Bízzál az Úrban, s a jót cselekedd – Diakónusszentelés Nyíregyházán

Hazai – 2018. július 8., vasárnap | 13:28

Július 7-én Szocska A. Ábel nyíregyházi megyéspüspök diakónussá szentelte Gánicz Tamás alszerpapot a Szent Miklós-székesegyházban. A püspöki titkár szolgálatának vezérgondolataként a 37. zsoltár sorait kapta püspökétől.

KÉPGALÉRIA – Klikk a képre!

A nyíregyházi székesegyház tornyában megkonduló harangok sokszor hívták a híveket olyan Szent Liturgiára, amelyen elhangzott az Axios! (Méltó!) felkiáltás a szertartás során. Sokak ölthették magukra a papság különféle fokozatainak jelképeit ezeken a szentelési szertartásokon. Nem is olyan régen épp püspököt szenteltek fel e falak között. Ma a püspök titkárát szentelték diakónussá, Isten és az emberek újabb oltár körüli szolgálójává.

Gánicz Tamás tanulmányvégzett papnövendékként került az egykori Hajdúdorogi Egyházmegye, később a Nyíregyházi Egyházmegye püspöki hivatalába. A munka nem kevés irodai munkatársként, irodavezetőként és püspöki titkárként sem, de Szocska Ábel beszédében kifejtette, Gánicz Tamás mától „Istennek szentelt szolgálatot fog főként végezni, nem csak a mindennapi ügyeket intézni.”

Szocska Ábel homíliájában erről a szolgálatról prédikált a szentelésére váró alszerpapnak és a megjelent híveknek. „Köszönet illeti azt a családot, ahol mindhárom fiúgyermek a papi hivatást választotta, hála a testvéreknek, akik jó példával jártak öccsük előtt, és a feleségnek, aki segíti a Tamás szívében megfogalmazódott meghívás kiteljesedését” – kezdte beszédét a megyéspüspök.

A főpásztor hivatali tevékenység mindennapi, gyakorlati munkáját a Lukács evangéliumából megismerhető Márta szolgálatához hasonlította, aki a teendői közt szem elől tévesztette az „egy szükségest”. „Mától, diakónusként Istennek szentelt szolgálatot kell végeznie, olyat, amellyel Krisztushoz tudja terelni a megfáradtakat. A szertartás során a diakónus felmutatja orárionját, annak segítségével mutatja meg a feladatokat a liturgián, így kell fel- és rámutatnia életével és cselekedeteivel az alázat és türelem révén a legfőbb Jóra, Krisztusra.”

Szocska Ábel a 37. zsoltár szavait idézve adott további útmutatást a diakónusi szolgálatról: „Bízzál az Úrban s a jót cselekedd, akkor a földön fogsz lakni és betelsz hűséggel. Az Úrban leld gyönyörűséged, s ő megadja neked szíved kéréseit. Tárd fel az Úr előtt utadat, bízzál benne, ő majd eligazít. Mint a világosságot, felragyogtatja igazságod, és mint a delet, jogodat. Csendesülj el az Úrban és várd őt. Ne irigykedj arra, akinek szerencsés az útja, se arra az emberre, akinek cselekvése álnok.”

A homília és a nagybemenet után két hipodiakónus karon fogva a szentélyig viszi a szentelendőt, a szentély előtt diakónusok veszik körül, s viszik háromszor körbe az oltáron, melyet mind a négy sarkán csókkal illet a jelölt, s mely előtt a püspök is helyet foglal. A püspök kezének és keresztjének, epigonátionjának és omoforjának megcsókolása is jelképes cselekedet a szentelés során. Az oltár előtt térdeplő szentelendő fején ott a püspök omoforja és keze, s ekkor fennhangon és némán mondott püspöki ima kezdődik. A diakónusi jelképeket szintén a püspöktől kapja a szentelendő: az oráriont, a kézelőt, a ripidiont és a tömjénezőt. Ezzel új szolgálatába lépve segíti a Szent Liturgia következő, egyben csúcsát képező részét, az anaforát, a felajánlást. A liturgia végén Gánicz Tamás kinevezését is megkapta: megtartva eddigi hivatalát, püspöki diakónussá nevezte ki őt főpásztora.

2018 során tíz pap- illetve diakónusszentelést ünnepelnek a görögkatolikus egyházmegyékben, melyből két diakónust a közelmúltban szenteltek fel, s várhatóan négy további alszerpap válik szerpappá. A két korábbi papszentelés mellett holnap újabb áldozópappal gyarapszik a görögkatolikus közösség.

Gánicz Tamás 1977. június 11-én született Mátészalkán görögkatolikus papi családban. A Pannonhalmi Bencés Gimnáziumban érettségizett 1995-ben. Ugyanebben az évben felvételt nyert a Görögkatolikus Papnevelő Intézetbe. Az előkészítő, propedeutikus évet a veszprémi szemináriumban, majd három évet a nyíregyházi szemináriumban töltött. Tanulmányait külföldön folytatta: négy éven keresztül a grazi egyetem teológiai karának hallgatója volt. Itt szerzett diplomát 2003-ban. 2003-tól tanulmányvégzett papnövendékként az akkori Hajdúdorogi Egyházmegye és a későbbi Nyíregyházi Egyházmegye irodai munkatársa, majd 2015-től irodavezetője. 2009-ben alszerpapi rendet kapott. 2013 és 2017 között a Görögkatolikus Papnevelő Intézet propedeutikus évének tanulmányi prefektusa. 2017-től a nyíregyházi apostoli kormányzó, majd püspök személyi titkára. 2017-ben kánonjogi licenciátust szerzett a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Kánonjogi Posztgraduális Intézetében.

Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye

Fotó: Polyákné Tóth Nóra

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria