A Boko Haram újabb mészárlása Nigériában – Interjú az Abujai Érsekség kommunikációs igazgatójával

Kitekintő – 2016. február 2., kedd | 12:42

Újabb mészárlást hajtott végre a Boko Haram terrorszervezet Nigériában. Ezúttal egy kicsiny falu, Dalori kilencven lakosát végezték ki január 31-én éjjel. A Vatikáni Rádió az Abujai Érsekség tömegkommunikációért felelős igazgatójával, Patrick Tor Alumukuval készített interjút.

Az ország északi részén, Borno államban, a főváros, Abuja közelében található település elleni támadás áldozatai között több gyermek is van. Az iszlamista terrorszervezet eddig mintegy 20 ezer embert ölt meg és 2,5 milliót kényszerített otthona elhagyására Nigériában.

– Milyen a helyzet most Nigériában?

– Nagyon sokan elmenekültek Borno államból. Jelenleg is több ezer szállást kereső ember van Abuja körül. Az egyház keresi annak a módját, miként tudja étellel, ruhával és gyógyszerrel ellátni őket. Igyekszünk minden tőlünk telhetőt megtenni.

– Közben megváltozott a Boko Haram taktikája: eddig a hatalom központjait támadták, most pedig már a védtelen kis településeket. Mit gondol erről?

– Valóban. Buhari elnöknek és új kormányának köszönhetően a Boko Haram az utóbbi időben vereséget szenvedett. A Boko Haram azonban egy mozgalom, mégpedig egy gerillamozgalom, amely nem köthető egy helyhez, s nem tudni, ki a tagja, és ki nem. Sajnos jelenleg így élünk… Azonban ha a mostani helyzetet összevetjük a korábbiakkal, amikor egy nagyobb városon belül történtek a támadások, azt láthatjuk, hogy a Boko Haram meggyengült. Mostanság már a kisebb falvakat támadják meg, ahol azért gyilkolnak, hogy a túlélésükhöz élelmiszert zsákmányoljanak.

– Az egyház miként éli meg ezt az időszakot a Boko Haram támadásainak árnyékában? Érzi a nemzetközi közösség vagy az Afrikai Unió támogatást, vagy magára maradt?

– Igazán elhagyatottnak érezzük magunkat. A kormány minden figyelmét a Boko Haram elleni küzdelemre fordítja, mindeközben azonban nagyon sok olyan ember van, aki a terrorszervezet elől menekült el. Számukra táborokat kell létrehozni, ahol figyelni tudunk rájuk és az egészségügyi állapotukra… Azonban jelenleg csak az egyház és néhány szervezet keresi annak a lehetőségét, hogy segítse őket. Hiányzik a nemzetközi támogatás, amire most szükség lenne.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió olasz nyelvű szerkesztősége

Magyar Kurír
(zn)

Kapcsolódó fotógaléria