Kiállítás nyílt Széchényi Pál érsekről Győrben

Kultúra – 2015. április 18., szombat | 17:02

A Rákóczi-szabadságharc idején a kurucok és a bécsi udvar között betöltött közvetítői szerepéről is ismert Széchényi Pál érsek életéről, újratemetéséről és a nagycenki mauzóleumban fekvő múmiájának kutatásáról nyílt kiállítás április 17-én Győrben, a Magyar Ispitában – tájékoztat az MTI.

Kristóf Lilla, a tárlatot szervező és a kutatást végző antropológus elmondta, hogy a kiállítás elsősorban az érzelmekre próbál hatni az antropológia, a történelem, az orvostudomány és a művészet segítségével. A cél, hogy a látogatók megismerhessék a térséghez ezer szállal kötődő, nagy formátumú érsek életét és korát, emellett pedig „megtapasztalják, hogy miért jó magyarnak és hazafinak lenni”.

A kiállításnak helyet adó épület is szerves része a tárlatnak – fogalmazott a kutató. 1666-ban Széchényi György püspök létesítette, hogy a város rászoruló idős polgárait ellássák, később Széchényi Pál is megfordult ott. Az épület ma a Rómer Flóris Művészeti és Történeti Múzeum egyik kiállítóhelye.

A tárlat Széchényi Pál 1811. évi újratemetésével indul. Az érseket végakaratának megfelelően Bánfalván (ma Sopronbánfalva) temették el, de amikor 1809-ben francia katonák feldúlták a környéket, Széchényi Ferenc úgy döntött, hogy a múmiát átviteti az akkor elkészült nagycenki mauzóleumba. Az eseményről animációs film készült.

Külön teremben mutatják be a múmia 2007-ben kezdődött kutatását. A Semmelweis Egyetemen végzett röntgen- és CT-vizsgálatok bebizonyították, hogy a testet mesterségesen mumifikálták, mivel arzént csak a kézen és az arcon találtak nyomokban. Akkor azzal tartósították a testet, hogy az a hetekkel későbbi temetés idejéig megmaradjon. Kristóf Lilla elmondta, hogy a múmia vizsgálata azért volt fontos, mert a családi legenda sokáig úgy tartotta, hogy az érseket megmérgezték.

A kutató kiemelte: a kiállításon megfogható és megvizsgálható egy hamis múmia, amelyet Bálint Ibolya képzőművész készített. A látogatók Balogh Attila idegsebész világszabadalmat jelentő, magyar fejlesztésű 4D anatómiai modellezését demo formájában láthatják, emellett kezükbe vehetik a Széchényi Pál érsek múmiájának CT-felvételeiből létrehozott háromdimenziós, nyomtatott koponyamásolatot.

A tárlaton mutatják be az érsekről készült első mellszobrokat, amelyeket a győri Tánc- és Képzőművészeti Szakközépiskola diákjai és Szabó Márton szobrászművész készítettek. Az alkotások mellett látható Széchényi Pál portréja, amely a Magyar Nemzeti Múzeumból érkezik.

Egy másik teremben az 1704. május 31-i veszprémi mészárlásról készült animációs filmet vetítik majd. Az akkor még veszprémi püspökként szolgáló Széchényi Pál nem tartózkodott a városban, amikor Heister császári tábornagy katonái és rác szabadcsapatai nőket, gyermekeket és férfiakat mészároltak le a bécsi udvar tudtával.

A győri Kovács Margit Általános Művelődési Központ diákjai Sebestyén Ákos grafikusművész tervei alapján metszeteket készítettek az érsek haláláról, mumifikálásáról, temetéséről és újratemetéséről. Ezek az alkotások a fájdalom vára, a castrum doloris mellé kerültek, amely a barokk kori főúri temetkezés fontos kelléke volt.

A kiállítás szeptember 30-ig tekinthető meg.

Széchényi Pál 1645-ben született Gyöngyösön. 1662-ben lépett be a pálos rendbe Bánfalván, majd világi pap lett. 1676-ban pécsi püspök lett, egy évvel később győri nagyprépost. 1687-ben veszprémi püspök, majd 1696-tól kalocsai érsek. 1704-ben a bécsi udvar békéltetői, közvetítői szerepre kérte fel, hogy tárgyaljon II. Rákóczi Ferenc fejedelemmel. Sopronban hunyt el 1710. május 22-én.

Fotó: Múlt-kor.hu

Magyar Kurír