Sólyom László tartott előadást a pécsi ferences egyetemi kollégiumban

Hazai – 2017. május 17., szerda | 19:16

Május 2-án Sólyom László, az Alkotmánybíróság első elnöke, korábbi köztársasági elnök tartott előadást a pécsi Collegium Seraphicum diákjainak.

A Collegium Seraphicumot 1990-ben alapították, egyike az ország legrégebb óta működő egyházi felsőoktatási kollégiumainak. A belvárosban található intézménynek közel száz lakója van, fenntartója a Magyarok Nagyasszonya Ferences Rendtartomány.

Sólyom László a rendszerváltásról tartott előadást a kollégium diákjainak. Beszéde elején a rendszerváltáshoz vezető belpolitikai és nemzetközi eseményeket, folyamatokat ismertette; bővebben kifejtette az 1989-es év történéseit, külön kitérve személyes szerepére, élményeire. Beszámolója szerint a szervezkedők elszántak voltak, nem féltek egy esetleges megtorlástól. Részletesen mesélt az 1989. évi alkotmánymódosításról, melynek kidolgozásában nagy szerepet vállalt. A módosított alkotmány biztosította az alapvető polgárjogokat, bevezette a demokráciát, valamint létrehozta az Alkotmánybíróságot, melynek elnökévé választották 1990-ben. Elnöksége alatt ítélték alkotmányellenesnek a halálbüntetést.

Sólyom László kiemelte, hogy három kérdéses terület van a rendszerváltással kapcsolatban, amelyre szerinte nem létezik objektív, megfelelő megoldás: a kommunizmus alatt eltulajdonított javak visszaadása; az igazságtétel, vagyis az elnyomó rendszert kiszolgáló személyek felelősségre vonása; valamint az ügynökakták nyilvánosságra hozatala. Előadása további részében köztársasági elnökként végzett munkájáról beszélt, majd méltatta a rendszerváltás utáni magyar belpolitikát.

Előadása után a hallgatók feltehették kérdéseiket. A kollégiumban állófogadással vendégelték meg a résztvevőket, a diákoknak így további beszélgetésre is módjuk nyílt Sólyom Lászlóval.

Forrás és fotó: Collegium Seraphicum

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria