Boldog Gizella ünnepén köszöntötték Veszprémben az eucharisztikus kongresszus missziós keresztjét

Hazai – 2018. május 10., csütörtök | 19:00

A veszprémi Szent Mihály-főszékesegyházban Márfi Gyula érsek szentmisét mutatott be Boldog Gizella, a főegyházmegye társvédőszentje ünnepén, május 7-én. A szentmisén a helyi plébánosok és protestáns lelkészek közösen köszöntötték a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus missziós keresztjét.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Márfi Gyula érsek homíliájában Boldog Gizella és a kereszt kapcsolatáról beszélt. Hangsúlyozta, Gizella is vállalta életében a kereszthordozást. Ő, aki valószínűleg maga is rendszeresen imádkozta a fohászt: „A magyarok nyilaitól ments meg, Uram, minket”, eljött Passauból Magyarországra. Szent Wolfgang és Szent Adalbert püspökök rábeszélésére vállalta a misszionárius szerepet, hogy István király társa legyen a magyarok megtérítésében. Ez hatalmas feladat volt. Kapott kereszt volt számára gyermekei halála is. A hagyomány szerint Imre hercegen kívül több fia is volt, akiket kicsi korukban vesztett el.

Az 52. Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus országjáró missziós keresztjéről szólva az érsek kiemelte: a szentmise egyrészt szent lakoma, ugyanakkor áldozat, melyben jelenvalóvá tesszük Krisztus keresztáldozatát. Már amikor az utolsó vacsorán azt mondta Jézus, „ez az én vérem, a szövetség vére, amelyet sokakért kiontok”, és „ez az én testem, mely értetek adatik”, feláldozta magát, hogy kiengesztelje a Mennyei Atyát a mi bűneinkért, valamint hogy magasztalja az Atyát, hogy hálát adjon neki. Ezt fejezi ki maga az Eucharisztia szó, melynek jelentése: hálaadás.

Jézus keresztáldozata az ószövetségi áldozatok jogutódja. Az Ószövetség áldozatai újra és újra megpecsételték a kiválasztott nép Jahvéval kötött szövetségét. Amikor az Ószövetség helyébe lépett az új és örök szövetség, azt már nem állatok vérével pecsételték meg, hanem magának Jézus Krisztusnak a vérével. A szentmise ennek a keresztáldozatnak, az egyetlen áldozatnak a jelenvalóvá, jelen idejűvé tétele – semmiképpen sem megismétlése. Ezen el kell gondolkoznunk: Jézus halála érintkezett az örökkévalósággal, az idő felettiséggel. Ezért lehetséges, hogy az időnek minden pillanatában jelen van. Tehát az Oltáriszentségben ott van Jézus keresztje. Ezért amikor szentáldozáshoz járulunk, közösséget vállalunk a keresztre feszített Krisztussal – mondta a főpásztor.

Végezetül arra kérte Márfi Gyula a jelenlévőket, gondolkozzanak el azon, a keresztnek mi a szerepe saját életükben. Rámutatott: a kereszthordozás által vezeklünk saját bűneinkért, a szenvedéssel, a kereszthordozással eleget teszünk az igazságosság követelményeinek; kereszthordozásunkkal tehát előre haladhatunk az életszentség útján.

A missziós keresztet a veszprémi bazilikában minden nap más és más helyi egyházközség köszönti. Május 8-án, kedden a Regina Mundi-plébánia közössége zarándokolt a kereszthez. Stadler László Dezső plébános énekes, imádságos szentórát tartott, majd szentmisét mutatott be. Szentbeszédében felhívta a figyelmet a missziós kereszt jelentőségére, és arra, mi mindent hordoz az eucharisztikus kongresszust szimbolizáló kereszt.

Szerdán a Szent László-plébánia közössége imádkozott a keresztnél Medveczky Miklós plébános vezetésével. Csütörtökön a Magyarok Nagyasszonya-, pénteken pedig az Árpád-házi Szent Margit-plébánia közössége köszönti a keresztet. Az imádsághoz bárki csatlakozhat, a részletes program elérhető a Veszprémi Főegyházmegye honlapján.

A missziós keresztet Veszprémben május 12-én, a főegyházmegyei zarándoklat alkalmával búcsúztatják el, majd Balatonalmádiba viszik, ahol május 17-ig kereshetik fel a hívek.

A szenteket, kiknek ereklyéit elhelyezték a missziós kereszten, egy molinókiállítás mutatja be, amely május 8. és 11. között napközben megtekinthető a Szent Mihály-főszékesegyházban.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria