Reménnyel tekintünk a jövőbe – Szent László-nap a jó palócoknál

Hazai – 2017. szeptember 23., szombat | 19:50

Az egyházmegye László nevű papjait hívta össze Ságújfalu Szent László-plébániája. A Váci Egyházmegye települése az önkormányzat és a plébánia összefogásával egész éves programsorozattal emlékezik védőszentjére. Szeptember 23-án Beer Miklós püspökkel ünnepelt a közösség.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

Cserhát dombjai között, két völgy – a Ménes és a Karancs – összeköttetésében fekszik az ezer lelkes Ságújfalu. Igényesen kialakított faluközpontban egy magaslaton áll a templom, körülötte szépen felújított palóc házak, mögötte a dombon az 1770-ből származó Kubinyi-Prónay kastély, ugyancsak eredeti elemeit megőrző felújításban. Minket, érkezőket Dénes Katalin, a képviselő-testület egyik tagja fogad, a templom körül pedig ott beszélget az egész közösség ünnepi készülődésben. A jó gazda keze nyomát hordozzák az épületek, a közösségszeretet fontosságát érezzük az embereken. Hamarosan elkezdődik az ünneplés. Védőszentje tiszteletére az egyházközség bekapcsolódott az országos Szent László-évbe, és a kis településen is egész éves programsorozattal emlékeznek a lovagkirályra. Ezúttal a Váci Egyházmegye László nevű papjait hívták meg, hogy Beer Miklóssal szentmisében adjanak hálát múltjukért és imádkozzanak jövőjükért.

„Csak összefogással építhetünk jövőt, összefogással tudunk túlélni és egymás javára szolgálni” – mondja Szentes Attila, a falu polgármestere, az egyházközség aktív tagja. Ennek az összefogásnak vagyunk tanúi Ságújfalun. Kapás Attila plébános, Dénes Katalin és Dénes László – ő az egyházközség világi elnöke – lelkesen sorolják a Szent László-év már megvalósult és jövőbeli programjait. Kiállítások, búcsú Mátraverebély-Szentkúton, találkozás más Szent László-templomok közösségeivel, könyvbemutató – a múlt. Élő rózsafüzér az összetartozó hat falun – Karancsalja, Piliny, Etes, Ságújfalu, Karancsság, Szalmateres – áthaladva, sírfelújítás, egyházközségek fogadása – a jövő.

A szeptemberi ünneplés lépcsőmegáldással kezdődik. A templomhoz felvezető lépcsősor elkészülése része annak a húsz éves megújulási folyamatnak, mely Szentes Attila polgármesteri működése alatt lépésről lépésre megvalósult a településen. „Ahhoz, hogy felérjünk az Úristenhez, lépcsőkre van szükségünk, de minden lépéssel közelebb kerülhetünk hozzá. Jelképezze ez a lépcső utunkat a minket szerető mennyei Atyához” – fogalmazott Beer Miklós.

A Szent László-plébánia meghívásával több László atya is élt, köztük Varga László, a váci székesegyház és a váci Szent Cecília Kórus karnagya, egyházmegyei zeneigazgató, Gyönyör László korábbi ságújfalui plébános és Bányai László címzetes esperes.

A szentmisén jelen volt id. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, a Legfelsőbb Bíróság nyugalmazott elnöke, a Szent László-emlékév tanácsadó testületének tagja, az Emberi Méltóság Tanácsának elnöke, valamint Gruber Enikő, a Szent László-év programkoordinátora. A vendégek egy-egy idézettel ellátott szalagot kötöttek fel az emlékév zászlójára. A szentmisén Beer Miklóssal koncelebráltak a jelen lévő paptestvérek.

A főpásztor szentbeszédében Szent László emlékét idézve a lovagkirály ország- és egyházszervező tevékenységét emelte ki: „Míg István alapított, elindított, addig László folytatott, megőrzött és továbbvitt. Két kor, két egyéniség, akiket a feltétlen hit és a küldetés elfogadása köt össze. Mi is különbözőek vagyunk, eltérő a hátterünk, egyéniségünk, de az, ami összekapcsol minket – a hit és a küldetés – folytonosságot teremt.”

Amikor Lászlót ünnepeljük, a múltba tekintünk, de egyidejűleg a jövőt is fürkésszük – fogalmazott Beer Miklós püspök, aki egy keresztelési élményén keresztül érzékeltette az ember számára húsbavágó kérdést.

Egy 2017-ben megkeresztelt gyermek feltehetően meg fogja érni a 2100. évet. Milyen lesz akkor az életünk? Mire kell felkészíteni a szívünket? Gyorsan változik a világ, nem tudhatjuk, mire számíthatunk. A bizonytalanságban támaszt adhat a múltba tekintés, azok példája, akik, mint Szent László, sziklahittel éltek – utalt a szónok a templom bejáratán elhelyezett Szent László-évi molinó feliratára –, és segíthet az ünnep, melyen együtt imádkozunk, melyben megéljük különbözőségeink ellenére összetartozásunkat.

Az együtt ünneplés, az együtt elmondott imádságok közvetítik számunkra Isten megtartó szeretetét, melynek talaján állva reménységgel tekinthetünk a jövőbe – biztatott Beer Miklós. – A Jézussal való találkozásban kap vissza- és előretekintésünk útmutatást. Imádkozzunk azért, hogy Isten Szentlelke által személyre szabottan mutassa meg nekünk az utat, melyen járnunk kell.

Kedves ünnepen lehettünk együtt. A Szentlélek erősítsen meg hitünkben és hivatástudatunkban. Feladatot kaptunk, ránk van bízva az életünk, a jövőnk. Kérjük közbenjárását, hogy folytatni tudjuk, amit örökségül kaptunk! – buzdított búcsúzóul Beer Miklós.

A szentmisét követően Lomnici Zoltán megnyitotta a Szent László-freskók a Kárpát-medencében című kiállítást. Beszédében azt hangsúlyozta, azért tudott sikeres lenni országszerte a Szent László-év, mert a hívő közösségek aktív részvételével valóban sokakhoz eljutott a szent király hitet megalapozó, rendet teremtő, országot építő életművének ismerete.

A templom falán elhelyezett képek hazai és külhoni Szent László-templomok freskóit mutatják be az érdeklődőknek. Ezzel egyidejűleg a templom kerítésén is kiállítás állítja meg a járókelőket: képek, melyek az egyházmegye és az ország számos Szent László-templomát ismertetik meg az érdeklődőkkel.

A 700 éves múltra visszatekintő Ságújfalu értékőrző tevékenységének része, hogy felújítják a templom építtetőjének, Horváth József plébánosnak a sírját. A Szent László tiszteletére szentelt templomot 1939-ben építtették. A ’30-as években Horváth József karancssági plébános határozta el, hogy „templom kell ennek a népnek”, és a nagy gazdasági válság, a közelgő háború fenyegetése ellenére meg tudta valósítani tervét, és felépült Ságújfalu temploma. A templom ’80-as évekbeli felújítását-átalakítását követően kapta a szentély a mai oltárképet, mely Kákonyi Asztrik munkája, a mennyezetet és az oldalfalakat Szilágyi János freskói díszítik.

Fotó: Bókay László

Trauttwein Éva/Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria