A jeruzsálemi latin pátriárka buzdító levelet adott ki az irgalmasság szentéve kapcsán

Kitekintő – 2015. október 8., csütörtök | 17:11

„Krisztus, az Atya irgalmasságának képmása” címmel tette közzé pasztorális levelét Jeruzsálem latin pátriárkája, Fouad Twal az irgalmasság szentévére készülve.

A Ferenc pápa által meghirdetett szentév december 8-án veszi kezdetét. Ebből az alkalomból a Szentföldön nyitva lesz az irgalmasság négy kapuja: a getszemáni bazilikáé Jeruzsálemben, a Szent Katalin-templomé Betlehemben, az Angyali üdvözlet-bazilikáé Názáretben és a jordániai Hegyi Boldogasszony-kegyhely templomáé.

Twal pátriárka levelében a jelenről mint történelmünk egy nehéz időszakáról ír; szenvedésről, különösképp a Közel-Keleten, ahol az emberi kegyetlenség és barbárság még mindig gyűlöletet kelt a testvérek között, és a világ azon túlnyomó többségéhez fordul, akiket nem érdekel, hogy mi lesz más népek sorsa, köztük a Közel-Keleten élőké. A levél felhívás mindazok számára, akik a halál ideológiáját terjesztik, hogy hallják meg újra lelkiismeretük szavát, hogy le tudják győzni azon vágyukat, mely az anyagi dolgokat az emberi élet értéke fölé helyezi. Arra is kéri ezen politikai irányzatok főszereplőit, hogy hallják meg azt a meghívást, mely arra szólít, hogy minél jobban az isteni irgalom tanúivá váljunk, és hallják meg Ferenc pápa, az elnyomottak és az emberiség közösségének a hangját. Az igazi irgalmasság ugyanis átlépi a határokat, és lerombol minden falat.

Miként az isteni irgalom nem ismer határokat, így kell irgalmasnak lennünk egymáshoz is, különösen a gyengékhez, az elnyomottakhoz, a kitaszítottakhoz, a migránsokhoz, a menekültekhez és mindazokhoz, akik a társadalom peremére szorultak. Az irgalmasság – miként Twal pátriárka írja – nem egy múló, felületes, fellángoló érzés, ami megmarad ezen a szinten, hanem az emberi személy egy konkrét, kézzelfogható, leleményes, magával ragadó kötelessége. A jeruzsálemi latin pátriárka szerint az irgalmasságnak fel kell ölelnie a közélet minden területét, a politikától a gazdaságig, a kultúrától a társadalomig, nemzeti és nemzetközi, regionális és helyi szinten egyaránt, nem hagyva figyelmen kívül semmilyen irányt: államokat, népeket, etnikumokat, vallásokat és vallási felekezeteket.

Egy olyan világban, amely egyre embertelenebb, és amely folyamatosan a barbárság, az erőszak és az elnyomás irányába tart, a keresztény meghívás az, hogy az isteni irgalmasság tanúi legyünk, minden jóakaratú emberrel együtt. A levél buzdítással zárul azon hívek számára, akik valamilyen befolyással bírnak a politikában, a gazdaságban, a kultúrában és a társadalomban, hogy éljék meg az irgalmasságot és alapozzanak meg újra egy olyan kultúrát, amelyet áthat az irgalom.

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió olasz nyelvű adása

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria