KIDS-kupa Esztergomban – Mert sportolni jó!

Hazai – 2017. június 5., hétfő | 10:02

A 24. KIDS-kupáját tartotta a Katolikus Iskolák Diák Sportszövetsége június 2. és 4. között Esztergomban. Mintegy 800 gyerek küzdött négy labdajátékban. „Győzni, de nem mindenáron” – a szövetség mottója üzen a gyerekeknek, hogy a verseny másról is szól: találkozásról, közösségről, örömről.

KÉPGALÉRIA - klikk a képre!

Korán érkeztünk. Még minden csendes a Temesvári Pelbárt Ferences Gimnázium sportpályáján, de már minden elő van készítve. A nagy füves pálya négy részre osztva várja a Katolikus Iskolák Diák Sportszövetsége (KIDS) versenyzőit. A katolikus iskolák sportolói négy sportágban mérkőznek: kosár-, kézi-, röplabdában, valamint labdarúgásban méri össze tudását a 20 katolikus iskola mintegy 800 versenyzője.

Esztergom jó vendéglátó – mondja Magó Kinga, a KIDS szakmai elnöke, a Szent Gellért Katolikus Általános Iskola és Gimnázium testnevelő tanára. A város támogató hozzáállásának köszönhetően használhatja a KIDS a helyi sportcsarnokot, és a versenyek lebonyolításához anyagi hozzájárulást is kap. „Nagylelkűen és segítő szándékkal állt mellénk állt a városvezetés, valamint a helyi sportélet, és az esztergomi iskolák vezetői” – teszi hozzá Török Csaba atya, a KIDS elnöke.

A versenyek több helyszínen zajlanak, a négy sportágban 80 csapat vesz részt. A diákok egy része Esztergomban tölti a három napot. A Temesvári Pelbárt Ferences Gimnáziumnak és az Árpád-házi Szent Erzsébet Gimnázium, Óvoda és Általános Iskolának köszönhetően 450 gyerek jó körülmények között kap szállást és ellátást. Ugyanakkor sok közeli, de néhány távolabbi iskola versenyzői is az ingázást választották. Ennek hátránya, hogy a diákok nem tudnak részt venni az esti programokon, kimaradnak az ismerkedés, találkozás élményéből.

A KIDS célja hangsúlyozottan az is – mondja Magó Kinga, hogy Besenyszögtől Kiskunfélegyházáig, az ország különböző részeiből érkező katolikus iskolásoknak és testnevelő tanáraiknak találkozási, ismerkedési lehetőséget nyújtson. Ezt erősíti meg Török Csaba is: a KIDS igénye, hogy ne csak a professzionális versenyzésnek adjon teret, hiszen annak megvannak a fórumai. Mi arra törekszünk, hogy emberek találkozzanak, barátságok alakuljanak ki a diákok és a testnevelők között is. Az lenne a jó, ha ebből a kapcsolatból kezdeményezések nőnének ki, olyan iskolák közötti versenyek, amik már tőlünk függetlenül is tovább élnek.

Ezért igyekeznek igazi dzsembori-hangulatot teremteni a megnyitótól kezdve a szombati, pünkösd előesti szentmisén át minden programon, ezt segíti a közös meccsnézés, az utcabál, a tanári találkozó is. „Már az első nap után kialakul, ki kinek szurkol” – meséli Magó Kinga, Török Csaba pedig a Bajnokok Ligája meccsnézés fergeteges hangulatát dicséri.

A második napot záró szentmisét is Török Csaba mutatja be. Megszólító gondolatait a diákok nyelvén fogalmazza meg. A „lélekvárás” ünnepén arról beszél a KIDS résztvevőinek, hogyan, honnan meríthet az ember erőt az élethez, ami segít túllépni korlátainkon. Mit jelent kereszténynek lenni? – tette fel a kérdést. Az evangélium szavaival ad választ: Ha eljön az életembe a Szentlélek, akkor vagyok keresztény. Nem a tanulás, a hittanórák anyagának elsajátítása tesz kereszténnyé. „Ennek tanulása unalmas, ha egy elvont világról sorakoztatunk fel ismereteket és nem nem arról beszélünk, ami az életünk.” Ahogy egy bezárt ablak megakadályozza, hogy bejusson a szél a szobába, úgy a bezárt szív is távol tartja a Lelket. A Szentlélek a nyitott szívű embert tudja betölteni, az őt befogadónak tud erőt adni.

Török Csaba felidézte saját bérmálását: „a szavakra nem emlékszem, de valahol él bennem egy mély élmény, hogy meg tudtam érezni Isten közelségét”. Amikor az ember felküzdi magát egy hegycsúcsra, kitárja a karját és szinte átfúj rajta a szél, vagy amikor fejest ugorva a vízbe, körülveszi az áramlás, akkor olyan élményben van része a testnek, amilyet a Szentlélek ad a léleknek. Ez az élmény, az ebből fakadó erő tud lendületet adni a hétköznapokban, és erről a megtapasztalásról szól a pünkösdi hétvége. Tegyük fel magunknak a kérdést: nyitott vagyok-e? Itt van körülöttem sok ismeretlen arc, kíváncsi vagyok-e rájuk? Ha nyitott vagyok, valami megszületik. „Ezt a nyitott szívet kívánom nektek. Ha kinyitod a szíved, Isten dolgozni fog benne” – biztatott Török Csaba, hogy élni csak nyitott szívvel, lélekkel érdemes.

A KIDS története 1992 tavaszán kezdődött: a magyarországi piarista gimnáziumok tanulói meghívást kaptak Olaszországba egy nemzetközi diák versenyre. A F. I. S. E. C. (Fédération Internationale Sportíve, de I`Enseignement Catholique – Katolikus Iskolák Nemzetközi Sport Szövetsége) milánói nyári játékai után, 1993. október 30-án Gyüre András, Horváth Péter és Magó Gábor testnevelő tanárok kezdeményezésére a budapesti Piarista Gimnázium egyik tantermében 28 katolikus általános és középiskola részvételével megalakult a Katolikus Iskolák Diák Sportszövetsége.

A szövetség minden évben megrendezi a KIDS-kupát, melynek keretében évente bővülő sportágkínálattal szólítják meg a katolikus intézményeket. Egyéni sportágak – atlétika, asztalitenisz, tenisz, szertorna, úszás, sakk, duatlon, mezei futás és vívás – mellett a kedvelt csapatsportok - kosárlabda, kézilabda, röplabda, kispályás futball, floorball – szerepelnek az országos versenyeken.

A versenyeken való részvételt értékelve két kupát adnak át: elismerés jár annak az iskolának, ahonnan a legtöbb sportágban kiállítanak versenyzőt, és annak, akik a pontversenyben a legeredményesebbnek bizonyulnak.

Fotó: Lambert Attila

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria