Az egyedülállókért mutatnak be szentmisét minden hónap első keddjén Budapesten

Hazai – 2017. február 14., kedd | 17:00

Nyolcadik éve biztosít otthont és lelkivezetést az elváltak és egyedülállók közössége számára a belvárosi Nagyboldogasszony-főplébánia. A csoport minden hónap első keddjén közös szentmisén vesz részt és összejövetelt tart.

Az ötlet és a kezdeményezés az Emmánuel Közösség AVE-kurzusához fűződik: egy, az elváltak részére tartott lelkigyakorlatot követően többen keresték a lehetőséget, hogy rendszeresen közös szentmisén, illetve az életállapotukban őket segítő közösségi programon vegyenek részt. Erre a Nagyboldogasszony-főplébánián Osztie Zoltán plébános támogatásával nyílt lehetőség; Herpy György atya vezette hosszú éveken át a közösséggé fejlődő csoportot.

A résztvevők első, a plébániatemplomhoz kötődő közös élménye szimbolikus jelentéssel bírt. A közel ezeréves múlttal rendelkező, a világörökség részét képező főtemplomban ugyanis a vakolat alól, több évszázados rejtettség után 2010-ben, éppen a közösség formálódása idején került napvilágra egy művészettörténeti szenzáció: a Szűz Máriát a gyermek Jézussal ábrázoló, 14. században készült freskó, amely a középkori itáliai trecento festészet remekműveihez mérhető alkotás. A csoport tagjai úgy érezték, hogy ez valamiképpen az ő élethelyzetüket szimbolizálja, a „befalazottságból a napvilágra kerülés” vágyát.

2015-től, Herpy György nyugdíjba vonulását követően a közösség vezetését Bitter Lajos, a plébánia pasztorális tanácsadó-lelkigondozója és lelkipásztori kisegítője vette át. A minden hónap első keddjén tartott szentmisék és találkozók töretlenül folytatódtak. A főplébánia templomigazgatóságán, a Váci utcai Szent Mihály-templomban este hat órakor kezdődő szentmisét az elváltakért és egyedül élőkért mutatják be. A szentmisét közösségi alkalom és beszélgetés követi a közeli Szent Kinga Közösségi Otthonban (Egyetem tér 5., 1. emelet 5.). A program pszichológiai és lelkivezetéssel folyik, és általában valamilyen konkrét témához kapcsolódik. Ilyen például a megbocsátás, a szégyen, az élethossziglani fejlődés, az érzelmek szerepe életünkben. Személyes lelki beszélgetésekre vagy akár házasságjogi kérdések tisztázására is van lehetőség. Mindezek mellett kötetlen beszélgetés, szeretetvendégség, valamint zarándoklat is szerepel a közösség programjában.

A csoport nyitott: nemcsak elváltak, hanem egyedül élők is tagjai lehetnek, vagy bárki, aki magát egyedülállónak érzi. Mindenki csatlakozhat, aki lelkiekben töltekezni, hitében, személyiségében fejlődni szeretne, és nem utolsósorban segítséget szeretne kapni a nehézségeivel, problémáival való megküzdésben.

Forrás és fotó: Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria