Aleppó ferences plébánosa: A lakosság a város végső ostromától való félelemben él

Kitekintő – 2016. augusztus 10., szerda | 19:10

Bassár el-Aszad szíriai elnök hadseregének több ezer katonája közelít Aleppóhoz a média által csak „végső ostromnak” nevezett ütközetre készülve, hogy teljesen visszafoglalja a régóta a lázadó erők kezén lévő, porig rombolt várost.


Az ott élő lakosság drámai hétköznapjairól Aleppó ferences plébánosa, Ibrahim Alsabagh atya számolt be telefonon a Vatikáni Rádió olasz nyelvű szerkesztőségének.

– A helyzet meglehetősen nehéz, hiszen továbbra is tartanak a bombázások, amelyek, mint mindig, éjszaka még intenzívebbek. Emellett ezen a környéken, a város nyugati, lakott területén, ahol mi is élünk, rakétatámadások is vannak. Semmit sem tudunk a háborús helyzetről, csak a pusztításait tapasztaljuk. Sokan félnek, nincs áram, mint mindig, s ismét akadozik az ivóvízellátás is… Minden drága, és az utóbbi napokban két városrészt is evakuáltak, aminek következtében sokan az utcán vagy sátrakban alszanak – mondta el a ferences szerzetes.

– Ibrahim atya, az Egyesült Nemzetek 48 órás tűzszünetet kér, ennek megvannak a feltételei?

– Én némileg kételkedem abban, hogy meglennének a fegyverszünet feltételei. Hallottuk, követve a tegnapi és a mai híreket (augusztus 8. és 9. – a szerk.), hogy rengeteg katona érkezik mindenfelől Aleppóhoz, így a környék nem olyan nyugodt, békés térség, amely fegyverszünetre adna lehetőséget. Ezúttal totális háború is lehetséges. A hadsereg vissza akarja szerezni azokat a területeket, amelyeket az utóbbi napokban elvesztett, miközben ezek a katonai egységek további előrenyomulásra készülnek az Al-Hamadaníja (a helyi sportközpont környéke – a szerk.) és a város egész nyugati része felé.

– A lázadókról beszél. A dzsihadista csoportok irányítják őket?

– Sajnos éppen ez az, amiért nem használom a „lázadók” kifejezést. Mert ma, ahogy mi látjuk és halljuk, a városon belül inkább a dzsihadisták azok, s nem a lázadók, akik átveszik az irányítást az összes, valóban nagyon-nagyon különböző katonai csoport felett.

– A ferencesek és a plébánia miként tud segíteni a civil lakosságnak?

– Valóságos csoda, hogy – ebben a hónapban is – arra készülünk, hogy holnaptól több száz, sőt több ezer élelmiszercsomagot osszunk szét a szükséget szenvedők között. Csoda, az isteni gondviselés jele, hogy mindent meg tudtunk venni Aleppó főutcájának lezárása előtt. Elégedettek vagyunk és nagyon örülünk, hogy legalább szétoszthatjuk ezt a gazdag élelmiszercsomagot a sokezernyi család között.

– Már készülődnek Aszad katonáinak végső ostromára, amellyel az egész várost el akarják foglalni?

– Igazából nem tudjuk, mi fog történni. Tegnap óta azt mondtuk a papoknak és az embereknek, hogy a következő 72 órában böjtölni és imádkozni akarunk azért, hogy a béke uralkodjék, és győzzön a másik szándék, a háború szándéka felett.


Tűzszünetet sürget az ENSZ

Humanitárius tűzszünet kihirdetését sürgette az ENSZ a szíriai Aleppóban. A várost körbekerítették a Bassár el-Aszad elnökhöz hű erők, hogy kiűzzék a település egyes részeit ellenőrzésük alatt tartó lázadókat. A civileknek ugyan nyitottak három folyosót, hogy elhagyhassák a várost, de az ENSZ szerint ez nem elég.

„Nincs elég víz. A kutak nem tudják ellátni az itt élőket. Az ENSZ szerint a civilek millióit sodorhatja kilátástalan helyzetbe, ha nem javítják meg az elektromos és vízhálózatot” – figyelmeztetett augusztus 9-én a nemzetközi szervezet szóvivője, Jens Laerke.

Az ENSZ úgy becsüli, még egy Budapestnyi, azaz két millió ember élhet az ostromlott városban. A humanitárius tűzszünet alatt élelmet és gyógyszereket vinnének Aleppóba, és megjavítanák az elektromos hálózatot, hogy beinduljanak a vízpumpák. A nyugati városrész most csak úgy jut vízhez, ha a segélyszervezetek tartálykocsival szállítanak a térségbe.

Forrás: Euronews.com

Forrás és fotó: Vatikáni Rádió olasz nyelvű szerkesztősége

Magyar Kurír
(zn)

Kapcsolódó fotógaléria