Alapítójuknak állítottak szobrot a pilisvörösvári Szent Erzsébet Otthonban

Hazai – 2016. október 4., kedd | 20:35

Manhertz Erzsébet SJC 1993-ban alapította szülővárosában a Szent Erzsébet Otthont a Kanadában általa meghonosított idősgondozási rendszer mintájára. Október 4-én, halálának hatodik évfordulóján az intézmény parkjában megáldották Erzsébet nővér és Mindszenty József bíboros szobrát.


KÉPGALÉRIA - Klikk a képre!

Az intézmény alapítója, Manhertz Erzsébet, a Jézus Szíve Társasága tagja – vagy ahogy Kanadában ismerték, „Sister Elisabeth” – halálának évfordulóján minden esztendőben megemlékezést tartanak a pilisvörösvári Szent Erzsébet Otthonban (teljes nevén: Szent Erzsébet Otthon Társaság Idősek Otthona – Ápolási és Gondozási Központ). Idén emléke előtt tisztelegve szobrot állítottak a nővérnek az épületegyüttes parkjában. Az intézményben lakó Pákh Tibor nagylelkű adományának köszönhetően egyúttal – a gondozottak körében nagy tisztelettel övezett – Mindszenty József bíboros szobrát is felavatták.

A megemlékezésen részt vett Kozma Imre OH, a pilisvörösvári otthont fenntartó Betegápoló Irgalmasrend magyarországi elöljárója, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke, valamint Szűcs Mária SJC, a kanadai Hamiltonban működő Szent Erzsébet Otthon Társaság elnöke.


Az ünnepi alkalom szentmisével kezdődött, melyen együtt volt jelen az intézmény teljes közössége: lakói, munkatársai. Kozma Imre homíliájában – keresztnevük alapján összekapcsolva Manhertz Erzsébetet és Árpád-házi Szent Erzsébetet – Szent II. János Pál pápát idézte: Erzsébet a „hatékony tékozlás szentje” volt. „Ez a hatékony tékozlás érhető tetten ebben a házban. Ennek köszönhető, hogy oly sokan otthont találnak itt. Ma azt ünnepeljük, hogy volt valaki, aki vállalkozott arra, hogy »hatékony tékozló« legyen. Ennek gyümölcse ugyanis az odafigyelést, szeretetet adó áldozatkészség, az épülő közösség” – méltatta Kozma Imre a pilisvörösvári intézmény alapítóját.


A Magyar Máltai Szeretetszolgálat elnöke a hercegprímás szobrának megáldásakor arról a reményéről beszélt, hogy Mindszenty József szellemisége, üzenete meghatározza utunkat. „Szent István király országában felelősek vagyunk egymásért, Szűz Mária országában számíthatunk oltalmára, és közbenjárásával egymásra találhatunk” – fogalmazott Kozma Imre.


Az intézményalapító bronzalakját megáldva az otthonban lakó és ott lelkiszolgálatot ellátó Khirer Vilmos atya arra hívta fel az emlékező közösség figyelmét, hogy ezentúl Erzsébet nővér mosolyt sugárzó arca fogadja az ideérkezőket. „Ez az arc mindig Jézusra tekint, ami magyarázatot ad nekünk arra, honnan merítette Erzsébet nővér az erőt, hogy Árpád-házi Szent Erzsébet nyomdokain ezt a csodálatos művet létrehozza. Tekintsünk mi is Jézusra, hogy ezt a szeretetszolgálatot tovább tudjuk vinni” – buzdított.

A megemlékezés ünnepi műsorral folytatódott. Az otthonban hagyomány, hogy a dolgozók munkáját az alapító emléknapján kitüntetéssel jutalmazzák. Ezúttal Kozma Imre adta át az elismeréseket, az intézmény vezetősége nevében Sas D. Gyula méltatta a kitüntettek szolgálatát.

* * *

Az 1918-as születésű Manhertz Erzsébet 17 éves korában belépett a Jézus Szíve Társaságába. Rendi utasításra 1949-ben került a kanadai Hamilton városába. Itt hozta létre 1956-ban az első 8 személyes idősek otthonát, 1978-ban pedig nyugdíjasfalu építését kezdeményezte 500 lakóházzal, templommal, orvosi rendelővel, gyógyszertárral, bankkal, idősotthonnal.

Az 1980-as években Pilisvörösváron is meghonosította az idősgondozás többszintű rendszerét, melynek keretében aktív nyugdíjaskortól a nyugdíjasházban fogadják az időseket, közös programokat, társaságot biztosítva számukra. Egészségi állapotuk gyengülésével nővéri és orvosi segítséggel élhetnek a gondozási intézetben, szakápolásra szorulva pedig az ápolási intézet szolgáltatásait vehetik igénybe. Így a legnehezebb helyzetben, az időskor gyengeségében nem kell új környezetet, új embereket megszokni, ugyanott folyhat tovább életük – mutatta be az idősgondozás Manhertz-elveként ismertté vált módszert Szűcs Mária SJC nővér.

Fotó: Merényi Zita

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria