Szombathelyiek emlékzarándoklata az első világháború szlovéniai emlékhelyére

Hazai – 2017. június 3., szombat | 19:07

A Visegrádi Szent György Lovagrend tagjai, cserkészek és fiatalok zarándokoltak május 27-én Szombathelyről Szlovéniába, a Komeni-fennsíkra, hogy megemlékezzenek az első világháborúról.

A harmadik alkalommal megtartott megemlékezés keretében szentmisét mutattak be Szent Márton ereklyéje jelenlétében, majd az emlékhelyen található információs táblát kicserélték és megáldották.

A Visegrádi Szent György Lovagrend három éve célul tűzte ki, a nagy háború centenáriumán nemcsak Magyarországon, de egykori háborús területeken is igyekszik a múlt emlékeit ápolni. Szlovéniában, a Segeti tábor területén, az egykori Szent Márton-kápolna közelében és a Borojevic székénél immár magyar nyelven is olvashatók a legfontosabb információk.

Hajnali indulás után reggel nyolc órakor már a temnicai katonatemetőben a tábla cseréjével indult a program, majd a résztvevők a Nagy Háború Kutatásáért Közhasznú Alapítvány munkatársainak vezetésével bejárták a környék emlékhelyeit, temetőit.

A 11 órakor kezdődő kétnyelvű szentmisét, melyen szép számmal vettek részt a környék hívei, Temnica Szent Péter tiszteletére szentelt templomában Dinko Bizjak helyi plébános és Nagy Gábor atya mutatta be.

Nagy Gábor a hősökről, hozzátartozóikról és a hazaszeretet fontosságáról beszélt. Elmondta: szentmiséval és imádsággal fejezzük ki tiszteletünket elhunyt hőseinknek. „Tiszteljük Őket, mert a legdrágábbakért, az édesanyákért, gyermekekért, öregekért, nemzetünkért adták életüket.”

Szentmise végén Szent Márton ereklyéje előtt róhatták le tiszteletüket a hívek.

A katonai temetőben, mely Temnica és Lipa között található, a Béke Útján, a szlovén és a magyar himnusz eléneklésével kezdődött a megemlékezés. Fülöp András, az esemény szervezője köszöntötte a megjelenteket a császári és királyi 61. gyalogezred temetőjénél. Ezen ezred soraiban harcolt Márton Áron későbbi erdélyi püspök, akinek boldoggá avatása folyamatban van.

A köszöntő után Szilágyiné Bátorfi Edit ljubljanai magyar nagykövet beszédét Schuchtár Gergely konzul olvasta fel. A nagykövet fontosnak tartja, hogy az emlékhelyen fiatalok is jelen vannak, akik a jövő biztosítékai arra, hogy a háborús emlékhelyek a nemzet emlékezetében ne halványuljanak és vesszenek el.

Katonadalok eléneklése után Illés Károly, Szombathely alpolgármestere szólt az emlékezőkhöz. Beszédében kiemelte: „Immár száz esztendő telt el a nagy háború óta. Doberdó a magyar hadtörténelem egyik legfontosabb emlékhelye, a magyar katonai helytállás és hősiesség jelképe, a nemzeti emlékezet része. Mert példák ők, hősök. Példá a bátorságra, a kitartásra, a hazaszeretetre, a bajtársiasságra, az önfeláldozásra.”

Mavricij Humar, Miren-Kostanjevica polgármestere beszédében a szlovén és magyar nép közötti baráti kapcsolatról szólt, melynek szép példái évek óta a környéken végzett táblacserék. Szombathely, Szent Márton, cserkészek, fiatalok a környéken élők számára válnak a hazaszeretet ápolásának olyan példájává, mely számukra is követendő. A beszédek után Dinko Bizjak és Nagy Gábor atya megáldották az információs táblát, és imádságot mondtak a temetőben nyugvókért.

A délután élő történelemórával folytatódott: a celjei kilátóból végignézve a tájat, mindenki számára világossá vált a környék stratégiai jelentősége.

A jövő évben is tervek között szerepel – immár hagyományossá váló módon – újabb információstábla-csere, emellett célja a lovagrendnek, hogy az egykori Vas vármegye ezredeinek emlékét ápolja a nagy háború szlovén és olasz színterein, valamint Ukrajnában is.

Forrás: Fülöp András/ Szombathelyi Egyházmegye

Fotó: Rónai András

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria