A hollywoodi katolikusok tenni akarnak a hajléktalanok elszigeteltsége ellen

Kitekintő – 2017. november 26., vasárnap | 16:07

Hollywoodról nem feltétlenül az eucharisztikus körmenetek jutnak az ember eszébe. Múlt szombaton, november 18-án mégis mintegy nyolcszázan vettek részt a hajléktalanokat középpontba állító imaesten és körmeneten.

Nathan Sheets, a fedél nélküliek elszigetelődése ellen küzdő The Center at Blessed Sacrament nevű civil szervezet igazgatója a Catholic News Agency hírügynökségnek elmondta, a rendezvény „lehetőséget biztosított a közösség tagjai és a közösségen kívül rekedtek találkozására. (…) Ahhoz, hogy meglássuk a másikban: ugyanolyan ember, mint mi, szükség van az ehhez hasonló találkozásokra, és hiszek benne, hogy az ilyen tapasztalatok hatása nem csupán egy napig tart”.

A The Center szervezet egyike azoknak a hajléktalanok jogaiért küzdő csoportoknak, melyek elindították a Beloved („Szeretett”) mozgalmat; nekik köszönhető a november 19-éhez, a szegények első világnapjához kapcsolódva szervezett hollywoodi esemény, mely előesti szentmisével kezdődött az Oltáriszentség-plébánián, majd körmenetben haladtak végig Hollywood belvárosán. Mintegy nyolcszázan vettek részt a menetben, énekelve vagy csendes imába merülve, megszólítva az utcán élőket, majd visszatértek a plébániára szentségimádásra, ami után tanúságtételek hangzottak el.

Spencer Lewrence diakónus, az esemény egyik szervezője elmondta, az egyik tanúságtevő egy asszony volt, aki az életéről mesélt: a drogfüggés és a prostitúció határozta meg az utcán töltött éveit Hollywoodban, most pedig már a gyerekeivel jár vissza ugyanezekre a helyszínekre, azért, hogy a hajléktalanoknak segítsen.

A diakónus abban bízik, a rendezvény felhívja a katolikus hívek figyelmét arra: a szegényeket hozzánk hasonlóan megilleti az emberi méltóság, és segít felfedezni, hogy Krisztus szüntelenül szeret minket, akkor is, amikor gyengének bizonyulunk.

„A Beloved mozgalom arra indít, hogy kilépjünk önmagunkból, és közelebb lépjünk a hajléktalanokhoz, és azokhoz, akik valami okból otthontalannak érzik magukat. Tudjuk jól, előfordul, hogy mi magunk is ezt érezzük. Meg tudjuk látni magunkat a másikban” – fogalmazott Spencer Lewrence.

A The Center szervezet azt tűzte ki célul, hogy hosszú távú közösség szülessen, mert ez a leghatékonyabb eszköz, ha valódi változást akarunk elérni. A lakhatási, egészségügyi és egyéb problémák mellett, melyekkel a hajléktalan embereknek szembe kell nézniük, a The Center az elszigeteltség ellen is fellép. Napközben várják a hajléktalanokat a traumák feldolgozását segítő csoportjaikba, valamint olyan közösségi tevékenységekre, melyek a bizalom és összhang építését hivatottak elősegíteni – amellett természetesen egy tál meleg étellel is megkínálják a betérőket.

A The Centerbe járók 25 százaléka időközben otthonra talált, de továbbra is részt vesznek a közösségépítő csoportokban. Hetente átlagosan kétszáz emberrel találkoznak a szervezet munkatársai, akiket bevonnak versek, novellák írásába, és más művészeti tevékenységekbe. A biztonságot jelentő hely révén az otthon nélkül élő emberek gazdag közösségi életet tapasztalnak meg, ami bátorságot ad a változtatáshoz, ugyanakkor hagyják őket a saját ritmusuk szerint haladni.

„Múlt héten költözött be új otthonába egy olyan férfi, aki tíz évig járt hozzánk, mielőtt úgy döntött volna, hogy szeretne személyi igazolványt, társadalombiztosítást és új otthont” – mondja Nathan Sheets, majd hozzáteszi: a múlt heti esemény számára egyik legkedvesebb aspektusa az volt, hogy látta: közösség van születőben a plébánia hívei és a hajléktalanok között.

Forrás: Catholic News Agency

Fotó: Pexels.com

Magyar Kurír
(vn)

Kapcsolódó fotógaléria