Főegyházmegyei Veni Sanctét ünnepeltek Kalocsán

Hazai – 2018. szeptember 3., hétfő | 16:07

A váci Szent Cecília Kórus vendégszereplésével tartották szeptember 2-án a Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye ünnepélyes tanévnyitóját a kalocsai Nagyboldogasszony-főszékesegyházban. A szentmisét Bábel Balázs érsek mutatta be.


KÉPGALÉRIA – Klikk a képre!

A váci székesegyház kórusát Varga László kanonok-karnagy, az Országos Magyar Cecília Egyesület igazgatója vezényelte, az orgonán Bednarik Anasztázia játszott. A szentmisét a Kossuth rádió és a Magyar Katolikus Rádió élőben közvetítette.


Szentbeszédében Bábel Balázs érsek ünnepélyesen megnyitotta a magyar katolikus oktatás 1022. tanévét – hiszen a történetírás szerint már 996-ban elkezdődött a rendszeres katolikus oktatás a Szent Márton-hegyen (ma Pannonhalma). Méltán lehetünk büszkék a hazai katolikus oktatásra, hiszen régebben jött létre, mint a magyar államiság.


A főpásztor beszédében felidézte Kalazanci Szent József nyomán a jó tanár ismérveit, a tanulékonyságot és az igazság keresésének igényét. Az iskola értéke az igaz tanítás és az igaz gyakorlat kettősségén múlik. Milyen a jó iskola? Talán az a feladata, hogy informáljon? De informálni a gép is tud. Persze a gépies információk közül csak az ember tudja kiválogatni a szükséges és elégséges dolgokat. Oktat? Igen. Oktatni csak az ember tud. Látja, hogy mennyi az illető talentuma, s ennek megfelelően osztja a tananyagot. Akinek öt talentuma van, annak nem szabad megelégednie a kettessel. Abból ki kell hozni a legtöbbet. A nevelés? A jó iskola nevelni tud. Ez is emberi feladat. Nevelni csak emberek tudnak. Emberi személyiséget csak emberi személy tud nevelni, kiteljesíteni. Erre csak a nevelő ember képes. Ekkor válik az oktatás igazsága megszemélyesítővé.


Az igazság végső alapja maga az Isten. XVI. Benedek nem véletlenül választotta jelmondatának, hogy „az igazság munkatársai”. Itt az igazság Jézus Krisztust jelenti, aki a teljes igazság. Dosztojevszkij szerint ha a földön minden igazságot megismernénk, de nem ismernénk meg az isteni igazságot, akkor nagyon szegények lennénk. Ha választani kéne minden más igazság és Jézus Krisztus között, akkor én Jézust választanám – írta Dosztojevszkij. Az igazság teljessége ő, akit követni kell, hogy elérjük.

A katolikus iskolák erre törekszenek. Ki akarják nyitni a kapukat a teljes igazság felé. Ha csak a földi életre nevelünk, akkor az csak torzó, mert örök életre vagyunk teremtve. Nekünk egyetemes módon kell tekintenünk egyszerre az egészre. Az egyházi iskolában tanító pedagógus a teljes igazságra nyithatja ki az ajtót. Egy híres tanár, aki ma tankönyveket ír, arra a kérdésre, „mi a tanár legnagyobb erénye?”, ezt válaszolta: a hitelesség. S ha valaki visszaemlékezik gyermekkorára, akkor azok voltak a meghatározóak, akiknél a gondolat, a szó és a tettek egybevágtak, akik hiteles emberek voltak.


Bábel Balázs az evangéliumi szakasz kapcsán így fogalmazott: „Jézus korának tanítóit bírálta, hogy mást mondanak, és mást tesznek, majd felsorol egy bűnlistát, szinte a mélylélektan témáit kimerítve. A hiteles ember képes távol tartani magát mindezektől. A Lélek szerint élő hiteles élet a bűnök helyett erényeket kovácsol. Legyen bennünk kitartás a jóban, hogy hiteles életet élve az év végén tiszta szívvel adhassunk majd hálát a mindenható Istennek!”


A szentmise végén a Szent Cecília Kórus egyházzenei áhítatot tartott, majd Szent Asztrik sírjánál imádkoztak. A főpásztor mint a Váci Egyházmegye egykori papja köszöntötte őket, s mutatta be nekik a felújított székesegyházat, majd a közös ebédet követően az Astriceum Érseki Múzeumot.

Forrás: Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye

Fotó: Koprivanacz Kristóf

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria