Gyulay Endre nyugalmazott megyéspüspök Battonya díszpolgára lett

Hazai – 2017. május 29., hétfő | 11:33

Idén május 26–27-én rendezték meg Battonya városnapját. Az ünnepi képviselő-testületi ülésen díszpolgári címet adományoztak a battonyai születésű Gyulay Endre nyugalmazott szeged-csanádi megyéspüspöknek a településért végzett tevékenységért – tájékoztatta Bajnai István plébános a szerkesztőséget.

A címet Marjai János, a város polgármestere adta át ünnepi képviselő-testületi ülés keretében.

Battonya történetében csak néhány jeles személyiség kapta meg ez idáig az elismerést, többek között Hervay Kálmán főszolgabíró, Fodor Manó főjegyző, Molnár-C. Pál festőművész, Puja Frigyes egykori külügyminiszter, 2009-ben pedig – posztumusz – Klivényi Lajos prépost, Battonya egykori plébánosa is.

Az új díszpolgárt köszöntő beszédében Bajnai István kanonok, plébános elmondta: Gyulay Endre püspök Battonyán született 1930-ban, a régi Szentháromság-plébániatemplomban keresztelték meg szülei, de már az átépített, kéttornyú, jelenlegi templomban volt elsőáldozó, bérmálkozó, és 1953-ban itt mutatta be pappá szentelése utáni első szentmiséjét is.

Édesanyja nagyon korán meghalt, ezért édesapjához és nevelőanyjához járhatott haza látogatóba, majd az ő haláluk után a temetőbe. De gyakran volt vendége a katolikus egyházközségnek is templombúcsú vagy más ünnepi alkalom celebránsaként, szónokaként. Miután II. János Pál pápa 1987-ben a Szeged-Csanádi Egyházmegye főpásztorának nevezte ki, ezen alkalmak még inkább gyarapodtak a bérmálások és más ünnepi események kapcsán.

Nyugalomba vonulása után továbbra is megtisztelte Battonyát szolgálatával: a legutóbbi bérmálás, az új temetői ravatalozó megáldása, az egyházközség megalapításának bicentenáriumi ünnepsége, a Boldogasszony Iskolanővérek letelepedésének századik évfordulóján bemutatott szentmise és emléktábla-avatás alkalmával.


Megyéspüspöki szolgálata idején, ha nem is kivételezett Battonyával, de mindig érezték a hívek és lelkipásztoraik igazi atyai figyelmét, érdeklődését és gondoskodását. Nem csupán udvariasságból kérdezősködött a battonyai lelkipásztorokról és hívekről, szülővárosa történéseiről. Mindig őszintén érdekelte, hogyan, miként alakul a település és benne a katolikus közösség sorsa.

Megtisztelő volt Battonya számára, hogy minden esetben szívesen és szeretettel beszélt szülővárosáról, gyermekkori élményeiről, arról a közösségről, amelybe beleszületett, és amely gazdag szellemi és lelki útravalóval látta el.

A battonyai városnapi ünnepi képviselő-testületi ülésnek, a kitüntetések átadásának méltó keretet adott a „falusi katedrális” (ahogyan Csanád Béla, az Új Ember katolikus hetilap egykori munkatársa nevezte egy írásában), a Szentháromság-plébániatemplom: szakrális műtárgyaival, közülük is kiemelve az ugyancsak battonyai születésű Molnár-C. Pál festőművész szárnyas oltárával, az egyházmegye második legnagyobb orgonájának hangzásával és az istenháza „falaiból is sugárzó” két évszázados spiritualitásával.

Az ünnepség után a résztvevők a templom melletti térre vonultak, ahol az 1956-os forradalom és szabadságharc emlékére nemrégiben felállított emlékmű avatására és megáldására került sor. A Katolikus Egyház nevében az új díszpolgár, Gyulay Endre püspök áldotta meg a szobrot, mellette a battonyai református, valamint szerb és román ortodox egyházak lelkészei is imát mondtak.

Forrás és fotó: Bajnai István/Szeged-Csanádi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria