Az időskor lehetőségei – Nemzetközi konferenciát tartottak Pécsen

Hazai – 2017. október 27., péntek | 18:50

Nemzetközi szociáletikai konferenciát tartott október 25-én a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola a Magtár Látogatóközpontban Pécsen.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Az időskor mint lehetőség címet kapta az a szociáletikai konferencia, amelyet a Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola szervezett október 25-re. A különböző tudományterületek képviselőinek részvételével zajló szakmai találkozó azt bizonyítja, hogy a tudományos élet nem a mindennapoktól elrugaszkodottan működik, hanem éppen a mindennapi élet során felmerülő kérdésekre igyekszik válaszokat találni, azokból táplálkozik. Egy ilyen személyes tapasztalat vezette a főiskola rektorát, Kovács Gusztávot a konferencia megszervezésére. Egy lengyelországi autóút során mesélt neki Szűcs Attila András, a Szent Lőrinc Otthon igazgatója az otthonban lakó idős emberek életéről, tevékenységeikről, terveikről. Beszélt arról, hogy az egyik ott lakó idős teológiai tanár nyolcvan fölött is a legmodernebb teológiai szakirodalmat olvassa; arról, hogy Miklós bácsi – Keresztesi Miklós, aki a konferencián az idősödő Einsteinről tartott előadást – milyen komoly ökológiai tervet rakott össze az otthon számára. Az otthonban élő idősek számára ez az életszakasz valóban tartogat lehetőségeket, hiszen jut idő arra, amire korábban nem jutott: elmélyülni nagy kérdésekben, készülni az ünnepekre, ünnepelni, kertészkedni.

A konferencia címe egyben témamegjelölés is: az előadók az időskorról nem az értelmes élet végeként, hanem pont annak kibontakozásaként kívántak értekezni, hiszen az időskor ma is rengeteg fejlődési lehetőséget rejt magában. A boldog és értelmes időskor pedig nemcsak az idősek, hanem a fiatalabb generációk életét is pozitívan határozza meg. Nem véletlen az sem, hogy a hittudományi főiskola rendezte ezt a konferenciát. Egyrészt nyilvánvaló, hogy az időseknek nagyon sokat köszönhet az Egyház, elég arra gondolni, hogy hány idős önkéntes takarítja a templomokat, vagy szervez egyházi programokat és tartja össze a közösségeket. De ennél is fontosabb, hogy az idősek mennyit tesznek a hit átadásáért, gondoljunk csak azokra a sehol nem jegyzett katekézisekre, amelyeken keresztül a nagyszülők az unokáiknak adják át a hitet.

Az Egyház tehát élő tanúja annak, hogy lehetséges az időskort értelmesen és közösségben leélni. Udvardy György megyéspüspök köszöntőjében arra világított rá, hogy a Szentírásban az idős ember úgy jelenik meg, mint a hagyomány tanúja. Az öregedés pedig a bölcsességben való növekedést jelenti, és az idős ember a bölcsesség birtokában van, alkalmas arra, hogy a közösség élén álljon és átadja a hitet, hiszen az ő hite már kipróbált hit.

Forrás: Pécsi Egyházmegye

Fotó: Loósz Róbert

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria