Továbbképzésen vettek részt az egyházmegyei karitászönkéntesek Pécsett

Hazai – 2018. május 30., szerda | 15:12

Évente kétszer találkoznak a Pécsi Egyházmegye plébániai karitászcsoportjainak tagjai, hogy bővítsék szakmai tudásukat és információt kapjanak a segélyszervezet aktuális tevékenységéről. Huszonegy csoport több mint száz önkéntese vett részt május 25-én a Magtár Látogatóközpontban tartott találkozón.

KÉPGALÉRIA – klikk a képre!

A tavaszi továbbképzésen a karitászmunka alapjainak elsajátítása mellett az előítélet témakörével foglalkoztak a résztvevők.

Nyitó előadásában Besenczi Zsolt egyházmegyei karitászigazgató a segélyszervezet alapjairól, kialakulásáról, múltjáról, jelenéről és jelentéséről beszélt. Ismertette az országos karitászeseményeket, kiemelve az új modellprogramokat, köztük az „Öngondoskodó Szép Otthonok” elnevezésű kezdeményezést; részletesen bemutatta a Pécsi Egyházmegye „Önkéntesség személyre szabva” projektjét.

Következő előadóként Geiszelhardt Sára, a Katolikus Karitász munkatársa interaktív részvételre ösztönözte a jelenlévőket, akik megfogalmazták, hogy mit jelent számukra önkéntesnek lenni és a Karitászhoz tartozni. Az előadó kiemelte, hogy milyen fontos segítői, kapcsolati hálóként fedi le Baranya és Tolna megye területét a segélyszervezet, és milyen fontos láncszemet jelent minden egyes karitászcsoport az egyházmegyében; majd – a résztvevőket is bevonva – egy játékos feladattal szemléltette, hogy a Karitász fejlődése töretlen; folyamatos az utánpótlás, amelyet a jövőben is fenn kell tartani.

Délutáni előadásában Besenczi Zsolt igazgató a karitászmunka fontosságáról, a problémák megoldásáról beszélt, továbbá arról, hogy meddig tudnak segítséget nyújtani, hol kell meghúzni határaikat, hogy lehetőségeikhez mérten a legjobban tudjanak segíteni.

A nap vendége, Kajtár Edvárd plébános az előítéletek leküzdéséről tartott előadást. Kifejtette: szinte mindenki küzd előítéletekkel – akkor válhat valaki jó karitászossá, jó segítővé, ha egynek tekinti magát a nehéz sorsúakkal, megpróbálja az ő szemszögükből látni helyzetüket, empátiával fordul feléjük, és kilép a komfortzónából.

A karitászszolgálat két alapvetően meghatározó motívuma a szolidaritás és a szubszidiaritás – hangsúlyozta Kajtár Edvárd. Leszögezte: a segítő szakmában résztvevőknek együttérzéssel és empátiával kell a bajba jutott emberek felé fordulniuk, és a segítő módszert azon a szinten kell működtetniük, ahol az önsegítésre való készség lehetővé válik.

A szakmai nap közös imával és hálaadó szentmisével zárult a pécsi székesegyház Corpus Christi-kápolnájában. A résztvevők áldást kaptak karitászmunkájukra és önkéntes szolgálatukra.

Forrás és fotó: Pécsi Egyházmegye

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria