„Ismerjük az ima erejét” – A gízai kopt püspök a keleti ortodox karácsonyról

Kitekintő – 2017. január 9., hétfő | 14:19

Ferenc pápa vízkereszt napján az Úrangyala imádság után megemlékezett a keleti ortodox egyházakról, amelyek a Julián-naptár szerint január 7-én ünneplik a karácsonyt. Ez alkalomból készített interjút a Vatikáni Rádió Antoniosz Azíz Minával, Gíza kopt ortodox püspökével.

Napjainkban sok olyan keleti keresztény egyházról hallunk, amelyet dzsihadista terrortámadások fenyegetnek. Ám a mindennapos veszély ellenére a keleti rítusú keresztények nem mondanak le Jézus születésének megünnepléséről. Így az egyiptomi kopt ortodox keresztények is ragaszkodnak ősi hagyományaikhoz. Ahogy Antoniosz Azíz Mina püspök fogalmazott: az emberek ma a vértanúság egyházának helyzetében élnek, amely mindig várja az Urat, hogy elhozza az üdvösséget.

– Vannak sajátosan mai félelmek, vagy nyugodtan ünnepelnek?

– Valójában minden normálisan zajlik. De ott van a keserűség bennünk azon keresztény vértanúink miatt, akiket alig több mint egy hónapja vesztettünk el (December 11-én bombamerénylet érte a kairói Szent Péter kopt templomot, illetve a mellette álló Szent Márk kopt ortodox székesegyházat, melynek során huszonöten vesztették életüket.)

– Politikai téren javult valamennyit a helyzet?

– Sajnos ezeknek a fanatikus embereknek az eltökéltsége jelentősen befolyásolta a társadalom egészének gondolkodásmódját. Mindenki, aki másként gondolkodik, mint ők, ellenség számukra.

– A szélsőséges csoportok nincsenek elszigetelve Egyiptomban?

– Csökken az aktivitásuk, és nem ugyanazt a hangnemet használják, de továbbra is uralkodik az általuk képviselt gondolkodásmód, és ez baj! Immár harminc-negyven éve annak, hogy a szélsőséges eszméket elültették. A csoportok tagjai csak azt látják, amit mondanak nekik, és sokan hisznek nekik, anélkül hogy teret hagynának mások véleményének.

– Hogyan áll most a keresztények és muszlimok közötti párbeszéd Egyiptomban?

– Az „élet párbeszéde” folytatódik, főként a nyitott emberek között. A szomszédok, akik jól ismerik egymást, segítenek egymáson. Ám amikor nem ismerik, nem látják egymást az emberek, akkor van probléma – nem is annyira keresztény–muszlim szinten, hanem emberileg. Nem él már az a testvéri érzékenység, amely korábban megvolt az egyiptomiak között, mindenki között. Most az emberek készek arra is, hogy a saját testvérüket a törvényszék elé citálják.

– Sok változás történt az egyiptomi társdalomban…

– Pontosan. A gyerekeink, akiket az egymás iránti szeretetre, az együttélés kultúrájára, az elfogadásra és a nyitottságra vezettünk, most bezárkóztak, mindenki saját magában van, és ha valaki érvényt akar szerezni a saját jogának, egy pillanatra sem habozik megtenni azt mások kárára.

– Karácsony milyen üzenetet hordoz ebben a nehéz helyzetben?

– Ne gyűlöljétek egymást, mert ha így tesztek, akkor már legyőztek benneteket. Karácsony üzenete: szeretet és béke. Mindenekelőtt a saját lelkünk békéjére van szükségünk, hogy aztán azt átadhassuk másoknak. Emellett imádkozni kell mindenkiért, azokért is, akik gyűlölnek és üldöznek bennünket, akik látni sem akarnak minket. Tanúságot kell tennünk a szeretetről, hogy valóban megéljük a karácsonyt!

– Nehezebb ma a keresztények élete Egyiptomban?

– Az egyiptomiak élete a nehezebb, nemcsak a keresztényeké. Megváltozott az erkölcs, nincs többé értéke a szeretetnek, az önzés uralkodik. Mindent elölről kell kezdenünk! Az olvasóktól azt kérem: ne feledkezzetek meg arról, hogy imádkozzatok értünk! Erre nagyon számítunk. Mert ismerjük az ima erejét. Állhatatosnak kell maradni az Isten szeretetében. Ez az, ami üdvözít bennünket.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria