Huszonötödik születésnapját ünnepelte a nyíregyházi Szent Imre-gimnázium

Hazai – 2017. szeptember 4., hétfő | 12:53

Szeptember 2-án került sor a huszonöt éves nyíregyházi Szent Imre Katolikus Gimnázium, Általános Iskola, Kollégium, Óvoda és Alapfokú Művészeti Iskola jubileumi tanévnyitójára. Az ünnepi szentmisét Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök mutatta be.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A szertartáson részt vett Bosák Nándor nyugalmazott debrecen-nyíregyházi püspök, Szocska Ábel nyíregyházi görögkatolikus apostoli kormányzó, Molnár Katalin, a helyi Egyházmegyei Katolikus Iskolai Főhatóság főigazgatója, Fülöp Attila egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár, Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere, Bákonyi János, az iskola lelkivezetője, egyházmegyés papok, az iskola diákjai, tanárai, az iskola jogelődjének diákjai, valamint szentimrés öregdiákok.

Homíliájában Palánki Ferenc megyéspüspök – utalva a talentumokról szóló evangéliumi részletre – megköszönte Istennek azon képességeket, amelyeket a Szent Imre-gimnázium huszonöt év alatt a város és az Egyház javára kamatoztatott. A főpásztor Szent Pál korintusiakhoz írt első levelét említette, amelyben az apostol a Szentlélek rendkívüli ajándékairól beszél: azért kapjuk a talentumokat és akkor tudjuk azokat igazán kamatoztatni, ha mások szolgálatába állítjuk, szebbé tesszük vele embertársaink életét. „Isten a képességeinken, adottságainkon keresztül akarja megmutatni az emberek szeretetét. Ha helyes önismerettel megvizsgáljuk életünket, akkor láthatjuk, hogy miben vagyunk jobbak. Ezt kell kibontakoztatni, mások szolgálatába állítani, akár úgy, hogy az a megélhetésünket is szolgálja. A küldetésünket Istentől kaptuk. Ő meghívott, lehetőségeket adott, és küld, hogy segítsük, tegyük boldoggá az embereket” – fogalmazott a főpásztor.

Ezt követően Palánki Ferenc a pedagógusokhoz szólt: az oktatás feladata, hogy a pedagógus megtanítsa a gyermekeket a krisztusi igazságra, a szépre, a jóra, az értékekre. A nevelés feladata pedig, hogy megmutassa, hogyan kell élni a megismert igazságok szerint. Ez a katolikus iskolákban az oktató-nevelő munka felelőssége. „Ezért kérjük a Szentlelket, segítsen az igazság szerint élni. Az is talentum, ha valaki keresztény iskolába járhat, és megismerheti értékrendjét, életformáját, magatartási mintáját. Nagy felelőssége van tehát a tanároknak, akik példájukkal segítik a fiatalokat — hangsúlyozta a megyéspüspök. – A katolikus iskolák felelőssége, hogy a diákoknak olyan közeget teremtsenek, amelyben megtanulnak szeretni. A keresztény nevelésben érezzék meg azt, hogy vannak értékek, örök értékek, amelyekért érdemes áldozatot vállalni. Vannak szabályok, törvények, azokat be kell tartani. A legfőbb törvény pedig a szeretet parancsa, amit akkor kamatoztatunk a legjobban, ha szeretjük embertársainkat.” Prédikációja végén Palánki Ferenc Szent István Imre herceghez intézett intelmeit idézte, amelynek első sora a katolikus hit megőrzéséről, az utolsó pedig a kegyesség, az irgalom, vagyis az összes többi erény gyakorlásáról szól. A főpásztor arra kérte az iskola tanulóit és tanárait, váltsák tettekre a megismert igazságot, éljenek a szeretet és a jóság parancsai szerint.

A szentmise után Megyesi Mária, az iskola igazgatója fogalmazta meg gondolatait; a jelenlévők figyelmébe ajánlotta azt a kiállítást is, amely a hely szellemiségét, sajátos arculatát, kisugárzását ragadja meg a tanárok keze munkájának köszönhetően. Ezután diákjait kérte, nyissanak Isten felé, figyeljenek a feltétel nélküli szeretetére, hisz csak ennek befogadásából, átéléséből, azaz hitből nyerhetnek erőt az értelmes élethez. Megyesi Mária ezt követően bemutatta az iskola elmúlt huszonöt év alatt végbement fejlődését: az intézmény növendékei létszámát tekintve tizenkétszeresére bővült. A most induló tanévben 796 diák kezdi meg tanulmányait, 72 az óvodások, 165 fő a kollégisták száma, az alapfokú művészeti iskolába pedig több mint háromszáz diák beiratkozását várják.


A jubileumi ünnepségen díjakkal ismerték el az intézmény azon pedagógusainak kiemelkedő munkáját, akik a kezdetektől fogva hozzájárultak az iskola küldetésének teljesítéséhez. A Szent Imre-díj ezüst fokozatát kapta: Konziliné Bunya Julianna, Urbin Istvánné, Mikuláné Már Mónika, Valikovics Ferencné és Gollerné Konyári Irén. A Szent Gellért-díj ezüst fokozatát kapta: Kaszásné Tóth Judit igazgatóhelyettes, Tormássiné Kapitány Ágotha igazgatóhelyettes; a Szent Gellért-díj arany fokozatában részesült Béres Nándor, az intézmény korábbi gazdasági vezetője, 2017 januárjától a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye gazdasági igazgatója. A díjakat Palánki Ferenc megyéspüspök adta át.

Ezt követően Fülöp Attila egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár és Ulrich Attila, Nyíregyháza alpolgármestere gratuláltak és fejezték ki jókívánságaikat az iskolának. A jubileumi tanévnyitó ünnepséget az óvodások műsora és a diákok visszaemlékezése zárta.

Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria