Kihirdették a Kárpát-medencei történelmi gyermekrajzpályázat eredményeit Székesfehérváron

Hazai – 2017. június 2., péntek | 17:01

Ötödik alkalommal hirdetett hadtörténeti gyermekrajzpályázatot a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezete és a nagyváradi Tanoda Egyesület. A beérkezett munkákból május 26-án nyílt kiállítás a Szent István Hitoktatási és Művelődési Házban.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A kiállítás megnyitóján, mely egyben eredményhirdetés is volt, beszédet mondott Vargha Tamás honvédelmi államtitkár, Cser-Palkovics András polgármester és Spányi Antal megyéspüspök, az esemény fővédnöke.

A történelem iránt érdeklődő gyerekek, fiatalok számára meghirdetett verseny címe idén „Mindenünk e zászló” volt, ami a János vitéz című daljáték szövegrészlete. A pályázat célja az elmúlt évekhez hasonlóan most is az volt, hogy népszerűsítsék a magyarság hadtörténetét, lehetőséget teremtsenek az egyéni és közösségi alkotásra, és a pályázathoz kapcsolódó rendezvényekkel erősítsék a különböző közösségek, városok kapcsolatát. A felhívásra 848 alkotás érkezett: 499 Magyarország területéről, nagy részük pedig Székesfehérvárról. A legszebb munkák alkotóinak bronz, ezüst, valamint Aranyceruza díjat, illetve különdíjakat adtak át.

Vargha Tamás államtitkár köszöntőjében arról beszélt – utalva a színpadon felállított tablókra, melyek bemutatták 2013-tól, a kezdetektől a pályázat fejlődését –, hogy kis csodának lehetünk a tanúi, és mindez a hazafiságunkról szól. A zászló fontos eleme a katonaságnak, mert megmutatja, ki tartozik egy közösségbe – ahogy a jelenlévők is egy közösségbe tartoznak, hiszen összekovácsolódtak mindazok, akik a Kárpát-medence területéről részt vettek a pályázaton.

Cser-Palkovics András polgármester beszédében köszönetet mondott az Egyháznak a rendezvény helyszínének biztosításáért, illetve a szervezőknek és a pályázat lebonyolítóinak munkájukért. Külön köszönetet mondott Nagyvárad magyar közösségének, és örömét fejezte ki, hogy minden évben biztosítják, hogy megvalósuljon ez az együttműködés Szent István és Szent László városa között.

A rendezvény keretében Spányi Antal megyéspüspök nyitotta meg a rajzkiállítást. A pályázat címe kapcsán felidézte, hogy gyerekkorában ritka, ünnepi esemény volt, amikor a lakóházakat zászlók díszítették. Mindig értéknek tartották a lobogót. Katonaként megtanulta megbecsülni az ezred zászlaját. Hiszen – mint fogalmazott – a zászló hordozza a múltat, a jelenben elérhetővé teszi nemzetünk hőseit, s jelképezi a jövőt. Aki a zászlót nem tiszteli, és elfelejti, mit jelent, megszakítja kapcsolatát gyökereivel. S gyökér nélkül az ember elveszíti önmagát – hangsúlyozta a főpásztor, majd reményének adott hangot, hogy a gyerekek nemcsak rajzügyességüket bizonyították a pályázaton, hanem be is fogadták életükbe a piros-fehér-zöld lobogót, és azt kívánta: soha ne veszítsék el, ne engedjék a kezükből kicsavarni, maradjanak mindig hűek hozzá. Hiszen ez a megmaradást szolgáló gyökér, tisztelet a jelenből a múltnak s a jövőnek.

Az ünnepségen – melyen részt vett Szabó András, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoki irodavezetője; Karsai Béla, a Honvédség és Társadalom Baráti Kör Székesfehérvári Szervezetének elnöke; Görög István, a pákozdi Katonai Emlékpark ügyvezetője és Kecse Gabriella, a nagyváradi Tanoda Egyesület elnöke is.

Az ünnepi eseményen műsorukkal felléptek a gyergyószentmiklósi Széchenyi Alapítvány ifjúsági csoportjának tagjai, valamint a nagyváradi Szacsvay Imre Általános Iskola diákjai.

Forrás: Székesfehérvári Egyházmegye; okkfehervar.hu

Fotó: okkfehervar.hu/Simon Erika

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria