Pro Caritate díjat kapott Páll Miklós, a Miskolci Egyházmegye karitászigazgatója

Hazai – 2017. május 29., hétfő | 14:49

A Családok Budapesti Világtalálkozóján Páll Miklós, a Miskolci Egyházmegye karitászigazgatója Pro Caritate díjban részesült a hátrányos helyzetben lévők érdekében végzett önzetlen karitatív tevékenysége elismeréseként.

Május 25–28. között tartották a Családok Budapesti Világtalálkozóját. A programsorozat első napján megrendezett demográfiai fórum keretében Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere Novák Katalin család-, ifjúság- és nemzetközi ügyekért felelős államtitkár és Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár társaságában adta át a Pro Familiis és Pro Caritate díjakat a szociális és családügyi területen kiemelkedő tevékenységet végző embereknek.

Pro Caritate díjban részesült Páll Miklós parókus is, a hátrányos helyzetben lévők érdekében végzett önzetlen karitatív tevékenysége elismeréseként. Páll Miklós hét éve tevékenykedik karitászigazgatóként a Miskolci Egyházmegyében, a tolcsvai parókiai szolgálatok mellett.

A díjazott 1962-ben született Nyíregyházán; 1988-ban szentelték pappá. Kányban volt helyettes lelkész, majd parókus; 1996-tól Tolcsva parókusa; 2011-től kezdve a Miskolci Egyházmegye karitászigazgatója.

Páll Miklósnak jelentős szerepe volt a Szent Zotikosz Gyermekvédelmi Intézmény létrejöttében, amely az Abaúj és Zemplén területén lévő teljes gyermekvédelmi hálózatot működteti, miután az akkor még Miskolci Apostoli Exarchátusnak nevezett egyházmegye átvette az államtól a gyermekvédelmi feladatok ellátását az abaúj-zempléni térségben. Mintegy kétszáz nevelőszülő, tizenegy lakásotthon és nagyjából hétszáz gyermek tartozik az intézményhez. A hálózat központja Tolcsva lett.

„Azokról a gyerekekről, akik nevelőszülőkhöz vagy lakásotthonokba kerülnek, az eredeti szüleik nem tudnak megfelelően gondoskodni – mondja a parókus. – Nem az a célunk, hogy felnőtté válásukig a rendszerben maradjanak, hanem az, hogy visszasegítsük őket a családjukba, vagyis helyzetbe hozzuk a szüleiket.” Borsod-Abaúj-Zemplén megyében él a gyermekvédelem gondoskodására szorulók tíz százaléka. Páll Miklós szerint ez azt jelzi, hogy az országnak ezen a részén sokkal súlyosabb a helyzet, mint máshol. Bíznak azonban abban, hogy a gyermekvédelmi hálózat átvételével az Egyház tud adni valamiféle lelki többletet, ami segíthet, hogy az itt nevelkedő gyerekek később a saját lábukra álljanak. „Szeretnénk megtanítani őket az alapvető értékekre – jelenti ki a parókus. – Olyan életpéldát szeretnénk felmutatni nekik, amelyet érdemes követniük. Amikor először találkoztak, a gyerekek csak néztek az egyháziakra. „Olyan lehetett ez nekik, mint valami mustra – meséli Páll Miklós. – Akkor tudtak elfeledkezni magukról, amikor egy kicsit kimentünk focizni. Talán többen megérezték, hogy nem megoldani akarjuk az életüket, hanem csak igyekszünk segíteni rajtuk.”

(Új Ember, 2014. február 9.)

Forrás és fotó: Miskolci Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria