Nyereséggel zárta a 2014-es évet a vatikáni pénzintézet

Ferenc pápa – 2015. május 26., kedd | 9:02

Az IOR, a Vatikán pénzintézete 69,3 millió eurós nettó nyereséggel zárta a 2014-es évet, szemben a 2013-as év 2,9 milliós nyereségével. Ez derül ki a tavalyi éves jelentésből, amelyet az IOR május 25-én tett közzé – tájékoztat a Vatikáni Rádió.


A 2014-es év gazdaságilag pozitívnak könyvelhető el, ugyanakkor normálisnak minősül a vatikáni pénzintézet számára – nyilatkozta a Vatikáni Rádiónak az intézmény médiareferense, Max Hohenberg. Az IOR több mint 69 millió eurós nyeresége a számlák újrarendezésének eredménye. A 2013-as évihez képest a jelentős javulás lényegében az értékpapírok kezelésének, illetve a rendkívüli természetű operatív költségek csökkenésének köszönhető. A pénzintézet sokat tett azért, hogy igazodjék az új vatikáni pénzügyi normákhoz, az IOR megfelelőségének biztosítása tehát teljes körűen megvalósult – áll a közleményben.

Az ügyfelek hűek maradtak a bankhoz: több mint 15 ezren összesen 6 milliárd eurónyi betétet helyeztek el az IOR-nál, ami enyhe növekedést mutat. 2013 májusa és 2014 decembere között a pénzintézet 4614 számlát szüntetett meg, melyből 2600 úgynevezett alvó számla, vagyis inaktív vagy elenyésző egyenlegű volt. 554 számla nem felelt meg a jogosult kategóriának (világi hívek számlái), 1460 pedig magától megszűnt.

A pápa 2014 áprilisában újra leszögezte, hogy az IOR küldetése elsősorban a katolikus egyház, a Szentszék és Vatikánváros javának előmozdítása. Ezért az intézet tovább folytatta átalakulási folyamatát, eleget téve Ferenc pápa kérésének, hogy figyelmesen és megfelelő pénzügyi szolgáltatásokkal segítse a katolikus egyházat, valamint a Szentatya egyetemes lelkipásztori küldetését.

Az IOR bíborosi bizottságának felülvizsgálatára várva a vatikáni pénzintézet 55 millió eurót szándékozik fordítani a Szentszék költségvetésére, a 2014-ben kiutaltaknak megfelelően, és több mint 14 millió eurót szán az eredménytartalékra. Nagy munkát fektettek az illegális ügyek felszámolásába, amelyek a múltban érintették a pénzintézetet. A jövőben, ami az ügyfeleket illeti, a fő kihívás az ügyfélszolgáltatások színvonalának emelése, valamint a vagyonkezelési szolgáltatások javítása – magyarázta Jean-Baptiste de Franssu, aki 2014 júliusa óta a felügyeleti tanács elnöke.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír