Hitoktatás napja a Pécsi Egyházmegyében

Hazai – 2017. január 10., kedd | 9:57

Január 7-én rendezte meg a Pécsi Egyházmegye a hitoktatás napját a pécsi Magtár Látogatóközpontban. A rendezvény célja a különböző plébániákon dolgozó hitoktatók közti találkozáson túl a közös ünneplés volt. A nap főelőadója Tokár Imre P. János OFM, a Katolikus Pedagógiai Intézet vezetője volt.

A rendezvényre több mint százan érkeztek. A reggeli ünnepi szentmisét követően Sipos Veronika, Kocsis László és Kelemen Gábor vehették át a Dulánszky Nándor-díjat, amelyet minden évben azoknak a hitoktatóknak ítélnek oda, akik a hitoktatás és a hitre nevelés területén kiemelkedő munkát végeznek.

Tokár Imre P. János OFM ezt követően a hitoktatás spirituális hátterére világított rá előadásában. „Akik ma hittant tanítanak, hősök” – a Katolikus Pedagógiai Intézet vezetője ezzel a mondattal helyezte kiemelt szerepbe a hitre nevelést, amely nem ér véget 45 perc után, hanem folytatódik a szentmisére kísérésben, és kiterjed a családok, szülők megszólítására is.

A legfőbb cél az, hogy minden egyes leckében megérintsük a gyermekek lelkét, szívét, melyhez kizárólag a katekéta saját bevonódása által vezethet az út. Mindez a szentmisében csúcsosodik ki, melyen nem elég ott lenni, jelen is kell lenni a Jóisten számára, a szívnek a szívhez kell szólnia, hiszen így képes csak megérinteni bennünket Isten – tette hozzá a Katolikus Pedagógiai Intézet vezetője. – A hitoktatás mindig személyesen is megérinti az embert. A szentmisében találkozunk legszemélyesebben Istennel, Jézus testét és vérét valóságosan ott kapjuk meg, ott ér össze ég és föld. Jézus áldozata, amit a keresztfán bemutatott, szüntelen dicsőítő áldozat, amely a mennyországban most, ebben a pillanatban is történik. Akik arra vállalkoznak, hogy Jézusról tanítsanak, azoknak a szívük közepén kell hogy legyen ez a titok.

Tóth Lászlóné, a Pécsi Egyházmegye Hitoktatási Irodájának pedagógiai főmunkatársa kifejtette: Udvardy György főpásztor kiemelten fontosnak tartja, hogy a hitoktatók ne csak a saját plébániájukon működő hitoktatókkal találkozzanak, hanem a többieket is megismerjék, akikkel együtt dolgoznak.

Fontos az is, hogy a szentmiséből mint legfőbb forrásból tudjanak táplálkozni, illetve hogy olyan szakmai anyagokkal, módszertannal, elméleti ismeretekkel segítsük az ő munkájukat, ami könnyebbé teszi az iskolai és a plébániai hitoktatást a kistelepüléseken, a falvakban, a városokban – mutatott rá Tóth Lászlóné.

Forrás és videó: Pécsi Egyházmegye

Fotó: Loósz Róbert

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria