalmi szervezeteket hoztak létre. Ugyanakkor a munkások jogos elégedetlenségét kihasználva különböző politikai mozgalmak a szabadság és egyenlőség jelszavával érvelve politikai előnyt kovácsoltak maguknak.

A munkások elkeserítő szociális helyzetét látva az Egyház is támogatta és segítette a különböző keresztény munkásmozgalmi egyesületek, szakszervezetek létrehozását. Mindezek következményeként 1884-ben a svájci katolicizmus fellegvárában, Freiburgban (Fribourg) megalakult a Freiburgi Unió. Az egyesület társadalomtudományi és gazdasági tanulmányokat készített a szociális kérdés megoldására. XIII. Leó pápával többször is találkoztak a tagok, majd 1888-ban emlékiratot terjesztettek a pápa elé, amelyben a szociális kérdés katolikus szellemű megoldásának útját tárták fel. Azt kérték az egyházfőtől, hogy körlevél formájában szóljon a kérdésről. 1891. május 15-én a pápa közzétette a Rerum novarum (’Az új dolgok’) kezdetű enciklikát. XIII. Leó ismerte és megértette a 19. század végének társadalmi, gazdasági, politikai és szociális problémáit. Ez a pápai dokumentum, amely először és teljes egészében foglalkozik a munkával, a munkásokkal és a közjó fogalmával, a klérus elé is tükröt tart. XIII. Leó enciklikájában rámutatott az Egyház társadalomban betöltött helyére, szerepére és feladataira. Ezen belül is elsősorban a szegények, az elesettek, a kiszolgáltatottak érdekeinek védelmére.

„Világosan látjuk, s ebben mindenki egyetért, hogy a legszegényebb sorsú embereken sürgősen és alkalmas módon segíteni kell, mert az emberiség nagy része méltánytalanul szomorú és nyomorult viszonyok között tengődik” – olvasható a dokumentumban.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria