Apáczai Csere János-díjat kapott a nyíregyházi Sója Miklós-iskola igazgatója

Hazai – 2016. június 9., csütörtök | 15:58

Apáczai Csere János-díjat vehetett át kiváló munkájáért Balog Zoltántól, az emberi erőforrások miniszterétől június 7-én a Pesti Vigadóban Mező-Halász Krisztina, a nyíregyházi Huszár-telepi Sója Miklós Görögkatolikus Óvoda és Általános Iskola igazgatója.

Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és Palkovics László oktatásért felelős államtitkár a pedagógusnap alkalmából adták át az Eötvös József-, Apáczai Csere János-, Szent-Györgyi Albert-, Brunszvik Teréz- és Németh László-díjakat.

A miniszter az ünnepségen hangsúlyozta: a pedagógusok munkája nem helyi, hanem országos ügy, része az emberi erőforrás megteremtésének és megújításának, amely nélkül egyetlen ország sem lehet sikeres.

A pedagógusnap kifejezi azt, hogy vannak olyan értékek, amelyek iránt együtt vagyunk elkötelezettek, és azt szeretnénk, hogy ezek az értékek az életünk részévé váljanak – tette hozzá Balog Zoltán.

Az Apáczai Csere János-díjat – a Kiss Nagy András szobrászművész által készített plakettet – a minisztérium javaslattétel alapján adományozza pedagógusok és főiskolai, egyetemi oktatók számára kiemelkedő oktatási, nevelési és gyógypedagógiai munkáért, valamint a pedagógiai gyakorlatot segítő kiemelkedő tudományos tevékenységért évente egyszer pedagógusnap alkalmából.

Mező-Halász Krisztina a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Tornyospálcáról származik, a hajdúdorogi Szent Bazil-gimnáziumban érettségizett, majd a Miskolci Egyetemen szerzett bölcsészdiplomát. Pedagógusi munkája hamar a leghátrányosabbak közé vitte, Budapesten tanított nagy többségben cigány származású, a fővárosban is nehezen szocializálódó gyermekeket, illetve szüleiket. Innen hívta el a Hajdúdorogi Egyházmegye akkori megyéspüspöke, Kocsis Fülöp Nyíregyházára, az újonnan induló Sója Miklós-iskola megszervezésére és vezetésére. Dinamizmusával, igényes pedagógiai szemléletével, következetes szakmai törekvésével rövid időn belül országos hírű, mintaként szolgáló általános iskolát épített ki munkatársaival együtt a szegény sorsú gyermekek számára. Az inkulturáció elkötelezett híve, a görögkatolikus egyház iskolarendszerének kiemelkedő és másoknak is példát adó alakja, akit Kocsis Fülöp érsek-metropolita tavaly novemberben ajánlott a díjra.

Forrás és fotó: Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír