Lelkipásztori szolgálat a főváros kórházaiban

Hazai – 2017. április 6., csütörtök | 9:02

A Budapesti Katolikus Kórházlelkészséget 2004-ben alapította Erdő Péter bíboros azzal a céllal, hogy összehangolja a budapesti plébániák kórházi lelkipásztori szolgálatait. 2016 októberétől a kórházlelkészi szolgálat vezetését Kampfmüller Sándor, a Rózsák terei templom káplánja látja el.

A Kórházlelkészség alapvető küldetése, hogy azért tevékenykedjen, hogy a kórházba került emberek számára elérhető legyen az Egyház, ami ebben a megváltozott élethelyzetben különösen is fontos lehet. Irodája a szolgálat megalapítása óta, immár tizenhárom éve az Országos Onkológiai Intézetben működik.

Heti rendszerességgel jár be lelkipásztor a kórházakba, szolgálatát önkéntes beteglátogatók segítik. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy a hét egy adott napján, a katolikus pap látogatását megelőző napon az önkéntes beteglátogatók végiglátogatják a kórházat, összeírják az atyával találkozni vágyókat. A beteglátogatók szolgálata azonban nemcsak erről szól, hanem érzékeny, nyitott jelenlét a betegek mellett, az ő igényüknek megfelelően. A beteglátogatók nem tudják megváltoztatni az emberek hozzáállását a hithez, a világhoz, de ha észreveszik bennük a jót, a szépet, amit erősíteni lehet, az segítheti őket abban, hogy végül maguk találják meg a Krisztushoz vezető utat.

A súlyosan beteg, haldokló emberek számára – akik igénylik a lelkipásztor látogatását, és szeretnék a szentségekben Krisztus megerősítését – a Budapesti Katolikus Kórházlelkészség megszervezte a Katolikus Sürgősségi Lelkipásztori Szolgálatot Budapest kórházaiban és idősotthonaiban, amit a bíboros 2005. május 18-án indított el. A 213-96-20-as, éjjel-nappal hívható budapesti telefonszámon lehet papot kérni sürgős esetben. Eszméletlen beteg esetén a legközelebbi hozzátartozó kérésére hívható a lelkipásztor. A budapesti közlekedést figyelembe véve a sürgősségi lelkipásztori szolgálat igyekszik megoldani, hogy a hívástól számított egy órán belül megérkezzen a katolikus pap.

* * *

Felbecsülhetetlen érték, ha egy kórházban van nyitott kápolna, ahova a betegek bármikor betérhetnek. A már régebb óta működő kórházkápolnák mellett (Szent Ferenc Kórház Assisi Szent Ferenc-kápolnája, Szent János Kórház Nepomuki Szent János-kápolnája, Országos Korányi Kórház Szent József-kápolnája, Szent Imre Kórház Szent Kozma és Damján-kápolnája) a Kórházlelkészség megalakulása óta több új kápolna létesült.

Az Országos Onkológiai Intézetben az Irgalmas Jézus-kápolnát 2005. február 6-án áldotta meg Erdő Péter bíboros, az Országos Reumatológiai és Fizioterápiás Intézet Szent Lukács-kápolnáját 2010. november 9-én, a Bajcsy-Zsilinszky Kórház Árpád-házi Szent Erzsébet-kápolnáját 2014. március 26-án, az Országos Klinikai Idegtudományi Intézet Szent Kereszt-kápolnáját pedig 2015. szeptember 21-én. Április 7-én pedig újabb megáldásra kerül sor: a Semmelweis Egyetem Külső Klinikai Tömbjének Központi Betegellátó Épületében kialakított Szent Kamill-kórházkápolnát adják át.

* * *

Ahhoz, hogy a betegek mellett megvalósulhasson az a fajta alázatos jelenlét, melyben legalább néhány lépésen át testvérként együtt tudjuk vinni terhüket, a Kórházlelkészség igyekszik lehetőségeihez mérten segíteni önkéntes munkatársait, hogy egyre inkább felismerjék saját istenkapcsolatuk súlyát, fontosságát, nélkülözhetetlenségét abban, hogy a hit, a remény és a szeretet embereivé tudjanak válni, így meghívásuknak eleget téve egyszerű, önzetlen gesztusaikkal lehetővé tegyék, hogy Krisztus szeretete behatolhasson a betegek hétköznapjaiba is.

Ennek szellemében végzi önkéntesei képzését is a Kórházlelkészség. Az évente két alkalommal induló tanfolyamra januárban, illetve szeptemberben lehet jelentkezni a 224-86-40-es telefonszámon.

Budapest harminc állami kórházából huszonhétben van rendszeres lelkipásztori szolgálat, amit mintegy 140 önkéntes beteglátogató segít.

Forrás: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Fotó: Sárközy György/Újpesti Napló

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria