Tanúságtétel a világ felé – előadás a 2020-as budapesti eucharisztikus kongresszusról Veszprémben

Hazai – 2017. március 30., csütörtök | 19:32

„Legyetek tehát irgalmasok!” címmel tartott előadást Fábry Kornél, a Budapesti Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus Általános Titkársága főtitkára a szervezés alatt álló 2020-as rendezvényről március 29-én a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége veszprémi csoportjának meghívására.

„A papok nem csodabogarak, hanem olyanok, akik nagy kincset őriznek: az Istennel való barátságot. Ezt csak úgy tudják megosztani másokkal, ha hiteles életet élnek.” A szintén Legyetek tehát irgalmasok! címmel megjelent beszélgetőkönyvben leírt mondatok határozottan illenek Fábry Kornélra. Ő is – hitvallása szerint – mindent csinál, amit a többi „normális” ember. Mindennapi életének része a sportolás, a művészet, az autóvezetés, a barátokkal való találkozás. Nem idegen tőle a fizikai munka sem, ha a plébánia szépítéséhez erre van szükség. Vallja: fontos, hogy megállja a helyét mindenhol, ahol az emberek találkoznak vele.

Fábri Kornél hitelességét erősítette őszinte vallomása a családjáról, és arról, hogyan hallotta meg Isten hívását a papságra, hogyan szakított előző életével, és mennyire fontos volt megtérésében a csendes szentségimádás, amit nagyon szeretne minden ember életének részévé tenni. Kornél atya, akit Erdő Péter bíboros, prímás a kongresszust előkészítő testület főtitkárává nevezett ki, szeretné, ha megvalósulna, hogy legalább minden negyedik településen legyen egy templom, ahová a nap minden órájában be lehet térni csendes szentségimádásra.

Az előadó részletesen beszélt a kongresszus előkészítéséről, célkitűzéseiről, tervezett helyszíneiről, valamint arról is, hogy mi az egyes plébániák, sőt az egyes emberek feladata a nemzetközi rendezvénnyel kapcsolatban. Képeket villantott fel az 1938-as világkongresszusról, melyen még természetesen sokkal kevésbé fejlett technika állt rendelkezésre, mint napjainkban. Az érdeklődők láthatták a hatalmas tömegeket a tavalyi, Cebuban megrendezett világeseményről, a döbbenetes számú elsőáldozóról, körmenetben részt vevő százezrekről. Hihetetlen lehetőségünk lesz három év múlva, hogy bemutassuk hazánk hitéletét, hogy sok keresőt vonzzunk magunkhoz, ha hitelesen képviseljük vallásunkat, és megfelelően előkészítjük ezt a rendkívüli rendezvényt – mondta el Fábry Kornél, aki felhívta a figyelmet arra is, hol és hogyan vehetünk mi is részt az előkészületekben.

A Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus világméretű ünnepségsorozat az Eucharisztia megismerésének és tiszteletének elmélyítésére, egyben tanúságtétel a világ felé. Története 1874-ig nyúlik vissza, amikor a francia Émilie Tamisier kezdeményezett ilyen jellegű rendezvényt, de az első, jelenlegihez hasonló esemény misékkel, körmenettel, szentségimádással 1881-ben, a franciaországi Lille-ben valósult meg.

A kongresszus célkitűzései: Krisztus ünneplése az Oltáriszentségben, tanúságtétel a világ felé Isten végtelen szeretetéről, hitünk szent titkának megismertetése és megszerettetése, az eucharisztikus élet előmozdítása a hívek körében, hogy hiteles, tanúságtevő keresztényként legyenek jelen a világban Isten dicsőségére és a lelkek üdvösségére.

Az előkészületek közé sorolható a pünkösdtől pünkösdig három éven keresztül folytatott tematikák kidolgozása és megvalósítása (2017-ben: az Eucharisztia, az egyéni élet forrása; 2018-ban: az Eucharisztia, az Egyház életének forrása; forrás a világ életéért). 2018 őszén indul országjárásra a missziós kereszt a kongresszus szimbólumaként.

A tanúságtevő katolikus keresztény hívőkre személyre szabott feladatok várnak a felkészülés idején: imádság, személyes és folyamatos kapcsolat Krisztussal a gyakori szentségimádásban való részvétel által, valamint az Egyház szeretete, amely a tanúságtevő, hiteles keresztény életben nyilvánulhat meg.

Forrás és fotó: Veszprémi Főegyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria