Idén is megrendezik a Budai Egyházközségek Farsangi Bálját

Hazai – 2017. február 4., szombat | 15:00

Tizenhetedik alkalommal tartják meg a Budai Egyházközségek Farsangi Bálját, amelynek a MOM Kulturális Központ épülete ad otthont február 11-én este hét órától.

A bál fővédnöke Erdő Péter bíboros és Tarlós István főpolgármester, kiemelt támogatói pedig a budai polgármesterek: Bús Balázs, Hoffmann Tamás, Láng Zsolt, Karsay Ferenc, Nagy Gábor Tamás és Pokorni Zoltán.

Hagyománnyá vált, hogy a bálon az országhatárokon kívül élő magyarok anyanyelvi oktatásának támogatására, illetve hazai jeles szervezeteknek gyűjtenek adományokat. Az előző években csángó iskolát, a délvidéki, a kárpátaljai és a felvidéki magyar oktatásügyet is támogatták. 2010-ben a bál díszvendégei a Nagycsaládosok Országos Egyesületének családjai voltak, 2011-ben pedig a Magyar Katolikus Karitászt látták vendégül. Az ezt követő években a nyomtatott, írott és elektronikus sajtót és könyvkiadást segítették a befolyt összegből. A Magyar Katolikus Rádió, az Új Ember Kiadó, a Szent István Társulat Katolikus Könyvkiadó és a Keresztény Élet is szerepelt már a támogatottak között.

Az idei bál díszvendége a Magyar Kolping Szövetség lesz. Székely János segédpüspök megnyitója után a nyitótáncot a Kolping Katolikus Általános Iskola, Gimnázium és Sportgimnázium diákjai és a budai egyházközségek fiataljai közösen mutatják be. Sztárvendégként fellép a Csillagszeműek Táncegyüttes és a Daniel Speer Brass rézfúvós zenekar.

Kolping Adolf még fiatal káplánként személyes küldetését abban ismerte fel, hogy a szociális problémák enyhítésének szentelje életét. Meg volt győződve arról, hogy a nyomasztó társadalmi bajokat csak a keresztény elvekre támaszkodva lehet megoldani. Ezért 1849-ben a kölni egyházmegyében Katolikus Legényegyletet szervezett. A Kolping mozgalom ma már a világ hetvenkét országában van jelen az alapítása óta változatlan értékek mentén.

Kolping Adolf 1856 májusában látogatott Magyarországra és még abban az évben megalakult a fővárosi egyesület. Hazánkban az első világháború után, 1922-ben alapították meg 58 egyesülettel a katolikus legényegyletek önálló nemzeti szövetségét. A Kolping mozgalom ezután élte virágkorát – egészen a második világháború végéig. Tevékenysége fontos szociális és pedagógiai feladatokra irányult: szakmai tanfolyamok, iparos versenyek és kiállítások szervezése, házasságra felkészítő előadások, kulturális rendezvények tartása, a vallásos nevelés és világnézeti oktatás elősegítése. 1926-tól „Napsugár-lányok” elnevezéssel testvérszervezetük is működött.

Meszlényi Zoltán Lajos esztergomi segédpüspök 1939-ben került a Kolping mozgalom élére. A II. világháború után uralomra jutott kommunista rendszer feloszlatta, szétverte a Katolikus Legényegyleteket. Erdő Péter bíboros két évvel ezelőtti engedélye alapján a Magyar Kolping Szövetség égi patrónusaként tisztelheti a 2009-ben boldoggá avatott mártír-püspököt, Meszlényi Zoltánt.

A Magyar Kolping Szövetség 1990 novemberében szerveződött újjá. A hazai mozgalom napjainkban hatvanöt egyesületben összesen 1600 taggal rendelkezik.

Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Fotó: MOM, Kolping Szövetség

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria