A közel-keleti keresztények helyzetéről tartottak konferenciát az Európai Parlamentben

Kitekintő – 2016. április 28., csütörtök | 14:37

Az Európai Uniónak helyben humanitárius segítséget kell nyújtania a közel-keleti térségnek, hogy a keresztények megmaradjanak lakóhelyükön, és fennmaradhasson a régió kulturális és vallási sokszínűsége – mondta Hölvényi György április 27-én, szerdán a brüsszeli konferencián.

Hölvényi György, az Európai Néppárt (EPP) vallásközi párbeszédért felelős munkacsoportjának társelnöke az Európai Parlamentben A közel-keleti konfliktusok következményei a keresztények és jövőjük szempontjából címmel rendezett konferencián hangsúlyozta: világosan kell látni, hogy nem csupán az egyes keresztény emberek élete forog veszélyben a Közel-Keleten, hanem egész közösségeké is. Kétezer éves hagyománnyal rendelkező vallási közösségek tűnhetnek el a régióban Európa segítsége nélkül. A képviselő a közelmúltban tett iraki, szíriai és libanoni körútján azt tapasztalta, kívülről érkező szélsőséges iszlám erők próbálják megtörni Libanon vallási egyensúlyát, valamint a Közel-Kelet vallásainak békés egymás mellett élését. A menekülttáborokban élők legtöbbje nem akarta elhagyni a hazáját, bíznak abban, hogy van jövőjük – fogalmazott.

A konfliktusövezetek közelében létrehozott táborokban évtizedek óta reménytelenségben élő több millió menekült könnyebben megnyerhető a szélsőséges nézeteknek, ami destabilizálhatja a régiót. Libanon „ketyegő bombán” ül, ha nem születik megoldás a Közel-Keleten – hangsúlyozta a képviselő.

Béchara Boutros Raï libanoni pátriárka, a maronita egyház feje a konferencián elmondta, Libanon stabilitása a Közel-Kelet kulcskérdése. Ha visszafordíthatatlan folyamatok indulnak el az országban, ahol a különböző vallások közötti egyensúly az alkotmányban biztosított, akkor elhúzódó, mélyebb és több területre kiható válság elébe néz nemcsak a régió, hanem Európa is, annak minden következményével.

„Amikor közel-keleti keresztényekről beszélünk, nem egyénekről, hanem évszázados hagyománnyal rendelkező egyházakról beszélünk, amelyek számára az iszlám fundamentalizmus előretörése azzal jár, hogy a nem szélsőséges muszlimok és a keresztények eltűnnek a régióból. A keresztények a mérsékeltség garanciái” – hangsúlyozta.

Szerinte a béke megteremtését követően minden menekültnek haza kell térnie, hogy „újra megtalálhassa és megtarthassa identitását, kultúráját”.

Arra kérte az uniót és minden intézményét, állítsák meg a háborúskodást, és kezdődjön politikai párbeszéd az emberek és a vallások békéje és biztonsága érdekében.


Mar Sarkis (Szent Szergiusz)-monostor, Malloula, Szíria

A polgárháborúk és az iszlamista terror következtében üldözött keresztény közösségeket, valamint vezető politikusokat keresett fel Libanonban, Szíriában és Irakban Hölvényi György európai néppárti képviselő. A CHREDO (Coordination Chrétiens d’Orient en Danger – ’Közel-keleti keresztények veszélyben’) vallásszabadságért tevékenykedő nemzetközi civil szervezet által kezdeményezett tényfeltáró delegáció tagjaként tárgyalásokat folytatott az ott élőkkel. „A térség politikai és vallási vezetői konkrét segítséget várnak Európától a közösségeik szülőföldjük megtartásáért folytatott küzdelmében. Különösen az oktatás és a foglalkoztatás területen számítanak támogatásra Európától” – számolt be a kereszténydemokrata politikus.

A francia külügyminisztérium által támogatott küldöttségben francia szenátusi és nemzetgyűlési képviselők, nemzetközi humanitárius tisztségviselők, valamint a CHREDO vezetősége vett részt.


A 4. században épült Szent Szergiusz-kápolna 
az iszlám szélsőségesek pusztítása után 2014-ben

Libanonban a delegáció találkozott többek között Tammam Szalám miniszterelnökkel, Dzsebran Basszil külügyminiszterrel, valamint Béchara Boutros Raï maronita pátriárkával.
 
A szíriai helyzet kapcsán folytatott megbeszélésekről a képviselő felidézte: „Az Aleppóban véghezvitt dzsihádista pusztítás megismétlődését el kell kerülni. Európának addig kell segítenie, amíg nem késő. A helyiek beszámolója szerint nem hithű, hanem fizetett fanatistákból áll a Daesh/ISIS (az Iszlám Állam terrorszervezet – a szerk.). Mindenekelőtt a hozzájuk érkező támogatást, a nemzetközi csatornákat kell elvágni” – hangoztatta a kereszténydemokrata képviselő.


Malloula látképe

A tényfeltáró küldöttség Szíriában a vallási méltóságokkal folytatott tárgyalásokat: „Malloula ősi keresztény városát nemrég szabadították fel az Iszlám Állam megszállása alól. A pusztítás mértéke itt is megdöbbentő. Nemcsak a keresztény emberek, de a kulturális hagyatékuk teljes felszámolására tett kísérletről van szó. Európa erkölcsi felelőssége segíteni a kereszténység túlélését. Most még mindig nem késő” – figyelmeztetett Hölvényi György.

A cikk teljes terjedelemben itt érhető el. Malloula városáról a Magyar Nemzet Online közölt riportot, amelyet itt olvashatnak. 

Fotó: Wikipédia; The Telegraph

Forrás: MTI

Fotó: Hölvényi György európai parlamenti képviselő honlapja

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria