Albániában az egykori kommunista munkatáborban rendeztek nemzetközi találkozót

Kitekintő – 2018. szeptember 7., péntek | 13:10

A kommunista diktatúrák örökségének kezelése volt a témája annak a nemzetközi nyári tábornak, amelyet augusztus 27. és szeptember 1. között az egykori kommunista munkatáborban tartottak az albániai Spaç településen.

A nemzetközi nyári tábort a lengyel és német püspökök által létrehozott Maximilian Kolbe Alapítvány szervezte a spaçi múzeumi szövetséggel és a Renovabis Alapítvánnyal együttműködve.

Több más kezdeményezéssel együtt a kommunista örökséggel és Európa jövőjével foglalkozó tábor is azt célozza, hogy az egykori spaçi munkatábort átalakítsák a kommunizmus albániai áldozatainak emlékhelyévé.

A Bulgáriából, Németországból, Lengyelországból, Albániából és Ukrajnából érkezett mintegy harminc fiatal (20–27 éves) résztvevő találkozott egykori rabokkal, és mélyrehatóan megismerhették a kommunizmus bűntetteit és azok következményeit – adja hírül a német püspöki konferencia szeptember 3-i sajtóközleménye.

A nemzetközi táborban jelen volt Ludwig Schick bambergi érsek és Angelo Massafra, az albániai Shkodër (Shkodra, Scutari) érseke. „A jövő érdekében nélkülözhetetlen az igazság feltárása a múltról, különösképpen is az 1944–1991 közötti időszak történelmének feldolgozása” – mutatott rá Schick érsek. Ezért fontos, hogy megőrizzék a munkatáborok maradványait annak a kornak az emlékeként, hogy ezzel is hozzájáruljanak a túlélők és szeretteik vigaszához, hogy feltárják e szomorú időszak tényeit, és hogy létrehozzák az emlékezés helyszíneit. A munkatábor megőrzéséhez való konkrét hozzájárulásukként a találkozó résztvevői megtisztították a területet a gaztól, és összegyűjtötték az ott talált elszórt szemetet – tájékoztat a SIR olasz katolikus hírügynökség.

Mivel az ateista és kommunista Albániában addig példa nélkül álló módon elnyomták a vallást, a nemzetközi nyári táborban figyelmet fordítottak rá, hogy helyet biztosítsanak a lelki feltöltődésre és imádságra.

Forrás: Vatikáni Rádió; Agensir; Maximilian-Kolbe-stiftung.de

Fotó: Wikipédia

Magyar Kurír

Kapcsolódó fotógaléria