Apor Vilmos plébániai városába, Gyulára zarándokoltak a Győri Egyházmegye hívei

Hazai – 2015. október 12., hétfő | 16:45

Az egyházmegyében meghirdetett Apor Vilmos-imaév alkalmából október 10-én, szombaton egész napos zarándoklaton vehettek részt a Győri Egyházmegye hívei Gyulán, a vértanú püspök plébánosi szolgálathelyén.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A mintegy kétszáz zarándok többek között a mosoni, a peresznyei, a győr-belvárosi, a győr-révfalui és a lébényi plébániáról, valamint Sopronból érkezett. A zarándoklaton részt vettek a Győri Egyházmegyei Hivatal alkalmazottai is.

A zarándoklat központi programja a Nádi Boldogasszony-templom előtti téren kezdődött, ahol a Győri Egyházmegye nevében megkoszorúzták Boldog Apor Vilmos szobrát, majd a zarándokok Pápai Lajos megyéspüspök vezetésével elimádkozták az imaévre született Apor-litániát. Ezután szentségimádás következett, amelynek során Gőgh Tibor lébényi plébános elmélkedett Boldog Apor Vilmos életáldozatáról. A zarándoklat alatt lehetőség volt a teljes búcsú elnyerésére.

A nap csúcspontjaként ünnepi szentmisére került sor Pápai Lajos megyéspüspök főcelebrálásával. A főpásztorral mások mellett Németh László általános püspöki helynök, Kapui Jenő püspöki irodaigazgató, mosoni plébános, Horváth Imre soproni városplébános, Bognár István, a soproni Szent Margit-templom plébánosa, Németh István peresznyei plébános, valamint Marics István győri városplébános misézett együtt. A püspök szentbeszédében három vonatkozást emelt ki Boldog Apor Vilmos életéből, amelyek példaként szolgálhatnak számunkra is. Az első: szent katolikus hitünk. A szónok szólt a vértanú püspök tanulmányairól, buzgó hitéletéről, majd lelki naplójából is idézve kiemelte: Hiába járunk szentmisére, van-e igazi kapcsolatunk Istennel? Mert élet csak életből fakadhat: a szülőknek példamutatással kell átadniuk hitüket gyermekeiknek. Enélkül megvan a veszélye annak, hogy egy olyan kereszténységet alakítunk ki, mely a lényeget, Jézus Krisztus kereszthalálát és feltámadását teszi zárójelbe.

A második ajándék, melyet Apor Vilmos megkapott, a papság szentsége volt. A vértanú püspök valóban alter Christus („másik Krisztus”) volt, s ebből forrásozott elkötelezettsége a szegények, a szenvedők iránt. A főpásztor hangsúlyozta, meggyőződése, hogy Jézus ma is pontosan annyi fiatalt hív a papi hivatásra, amennyire szükség van. Csakhogy rajtunk keresztül hívja őket. A hivatásért tehát mi is felelősök vagyunk: Kiteljesedik-e a hívás a fiatalban, ha olyan családban nő fel, melyben nincs hit, ha olyan egyházközségben él, ahol csak veszekedést lát, ha nem találkozik olyan papokkal, akiknek az arcáról sugárzik: milyen csodálatos Krisztus követségében járni?

Apor püspök számára egy harmadik ajándék is adatott: az áldozat ajándéka. Vértanúvá nem magától lesz az ember – jelentette ki a szónok –, az ősegyházban is megtagadták végül hitüket azok, akik kiprovokálták az üldözést. A keresztény vértanúság lényege a másokért való áldozat: családunkban, munkahelyünkön, egyházközségünkben. Pápai Lajos a mártír püspök utolsó szavait felidézve kiemelte: a mai világban már az is nagy áldozat, hogy emberek maradjunk. Ez az emberség sugárzott Apor Vilmos életpéldájából. A szónok befejezésül felidézte, hogy a nyolcvanas években Győrben járva lehetősége volt Apor Vilmos vértanúságának helyszínét megtekinteni. A püspöki titkárnak, az azóta egri érsekké lett Ternyák Csabának megjegyezte: »Meglátod, ebből még szent hely lesz.« A főpásztor hozzátette, maga sem hitte volna, hogy ez ilyen gyorsan bekövetkezik. A szónok végül azzal zárta szentbeszédét, hogy vértanú püspökünk példája minket is figyelmeztet: nincs más név, akiben üdvözülhetünk, csak Jézus Krisztus neve. Kérjük Boldog Apor Vilmos közbenjárását, hogy méltók lehessünk hozzá.

A szentmise végén a papság, az asszisztencia és a hívek együtt imádkoztak Apor Vilmos gyulai ereklyéje előtt, majd a csoportok megtekinthették az Apor-emlékszobát, a gyulai Mária-múzeumot és a város egyéb nevezetességeit.

Forrás: Győri Egyházmegye

Fotó: Paksa Balázs

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria