Megalakult a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye pasztorális tanácsa

Hazai – 2017. február 12., vasárnap | 12:32

Február 11-én tartották a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye pasztorális tanácsának alakuló ülését Debrecenben.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

„Ha a lelkipásztori körülmények indokolják, az egyes egyházmegyékben létesítsenek pasztorális tanácsot, melynek feladata, hogy a püspök felügyelete alatt vizsgálja és mérlegelje az egyházmegyében folyó munkát érintő kérdéseket, és róluk gyakorlati következtetéseket terjesszen elő” (Egyházi Törvénykönyv). Palánki Ferenc debrecen-nyíregyházi megyéspüspök ezekkel a szavakkal nyitotta meg az általa megalapított Egyházmegyei Pasztorális Tanács (EPT) alakuló ülését 2017. február 11-én Debrecenben, az egyházmegye püspöki hivatalában.

A 27 fős, papokból és világiakból álló tanács tagjai az esperesi kerületek delegáltjai, valamint olyan személyek, akik a rétegpasztorációs feladatokban (család-, ifjúság-, hivatás-, cigánypasztoráció), lelkiségi mozgalmakban (Cursillo, Házas Hétvége, Cor-hétvége, Alpha kurzus) aktívan közreműködnek.

Palánki Ferenc megyéspüspök, az EPT elnöke Törő András püspöki titkárt jelölte ki az ülésen a titkári és jegyzői feladatok ellátására.

A főpásztor bevezető gondolataiban kiemelte, a tanácsadói testület szerepe, hogy mérlegelje a feladatokat, és megfontolás után annak gyakorlati megvalósulását megvitassa. Hangsúlyozta, mint az egyházmegye vezetője fontosnak tartja az elkötelezett hívő emberek aktív részvételét, tanácsait a pasztorális feladatokban. Ezután ismét a törvénykönyv szavait idézte: „Azokat a Krisztus-hívőket, akiket a pasztorális tanácsba küldenek, úgy válasszák ki, hogy teljességében és valóban tükrözzék Isten népének az illető egyházmegyét alkotó részét, az egyházmegye egyes vidékeinek, a társadalmi viszonyoknak és foglalkozásoknak, valamint az apostoli munkában való egyéni, illetve közösségi részvételnek a figyelembevételével.”

Palánki Ferenc XVI. Benedek pápa gondolataira utalva rámutatott: az első alkalom a találkozásé, mint ahogyan a keresztény élet kezdete az élő Krisztussal való találkozás. Találkozhatunk Vele a szentségekben, a másik emberben és az Egyház közösségében. Amikor Jézus először találkozott a tanítványaival, átformálta, megáldotta őket, és ezután küldte el őket a világba. Ez a közösség is először Jézussal találkozik, hogy tagjai megismerjék egymás gondolatait, Jézus szándékait, hogy megújult szívvel, lendülettel tudjanak tovább menni.

Mi a győztes csapat tagjai vagyunk, hiszen a mi Urunk legyőzte a halált és bennünket arra hív, hogy ezt az örömhírt tudassuk minden emberrel. Ma olyan világban élünk, ahol ezzel nem törődnek az emberek. Nekünk mégis, akár alkalmas, akár alkalmatlan, az evangélium jó hírét kell hirdetnünk a személyes elkötelezettségünk és a közösségben való tevékenységünk által – fogalmazott a megyéspüspök.

Ezt követően a főpásztor javaslatára a jelenlévők rövid bemutatkozás után a közeljövőre vonatkozó (2017-es pasztorális terv) és hosszabb távú feladatokról tanácskoztak.

Elsőként a Szent László-év központi eseményének megszervezésére koncentráltak. 925 évvel ezelőtt Szent László király összehívta a szabolcsi zsinatot, hogy megerősítse és megújítsa a magyarországi egyházat és irányt mutasson. (Szabolcs település a Szent László király oltalma alatt álló Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye területén található.) Ennek emlékére idén június 24-én, szombaton délelőtt 11 órakor ünnepi szentmisét tartanak a szabolcsi földvár melletti szabadtéri színpadon, melynek főcelebránsa Erdő Péter bíboros, prímás lesz. A szentmisén részt vesznek a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai, valamint a határon túli, illetve a Szent László király által alapított egyházmegyék képviselői. A szentmisén a Győri Egyházmegye Szent László-ereklyéje is jelen lesz. Palánki Ferenc püspök a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye részéről Felföldi László általános helynököt jelölte ki a központi rendezvény koordinátorának.

A megyéspüspök ezután felhívta a figyelmet a Szent Lászlóról elnevezett gyalogos zarándoklatra, amelynek történelmi hátteréhez Debrecen is hozzátartozik: a magyar királyok ugyanis Debrecenből, a Szent András-templomtól (ma: a Református Nagytemplom) gyalog zarándokoltak Nagyváradra, Szent László király sírjához.

Az alakuló ülésen szó esett még mindemellett más egyházmegyei és rétegpasztorációs programokról, valamint a lelkiségi mozgalmak működéséről és jövőjéről.

A találkozó végén Palánki Ferenc megyéspüspök megköszönte a tanács tagjainak a részvételt, és azt kérte tőlük, gondolkozzanak, hogyan és milyen életképes pasztorális feladatokkal lehet fejleszteni az egyházmegye lelkiéletét.

Forrás és fotó: Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria