Mi áll a kapcsolati főkönyvünkben? – Bojti István pszichoterapeuta előadása Nyíregyházán

Hazai – 2019. február 25., hétfő | 13:51

A házasság hete programsorozathoz kapcsolódva február 14-én a nyíregyházi Szent Miklós-székesegyház parókiáján Bojti István orvos, pszichoterapeuta, család- és párterapeuta tartott előadást, melyben a társas kapcsolatok alapjaiig vezette a hallgatóságot.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Mihez van jogom veled kapcsolatban? – vetette fel a kérdést az előadás címe nemcsak a házaspárok, de a család és a társadalom összes kapcsolatrendszerére értve. Bojti István a családterápia ikonikus alakja, Böszörményi-Nagy Iván pszichiáter elméletét mutatta be saját elgondolásaival kiegészítve.

Az emberi kapcsolatok mély rendje egy tágan értelmezett „adok-kapok” rendszeren alapszik. Ha egyensúly van a felek között, akkor a társadalmi rend fenn tud maradni. De felmerül a kérdés: mit adunk, és mit kapunk? „Nagyon sok mindent, de egy szóval kifejezve: örömöt – mondta Bojti István. – Ha valaki ad, azáltal rögtön kap is, s aki sokat ad, az jól jár, mert ha adunk, az meghálálja magát.”

Az úgynevezett érdemek főkönyve vagy kapcsolati főkönyv pedig egyfajta nyilvántartása az adtam-kaptam tételeknek. „Egy kapcsolat akkor jó, ha sok tétel van beírva a kapcsolati főkönyvbe, és egyensúly van az adás és kapás között” – magyarázta a pszichoterapeuta.

Az előadáson szó volt a gyermek és szülő közötti eleve kiegyensúlyozatlan kapcsolatról, melyben a gyermek folyamatosan törleszteni próbál szüleinek, akiktől az életét, s annyi mindent kapott. „A felnőtté válás feltétele, hogy a gyermek ezt az adósságot valamilyen szinten ledolgozza.”

A kötődési zavarok által keltett egyensúlytalanságot, az életünket átszövő sokféle lojalitást és a lojalitáskonfliktust számos példával illusztrálta Bojti István.

Az előadás végén a hallgatóság kérdéseket tehetett fel az előadónak. A program így kötetlen beszélgetéssel zárult.

Forrás: Nyíregyházi Egyházmegye

Fotó: Polyákné Tóth Nóra

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria