A pápa embersége és gesztusai megérintették az egyiptomiakat

Kitekintő – 2017. május 2., kedd | 9:56

Szombat délután véget ért Ferenc pápa kétnapos kairói apostoli útja. Milyen benyomást tett a szentatya látogatása a helyi lakosságra? A Vatikáni Rádió kiküldött tudósítója ezt kérdezte Paul Anis komboniánus atyától, aki egy vallásközi párbeszédet előmozdító tanulmányi központ igazgatója Kairóban.

A szentatya a két nap folyamán felszólalt a kairói nemzetközi békekonferencián, közös nyilatkozatot írt alá a kopt ortodox pátriárkával, imádkozott a helyi keresztény vezetőkkel a tavaly decemberi terrortámadás áldozataiért és szentmisét mutatott be a katolikus híveknek.

Nagy meglepetést keltett az egyiptomiakban mindaz, amit a televízióban láttak és hallottak. Ferenc pápa emberi és testvéri hozzáállása olyan vallási vezető képét vázolta fel, ami eltér a megszokottól. Maga a főimám se számított a pápa gesztusára, hogy megöleli és testvérének szólítja őt, mert egy muszlim ember számára egészen más értelme van a testvér szónak.

Ami a beszédek tartalmi részét illeti, sokan kérték telefonon Anis atyától, hogy magyarázza el Ferenc pápa mondanivalóját. Egyszerűnek hangzott, de az értelme provokatív, és nehéz megvalósítani. Sokan kérdezték: hogyan lehet megvalósítani? Muszlimok és keresztények egyaránt megértették, hogy őszinte, de egyben sürgető a szentatya üzenete, ami nem csak országukra vonatkozik, bár Egyiptomnak nemzetközi felelőssége van, különösen a Közel-Kelet iránt. Van, akit aggaszt ez a kihívás, mert ráébreszt minket arra, hogy nem egy zárt valóságról van szó, ami a muszlimok egymás közötti konfliktusát, a politika és a vallás közti feszültséget érinti, hanem utat nyitott béke előtt, és rajtunk áll, hogy végig akarunk-e menni rajta – magyarázta a Vatikáni Rádiónak a kairói komboniánus atya.

Pozitív hatással lehet a pápa egyiptomi látogatása az esz-Szíszi-kormány és az al-Azhar egyetem közötti kapcsolatokra. Az elnök és a főimám beszéde politikai szinten egy irányba mutatott, ami azért jó, mert korábban feszültségek voltak a két fél között az emberi méltóság, az igazságosság témájában, ami miatt az al-Azhar egyetem részéről kritizálták az elnököt. Ferenc pápa is az emberi méltóságról beszélt mint összefogó erőről. Pozitív fordulat állhat be állam és vallás viszonyában is, amennyiben a vallások kötelesek leleplezni azokat a vallási ideológiákat, amelyek az erőszak mögött rejtőznek. Meg kell mutatniuk Isten valódi arcát, és ennek az Istennek nincs szüksége védelemre. Ő az, aki megvéd minket, és ez erős hatással volt sok muszlim emberre. Az állam és az Egyház kapcsolata ugyanis mindig az iszlám vallás védelme volt – de most ki akar védelmet? Ez fontos kérdés, és sok mindent kétségbe vont, amit az emberek korábban gondoltak, és most szeretnék jobban megérteni mindezt. A kairói vallásközi tanulmányi központ vezetőjét, Anis atyát is fölkérték arra, hogy magyarázza el ezt a kérdést.

Ami a civil társadalom reakcióját illeti a pápalátogatás kapcsán, elmondható, hogy a média nagy érdeklődéssel követte az eseményt. Ez az első eset, hogy vallási témák, ráadásul a Katolikus Egyház megjelenik az egyiptomi közmédiában. Nagy rácsodálkozás volt, megértették a lényegét, még ha minden olaszul is hangzott el, de a pápa üzenetét lefordították, ezáltal megérezték, hogy egy imádságról van szó, és nem érezték kívülállónak magukat – zárta a Vatikáni Rádiónak adott interjúját Paul Anis komboniánus atya.

Forrás: Vatikáni Rádió

Fotó: News. va

Magyar Kurír