Beer Miklós meghívására Vácra érkezett az együttérzés szobra

Hazai – 2017. május 24., szerda | 16:54

A Hajléktalan Jézus című alkotás országjáró körútjának negyedik állomásán, Vácon Beer Miklós püspök vezetésével imádkoztak a hívek a rászoruló emberekért május 22-én.


KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A szobrot a székesegyház előtt a püspök, a szeretetszolgálat munkatársai és váci csoportjának önkéntesei, a Szent Anna-karitászcsoport, az Irgalmasrendi Kórház munkatársai, a Szent Cecília kórus és számos, a Vác környéki településekről érkezett érdeklődő fogadta.


A Magyar Máltai Szeretetszolgálat az együttérzés szobrát olyan városokban mutatta be az elmúlt hetekben, ahol a szervezet meghatározó szereplője a hajléktalanellátásnak. Vácra azonban kifejezetten a megyéspüspök, Beer Miklós meghívására érkezett az alkotás, hiszen a katolikus főpásztor példamutatása, a nyomorban élő emberekért végzett szolgálata és társadalmi üzenetei nagyon közel állnak a máltai szellemiséghez, mellyel a karitatív szervezet a hajléktalan emberek és a nyomorban élő családok számára segítséget nyújt.


Beer Miklós a váci székesegyház előtt elhelyezett együttérzés szobra kapcsán kifejtette, Krisztus ott van a falunkon vagy a nyakunkban lógó feszületen, ami emlékeztet arra, hogy közénk jött, köztünk van: Jézus kezdettől fogva a periférián élők mellé állt, kezdve a betlehemi istállótól a Golgotáig, ahol mint gonosztevőként elítéltet keresztre feszítették. A főpásztor rámutatott, hogy naponta találkozunk emberi nyomorúsággal, és ha érzékeny a szívünk, akkor eszünkbe kell hogy jusson, amit Jézus mondott: „éheztem, és enni adtatok, szomjas voltam, és inni adtatok, beteg voltam, és meglátogattatok, hajléktalan voltam, és befogadtatok”. Beer Miklós hozzátette, a szobor zarándokútja Torontótól Londonon át, a Vatikánon keresztül Budapestre, majd Vácra alkalmat ad az emberek számára, hogy feltegyék a kérdést: „Én nem lehetnék ott a padon?” Amikor a szobrász úgy ábrázolja ezt a hajléktalan embert, hogy ott vannak a lábán a szögek sebhelyei, akkor félreérthetetlenül arra akar rádöbbenteni, hogy lássuk meg Krisztust benne. És ha együttérző szívvel tudunk odaállni mellé, akkor mi is Krisztussá válhatunk. Esély, alkalom ma ez a szobor, de holnap, holnapután ténylegesen elénk tárul a rászoruló ember fájdalma. Legyen készséges a lelkünk, hogy észrevegyük egymást, hogy közben Krisztusra találjunk egymásban, hogy az Úr képmása, emberek lehessünk – buzdított a megyéspüspök, majd a közös imádságot követően meggyújtotta a szobor lábánál elhelyezett együttérzés gyertyáját. „Meggyújtom ezt a gyertyát annak jeléül, hogy ébredni akarunk” – mondta Beer Miklós.

Az alkotás üzenetének egyetemességét kifejezve Menáth Attila baptista lelkész mondott rövid beszédet, melyben azt hangsúlyozta, nagyon egyszerűen és hirtelen lehet rossz helyzetbe kerülni, erre is emlékeztessen ez a szobor.


A székesegyház előtti téren a váci kórusiskola növendékei is várták a szobor megérkezését; a diákokat Vecsei Miklós, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat alelnöke arra kérte, lépjenek közelebb a padon fekvő alakhoz, érintsék meg, simogassák meg, és közben gondolkodjanak el azon, amit a koldus Lázár bibliai történetében hallottak. „Mi mind a gazdag ember vagyunk, akinek az asztaláról lehulló maradék is elég lenne Lázárnak, de még azt sem adjuk oda. Nem azért, mert nem akarjuk odaadni, hanem leggyakrabban nem vesszük észre, hogy feleslegünk van” – mondta Vecsei Miklós, és hozzátette, hogy pünkösd közeledtével tegyük fel magunknak a kérdést: felismerjük-e Jézust a kicsit alkoholszagú, néha agresszív, ijesztő kutyájával a templomlépcsőn ücsörgő hajléktalan emberben? „Nem baj, ha nem tudunk azonnal igennel válaszolni. De életünk egyik legfontosabb kérdése: felismerjük-e Jézust?”


A programot a váci székesegyház Szent Cecília kórusának kamaraegyüttese kísérte népénekekkel, Varga László egyházmegyei zenei igazgató vezetésével, aki elmondta, hogy a kórusiskolás gyerekek erre az alkalomra azzal készültek, hogy elgondolkodtak azon, hol is lehet Jézus otthona. „Ha megkérdezik a gyerekeket, mind azt fogják mondani, a szívünkben van Jézus igazi otthona. Hiszen Jézus akkor válik igazán hajléktalanná, ha nem fogadjuk be otthonainkba és a szívünkbe” – fogalmazott a karvezető.


Az együttérzés szobrának váci bemutatásán részt vett Csuja Imre színművész, aki a szeretetszolgálat támogatójaként érkezett az ünnepségre. Az Örkény Színház színésze ugyanis nem csupán a szoborhoz kapcsolódó videokampányban vett részt, de évek óta jár a máltai szeretetszolgálat hajléktalan embereket ellátó és időseket gondozó intézményeibe, hogy „egy darab színházat” vigyen ajándékba azoknak az embereknek, akiknek nincs lehetőségük eljutni oda. A színművész Ady Endre Az Úr érkezése és Az Isten balján című versét mondta el.

Forrás és fotó: Máltai.hu

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria